kitt77
21.02.15,15:51
Dobrý deň.
Manželka si chce zmeniť priezvisko na svoje rodné (stále sme zobratí) a nakoľko muíme podať spoločnú žiadosť ohľadom tejto veci, potrebujem vedieť, či obaja musíme dokladovať rodné listy a občianske preukazy, alebo len ona, kedže sa žiadosť týka len jej a či musia byť na danej žiadosti overené naše podpisy?. ďalej by som chcel vedieť či sa to dá vybaviť aj poštou a ako v tomto prípade zaplatiť správny poplatok.
Ďakujem vopred za odpovede/pomoc :-)
Peggynka
21.02.15,15:14
kitt77
21.02.15,15:57
diki za odpoved ale google viem pouzivat aj ja. ale moju otazku to nezodpovedalo
buchač
21.02.15,16:20
kitt77 (Dnes 17:57) google viem použivať aj ja. ale moju otazku to nezodpovedalo
Keby si preštudoval linky od Peggy, tak by si našiel to svoje info....to po prvé.
Viď


1) Zmeny, na ktoré nie je potrebné povolenie

sú bez poplatku a robia sa priamo na matričnom úrade, v ktorého matrike je zapísané meno alebo priezvisko štátneho občana SR, a to na základe jeho písomného vyhlásenia.


(1) Žiadosť o zmenu mena alebo zmenu priezviska musí byť písomná a musí obsahovať:

a) meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia a rodné číslo osoby, ktorej sa žiadosť týka, a dátum a miesto uzavretia manželstva, ak osoba je ženatý muž alebo vydatá žena,
b) miesto trvalého pobytu v Slovenskej republike, miesto posledného trvalého pobytu v SR alebo miesto obvyklého pobytu v cudzine osoby, ktorej sa žiadosť týka,
c) meno alebo priezvisko, ktoré si osoba, ktorej sa žiadosť týka, zvolila,
d) meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia manžela alebo maloletých, ak sa vzťahuje zmena priezviska aj na tieto osoby,
e) údaj o štátnom občianstve osoby, ktorej sa žiadosť týka,
f) odôvodnenie žiadosti.

(2) K žiadosti o zmenu mena alebo zmenu priezviska je potrebné predložiť originál alebo osvedčenú kópiu týchto dokladov:

a) rodný list osoby, ktorej sa žiadosť týka,
b) sobášny list, ak osoba, ktorej sa žiadosť týka, je ženatý muž alebo vydatá žena,
c) právoplatné rozhodnutie súdu o rozvode manželstva, ak osoba, ktorej sa žiadosť týka, je rozvedená,
d) úmrtný list manžela, ak osoba, ktorej sa žiadosť týka, je vdovec alebo vdova,
e) občiansky preukaz osoby, ktorej sa žiadosť týka, ak ho má mať,
f) iný doklad totožnosti osoby, ktorej sa žiadosť týka,
g) doklad o štátnom občianstve Slovenskej republiky osoby, ktorej sa žiadosť týka, ak ho má mať,
h) verejná listina alebo doklad o štátnom občianstve aj iného štátu, ak ide o zmenu mena alebo zmenu priezviska občanov, ktorí sú štátnymi občanmi Slovenskej republiky a zároveň aj štátnymi občanmi iného štátu.


2) Zmeny, na ktoré je potrebné povolenie okresného úradu
Zmenu priezviska možno povoliť len na základe spoločnej žiadosti oboch manželov, ak ide o zmenu priezviska
a) manželov, ktorí majú spoločné priezvisko na iné spoločné priezvisko; zmena priezviska sa vzťahuje aj na priezvisko spoločných maloletých detí, aj keď neboli zahrnuté do žiadosti,
b) jedného z manželov, ktorí nemajú spoločné priezvisko, na priezvisko jeho manžela, pričom spoločné priezvisko nadobúdajú aj ich spoločné deti, aj keď neboli zahrnuté do žiadosti,
c) jedného z manželov, ktorí majú spoločné priezvisko, na priezvisko, ktoré používal pred prijatím spoločného priezviska,

Za zmenu mena a priezviska sa vyberá správny poplatok podľa zákona NR SR č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov v kolkových známkach podľa platného Sadzobníka správnych poplatkov.
===================================
Po druhé....Či sa to dá vybaviť poštou ? :rolleyes::confused:
Odpoviem otázkami :
" Sprostejšiu otázku nemáš ???
Občiansky preukaz sa vybavuje tiež poštou ??? "

===================================
P.S.:
Poniektorí by mali vrátiť ten OP......to po tretie ;) :D :D :D
misoft
21.02.15,16:29
...a poniektorí by ho nemali mať vôbec.... to po štvrté.... ;)
Peggynka
21.02.15,16:53
Tak potom nerozumieš čítanému textu.BTW,už si to tu dával v X/2014 :D
buchač
21.02.15,16:58
kitt77 (01.10.14 18:59) Proste každy ju pozná pod tým priezviskom, a tak, proste ho chce späť. Učitel práva na VŠ povedal, že sa to vraj dá, no viac o tom nwm
=======================================
06.10.14 02:26 kitt77
Som študentom denného štúdia na VŠ.
----------------------------------------------------------
To kde sú učitelia práva ?