andreii
21.02.15,18:24
Prosím vás potreboval by som poradiť ,či možem mať na mojom dome ktorý je situovaný k susedovi , malbu vyjardujúcu " fuck you" nieco na sposob art street?? ci je nejaký zákon ktorý to zakazuje? skor to skuste z pohladu toho suseda,lebo by som naozaj potreboval vedieť či sa to može alebo nie. moralizovanie o mojom dôvode pročo to chcem urobiť si nechajte pre seba. dakujem pekne.:-)
(ps: kludne som mohol polozit otázku ako ten sused a pýtať sa ci može moj sused mať na dome takuto malbu,a vyhol by som sa moralizovaniu o dovode..zamyslite sa nad tým..:) )
marjankaj
21.02.15,17:28
No ja si moje vyjadrenie radšej nechám pre seba.
Myslím, že to dosť o tebe vypovedá.
andreii
21.02.15,17:35
ak tu radíte len svätým stačí povedať ...aj zaujatosť o niečom vypovedá.. samozrejme váš názor na moju osobu ma absolutne nezaujíma..:-)
Tweety
21.02.15,17:39
Aj ten nápis na tvojom dome vypovedá, nemyslíš?
andreii
21.02.15,17:42
nie ten vypoveda niečo o mojom susedovy,ktoreho a budte tomu rada ,vy nepoznáte.
arizona
21.02.15,17:43
Mozes,coby nie? Ved je to tvoj dom,tvoja fasada :-P
misoft
21.02.15,17:46
...a pokiaľ to nebude priamo na ulicu (aby nebudilo "pohoršenie") - tak nech si to vymaľuje hoci aj v 3D..... od zeme až po strechu....
buchač
21.02.15,17:46
...a dôvod je ten, že sused je "fuck" ???
andreii
21.02.15,17:48
ved to neože ma ten sused potom nejako právne napadnuť že ho pohoršujem ???
Tweety
21.02.15,17:49
Možno bude sranda, ked si to na svoju fasádu dá aj ten sused. Ale v každom prípade budeš v tomto asi prvý. Len daj bacha, aby to nedali ostatní tvoji susedia.
misoft
21.02.15,17:53
Nech napadne..... nezasahuješ mu do jeho majetku.... a nemusí sa dívať :D ak to nechce vidieť.
Zatiať ešte nepoznám zákon, ktorý by zakazoval na VLASTNOM majetku si robiť VLASTNÚ výzdobu (o grafitti na verejnom majetku sa predsa nejedná...). Urob to však šikovnejšie - namaľuj a okolo toho ešte nejaké "kudrlinky" - a máš dielo (dokonca autorsky chránené :D:D:D).
andreii
21.02.15,18:05
skor to daju aj ostatný jeho susedia! :-)
Tweety
21.02.15,18:08
ved vyskúšaj ,možno budeš ešte aj ocenený
buchač
21.02.15,18:09
Platí, že :

Na Slovensku platí novela Trestného zákona, podľa ktorej sú grafity trestným činom a ich autori za ne môžu ísť do väzenia, pričom veková trestnoprávna hranica sa znížila na 14 rokov.

Po zhodnotení konkrétnej situácie sa riadia Trestným zákonom a Zákonom o priestupkoch. Trestný zákon hovorí, že kto poškodí cudziu vec tým, že ju postrieka, pomaľuje, popíše farbou alebo inou látkou, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok. Podľa rozsahu škody možno však podľa zákona poslať writera do väzenia až na desať rokov. Zákon o priestupkoch zas uvádza, že ten, kto úmyselne zničí alebo poškodí cudzí majetok, môže dostať pokutu do 331 eur.
Ale toto vyššie uvedené (zvýraznené) sa Teba netýka, nakoľko si postriekaš v tej svojej zúfalosti svoju nehnuteľnosť...ale to je Tvoja vec a Tvoj majetok..;)
=====================================


Priestupky proti verejnému poriadku

§ 47

(1) Priestupku sa dopustí ten, kto
...
...
c) vzbudí verejné pohoršenie,
...

