owsenalwocka
22.02.15,08:17
Som študentkou VŠ a moje skúsenosti ohľadom daní sú nulové. V r. 2014 som sa zaregistrovala v istej pracovnej agentúre (dohoda o brigádnickej práci študentov), kde som podpísala čestné prehlásenie na uplatnenie daňového bonusu. Registrácia bola platná do konca roka 2014..Nevolali mi odtiaľ často a tak som si našla prácu "na dohodu" na osem dní (na môj účet odtiaľ pribudlo cca 150€), tam som čestné prehlásenie nepodpisovala.. Teraz mi z tej druhej agentúry prišlo potvrdenie o zdaniteľných príjmoch FO zo závislej činnosti.... Celkom tomu nerozumiem. Úhrn preddavkov za daň je uvedené 37,81€. Rozumiem tomu tak, že túto sumu mi z platu strhli.... Mám právo na to, aby mi daň vrátili? Ako mám postupovať, ak vôbec? Prosím o laické vysvetlenie, nakoľko v týchto vodách sa ešte len učím pohybovať.
veronikasad
22.02.15,07:21
Naozaj by bolo vhodné ako študentke VŠ trošku si doplniť všeobecné znalosti.

U zamestnávatela si podpisovala Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov (nárok na daňový bonus si na teba uplatňujú tvoji rodičia).
Ak chceš aby ti DU vrátil zrazenú daň, musíš podať Daňové priznanie typu A. Do príjmu však musíš zahrnúť aj príjem z agentúry, kde si mala podpísané Vyhlásenie. Ak ti od nej neprišlo rovnaké Potvrdenie o zdanitelných príjmov ako od druhého zamestnávatela, tak si ho písomne vyžiadaj.

Termín na podanie DP je do 31.3.2015, daň ti DU vráti okolo 10. mája.
ivka70
22.02.15,07:21
Ak si podas danove priznanie typu A, dan ti vratia. dP podavas zo vsetkych prijmov roku 2014, cize potrebujes potvrdenie aj od dalsieho zamestnavatela v roku 2014.
owsenalwocka
22.02.15,07:43
ďakujem pekne :) ak sa ešte na okraj môžem spýtať, koľko maximálne teda môžem zarobiť aby mi daň bola vrátená?
veronikasad
22.02.15,07:46
Nezd.časť základu dane pre rok 2015 je 3803,33€. Ak budeš mať viacerých zamestnávatelov - Vylásenie môžeš mať len u jedného z nich - pri celkovom príjme do tejto sumy sa ti zrazená daň u druhého zamestnávatela vráti.