SzabM
21.02.15,21:49
Prosím o radu, ako by som mala urobiť závierku, ak podnikateľ v marci 2014 ukončil a v septembri 2014 opäť začal podnikať. K marcu ukončím UCT, v septembri ho opäť začnem viesť a zároveň k decembru uzavriem?! Čo dať do DP a Výkazov, údaje z ktorej uzávierky - veď vo VoMaZ sú údaje za predchádzajúci rok, na ktoré nadväzujem v tomto roku? A aký dátum písať na DP a Výkazy - k 31.12.2014? Zatiaľ ma stručne napadli tieto otázky - určite sa vynoria aj iné za chodu. Ďakujem pekne za odpoveď. SzabM
KEJKA
21.02.15,20:56
ak účtuješ v JU, tak ide o jedno zdaňovacie obdobie - podľa mňa prerušené obdobie v podnikaní v UCT vynecháš a pokračuješ v účtovaní od septembra.
SzabM
21.02.15,21:05
Znie to logicky. Ak dovolíš, spýtala by som sa ešte, ako nadviazať údaje vo Výkaze na minulý rok - ak mal napr. v banke 1000 Eur k 31.12.2013, koncom marca zrušil účet, v septembri tam vložil 500 Eur, v decembri mal 2000 Eur. Uvediem v 1. stĺpci 1000 a v druhom 2000 (ostatné nechám bez povšimnutia)?
KEJKA
21.02.15,22:04
to ja už neviem, ak je to podnikateľský účet, účtuješ všetko, nie?
Mishok
23.02.15,08:33
ku dňu ku ktorému podnikateľ ukoncil podnikanie treba zostavit mimoriadnu uctovnu zavierku (ak je vobec uctovnou jednotkou a nevedie len danovu evidenciu)

potom ku dnu ked zase zacal podnikat treba otvorit uctovne knihy a korikovat jednotlive polozky podla skutocnosti (napr. ubytk financnych prostriedokv na ucte, alebo uhrady pohladavok/zavazkov...) do vykazov idu udaje k 31.12.2014 teda ku dnu ku ktoremu zostavuje riadnu UCZ, ak by nezacal podnikat do konca zdanovacieho/uctovneho obdobia tak by do vykazov isla posledna mimoriadna zavierka.

Danove priznanie sa podava za cely rok takze tu nie je co riesit.

najlahsim riesenim je sa tvarit (a podla toho postupovat) ze danovnik nie je uctovnou jednotkou a vedie len danovu evidenciu...a teda vykazy odpadnu a ostane len DP kde uvediete vysku pohladavok zavazkov zasoby..... k zaciatku a koncu zdanovacieho obdobia