ALE zároveň platí aj to, že aj keď je to Tvoj majetok, tak si nemôžeš robiť, čo sa Ti zachce.
Ak bude ten nápis v štýle "fuck off" nasmerovaný na suseda tak, že bude zjavné, o čo ide (urážka a podobne..), tak máš proste smolu a dopustíš sa minimálne priestupku a možno aj urážky na cti, kde platí nasledovné

(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) až d) možno uložiť pokutu do 100 eur, za priestupok podľa odseku 1 písm. e) až g) pokutu do 300 eur a za priestupok podľa odseku 1 písm. h) až l) pokutu do 500 eur.
Pri urážke na cti je to už trošička iné...tam o finančnom odškodnení rozhodne súd na základe žalujúcej strany...suma môže byť kľudne aj 10 násobok sumy z priestupkového konania.
===================================
Osobne si myslím, že výzdoba v takých Čičmanoch, v Modre, v Ždiari je krajšia.
Myslím si tiež, že dosť fuckerov je na patričných (zodpovednejších) miestach...
Dalo by sa povedať aj podľa starého českého príslovia :
" Mená hloupych na všech sloupích ."
Takže v konečnom dosledku môže kľudne nastať situácia, že Ty ostaneš tým fuckerom.... ;) (čo si aj myslím).
marjankaj
21.02.15,18:16
No výtvor vypovedá predovšetkým o autorovi a nie o tom čo zobrazuje.
andreii
21.02.15,18:40
to nebude nápis,len ruka..(vieme aká,ze)..
kopretinka
21.02.15,18:43
on sa nepýta,čo si myslíte o ňom.on sa pýta,či to môže urobiť :D
kopretinka
21.02.15,18:44
jemu je jedno,čo si o ňom myslíš :D
marjankaj
21.02.15,18:52
Ja si o ňom nemyslím nič. To je to najmenej čo ma trápi.
A môže si robiť čo sám uzná za vhodné. A zákon niektorých ľudí aj tak stíhať nemôže.
buchač
21.02.15,18:55
andreii

Mne je všetko jasné...
Ale vezmi aj do úvahy iné.
S debilom ešte niknevyhral...veď kukni občas správy z tej politiky...;)

Ak by sme my dvaja bývali oproti ?
Ty dáš fuckera a ja by som dal hento ..;) :D
http://s277.photobucket.com/user/shabillion/media/graffiti/guns-2-1.jpg.html
alebo
http://hdwallpapersfactory.com/thumbnail/guns_text_graffiti_weapons_gun_spraypaint_weapon_v iolence_desktop_1600x1200_hd-wallpaper-460105.jpg
kopretinka
21.02.15,18:58
jasné,že si myslíš,ale nechal si si to pre seba........
andreii
21.02.15,19:11
vidis to je este lepsie ,,,to ani ako uarzka na cti nepochodi..ci?
marjankaj
21.02.15,19:15
Janka, to je presné.
Len ako bude potom vyzerať jeho "fasáda" keď mu ju sused vylepší? Len aby ho potom aj vlastná mater spoznala.:---
marjankaj
21.02.15,19:18
Tak na toto nie som kompetentný. Lekárske vzdelanie namám, zvlášť príslušný odbor, aby som to mohol kvalifikovane posúdiť.
buchač
21.02.15,19:19
Dig šun more, tak sa inšpiruj od staršieho, skúsenejšieho,múdrejšieho,inteligentnejšieho a hlavne sa uč, ako poddžubať (uraziť) jednotlivca tak, aby sa nemohol realizovať na úradoch. ;) :D
================================
Príklad :
Raz boli mestskí policajti akční, došlo k slovnej potýčke.
Jeden mi vraví..." že nejaký ste silno múdry"...
Ja na to..." si píšte, že určite silnejšie ako vy obaja dokopy "...
A bolo vymalované a odišli s dlhými nosmi pá...

Pointa ?
Najprv predsa urazili oni mňa...takže mi mohli akurát do riti fúkať.
kukučka
21.02.15,20:29
Ale aj tak si neodpustíš, aby si si nerýpol.
andreii
21.02.15,21:26
ano ,že jbm na suseda...
marjankaj
22.02.15,03:32
No záleží od toho, čo chce tým dosiahnuť. Ťažko môže očakávať nejaký profit za "reklamu". A tá maľba tiež niečo stojí. Ale sú to jeho peniaze, je mi jedno, ako ich preondí.
JankaO
22.02.15,06:29
V našich končinách síce býva zvykom, že ten, kto v dome býva, svoje meno napíše zväčša na svoju schránku, prípadne na svoj zvonček. No ak sa chceš identifikovať grafickým vyjadrením a na stenu domu, je to Tvoje rozhodnutie a suseda do toho nič, proti gustu žiaden dišputát. (mmch. to, že to chceš vyjadriť graficky je vzhľadom na Tvoj pravopis výborné rozhodnutie)
...
Inak. výborný nápad a máš moje uznanie za inovatívne a efektívne riešenie označovania obydlia - každému bude hneď a zďaleka jasné, že kto v tom dome býva.
Janiela
22.02.15,07:40
Twety, tiež mi to napadlo.
andreii
09.03.15,06:48
o čom teraz?? to by som sa pozrel,ze by ma niekto zbil zato co mám na svojom dome.... naozaj hahaha poznámka "marjankaj" :-P