Adamikova Monika
20.02.15,20:13
vo firme pracujem od 1.5.2011 od 19.5.2012 som nastupila na matersku dovolenku, 22.6.2012 som rodila a Dna 22.12.2012 som prechadzala z materskej na rodicovsku dov. 1.2.2015 som nastupila znova do prace . za rok2012 som nevycerpala ani jeden den dovolenky a ani som nebola PN. na kolko dni dovolenky za ten rok mam narok?
veronikasad
20.02.15,20:20
Máš nárok na celú dovolenku za rok 2012. Z titulu MD sa dovolenka nekráti
Adamikova Monika
20.02.15,20:25
je to aj v zakonniku prace? a pod akym cislom aby som mohla argumentovat v uctarni. Vdaka
veronikasad
20.02.15,20:28
§ 109 odst. 2 ZP

Krátenie dovolenky

(1) Zamestnancovi, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, môže zamestnávateľ krátiť dovolenku za prvých 100 zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 zameškaných pracovných dní rovnako o jednu dvanástinu, ak v tomto kalendárnom roku nepracoval z dôvodu
a) výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu,
b) čerpania rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2,
c) dlhodobého uvoľnenia na výkon verejnej funkcie a na výkon odborovej funkcie podľa § 136 ods. 2,
d) dôležitých osobných prekážok v práci podľa § 141 ods. 1 a ods. 3 písm. c).

(2) Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, a za obdobie materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1.
Adamikova Monika
20.02.15,20:33
ten druhy odstavec. to mam narok na dov.aj za rok 2013 a 2014? ci len za 2012 pokial dcera nedovrsila 6mesiacov co bolo 22.12.2012? vdaka
veronikasad
20.02.15,20:37
Materská dovolenka je obdobie, počas ktorého dostávaš materské zo sociálnej poisťovne. Ostatné obdobie je rodičovská dovolenky, za ktorú sa dovolenka kráti, ak trvala v kal.roku viac ako 100 prac.dní, vrátane sviatkov.
V roku 2013 a 2014 si čerpala len rodičovskú dovolenku, nárok na dovolenku ti nevznikol. Lebo ďalšou podmienkou pre vznik nároku na dovolenku za kal.rok je výkon práce aspoň 60 prac.dní - do tohto obdobia sa počíta aj materská dovolenka (rod.dovolenka nie).
Adamikova Monika
20.02.15,20:39
Ďakujem moc.
Adamikova Monika
21.02.15,19:31
zdravim , dnes som pozerala ze som pred nastupom na matersku na poslednej vyplatnej paske mala 31,5 dna nevycer. dovolenky . teraz po navrate z rodic.dov . mam narok na tych 31,5 dni Alebo 25 dni zo zakona mam 35 rokov, diky
veronikasad
21.02.15,19:36
dovolenku za rok 2011 si si vyčerpala pred nástupom na MD ?
veronikasad
21.02.15,19:39
Nárok na dovolenku za rok 2012 je len 4 kal.týždne, pretože pravdepodobne v tomto roku si nemala odpracovaných 15 rokov (vtedy si ešte nárok na dovolenku neposudzoval podľa veku)
Adamikova Monika
21.02.15,20:19
moj rok nar.je 10/1978 Pracovat som zacala 8.7.1997 a od 2003 do 2006 som bola na mat. s prvou dcerou a nikdy som nebola na urade prace
veronikasad
21.02.15,23:03
ak si od 10/96 do 6/97 študovala, zamestnávatel ti započítal aj dobu štúdia, v tom prípade splňaš podmienku 15 rokov zamestnania aj v roku 2011 a mala nárok na 5 kal.týždňov dovolenky.