Peter Kosice
20.02.15,17:46
Dobry den,
uzavrel som dohodu s realitnou kancelariou ohladne prenajmu bytu. Bolo mi povedane, ze ich provizia je jednomesacne najomne. V dohode je uvedene, ze maju najst najomcu za najomne 300 eur a ich provizia je v tom pripade 300 eur. Nasli zaujemcu za najomne 200 eur + preddavky na uhrady spojene s uzivanim bytu 100 eur. Kedze ini zaujemcovia neboli, suhlasil som s takymto nizsim najomnym a byt sa prenajal. Zaslali mi ale fakturu na 300 eur tvrdiac, ze "najomne" zahrna aj preddavky na uhrady. Je to pravne v poriadku? Som rpesvedceny, ze maju pravo len na 200 eur. Obciansky zakonnik jasne definuje co to je "najomne" a ostatne uhrady a preddavky na ne v na ziadnom mieste do najomneho nezahrna. Navyse, je nelogicke, aby som realitke platil proviziu z preddavkov, kedze tie zavisia od poctu najomnikov v byte, a nie su mojim ziskom z prenajmu, kedze z nich platim preddavky za energie, a pripadne preplatky/nedoplatky su na tarchu najomcov. Velmi pekne dakujem za radu. S pozdravom,
Chobot
20.02.15,18:10
Podľa mňa máš pravdu ty. Nájomné je nájomné, nie platby za energiu.
dmc
20.02.15,18:37
Treba si riadne precitat dohodu ktoru mate uzatvorenu z realitkou. Ak je tam dohoda - odmena a je tam uvedene ze je to jednomesacne najomne a je tam uvedene za maju najst zaujemca za 300 € najomne a nasli zaujemcu za 200 € tak podla mna tato dohoda nieje naplnena (neviem co vsetko je v dohode uvedene) a preto si nemozu ziadat 300 €. Ak ste sa ustne nasledne dohodli ze najom bude 200 € tak podla mna je to druha dohoda kde ste asi o vyske provizie nedohodli :))))) - slusne by som im odpisal ze dohoda znela na 300 € co nesplnili a mozete sa bavit o 200 €
Peter Kosice
24.02.15,14:28
Vdaka. Reklamoval som to, ale reklamaciu neuznali a vyhrazaju sa mi sudmi ak nezaplatim fakturu. Tak som zaplatil, ale zostal mi z toho celeho velmi zly pocit. Ide o Century 21 Golden Real Kosice. Poslal som moju reklamaciu na presentrenie centrale Century 21 Slovakia.
Peter Kosice
24.02.15,14:32
Suhlasim. Cele to stoji na tom, ze oni pod "najomnym" myslia najomne+media. Podla mna im ziadny zakon, ani samotna dohoda, na to nedava pravo, ani my to nikdy nevysvetlili. Obciansky zakonnik definuje najomne, a v tom media nie su. Ved keby mi nasli vacsiu rodinu, ktora bude platit vyssie inkaso, za to maju mat vyssiu proviziu??? To je uplne na hlavu.