Gilmorova
22.02.15,16:04
Firma platca DPH predáva elektronické služby, teraz konkrétne spotrebiteľom nepodnikateľom do USA. Otázky:

- akú im dávať na faktúru DPH (0% alebo ich?)
- kam to ide do kontrolného výkazu (ide to vôbec niekam?)
- kam do daňového priznania k DPH (ide to vôbec niekam?)

Našla som na internete v jednom článku také preposlané vyjadrenie od finančnej správy, že firma by sa mala informovať o svojich povinnostiach v tomto zmysle v tom-ktorom štáte (ak niektoré firmy predávajú po celom svete, potom si to neviem predstaviť, že by sa mala informovať v každej jednej krajine...). Prosím po lopate, už som prečítala veľa vecí a len sa mi to pletie jedno cez druhé. Ďakujem
KEJKA
22.02.15,15:15
ak je odberateľ neplatca, teda nie je zdaniteľná osoba, vystavíš faktúru so SR DPH.
KloferHladny
23.02.15,09:23
Zákon o DPH 222/2004
§ 2 odst 1.b. Predmetom dane je ...poskytnutie služby ... v tuzemsku
§ 15 Miestom dodania služby "zdaniteľnej osobe" je miesto kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania ....
§ 16 Z 222/2004 (DPH): Miestom dodania ... elektronických služieb ... dodaných inej ako zdaniteľnej osobe je miesto, kde má táto osoba sídlo, bydlisko ..

Mne z toho vychádza, že miestom poskytnutia služby je U.S.A.. Poskytnutá služba nie je predmetom slovenského zákona o DPH, údaje sa teda nevykazujú v DPH, KV DPH ani SV DPH. Môže nastúpiť problém so zákonmi platnými v U.S.A. ( približne povedané: začínaš "podnikať" na území U.S.A. a teda na takéto podnikanie začínajú platiť ich zákony)
Gilmorova
23.02.15,14:48
Ďakujem za reakciu, prečítala som však už viac takých názorov (aj tuto hore odpoveď od KloferHladny), že krajinou spotreby (od 1.1.2015) by mal byť štát, kde má sídlo/bydlisko spotrebiteľ a teda na faktúre by mala byť DPH tej krajiny - potom však ale zase netuším, čo s tým ďalej (asi riešiť v tej tretej krajine).
Gilmorova
23.02.15,14:50
Ďakujem, z viacerých zdrojov to aj mne takto nejak vyšlo, len som si chcela byť istá. Do našich výkazov to teda nejde a mala by byť faktúra asi s DPH tej krajiny (a to zase googliť alebo sa pýtať rovno v USA alebo vystaviť s 0% DPH a neriešiť a dúfať, že menšie sumy raz za rok nikto nikdy riešiť nebude (?))
KEJKA
23.02.15,14:58
to sa týka hlavne EU, ale aj USA, ale pokiaľ viem, je tam tiež nejaký režim obratu
dokonca sa dá identifikovať pre DPH do takýchto krajín na našom území s tým, že sa DPH aspoň v rámci EU bude prerozdeľovať. Riešenie s USA netuším, ale ak vystavíš faktúru so SR DPH, tak je to menšie riziko pre Teba
Gilmorova
23.02.15,15:05
Áno s tou EU a MOSS-om nám je to viac menej jasné, len tie tretie krajiny ostávajú záhadou :D alebo ani nie záhadou, ako skôr nezmyslom.
KloferHladny
23.02.15,15:14
Prečo nezmyslom, princíp DPH je taký, že sa má odvádzať v krajine spotreby. Čo sa stane, ak obstaráte licenciu z U.S.A.. Máte povinnosť vykázať ju s prenosom dane do SR ? Ja si myslím že áno. Čo sa týka dane z príjmu, tak to je už iné ...
Gilmorova
24.02.15,08:06
Ja som to nemyslela nejak zle, len že to je dosť komplikované sa v tom vyznať pre človeka, ktorý sa tomu profesionálne nevenuje, hoci som sa snažila cez zákony, blogy, poradu, pokyny, finančnú správu aj všelijak. Ešte pri tej zmene od 2015 ten MOSS pre EU spotrebiteľov pomôže, škoda, že aj tie tretie štáty sa tak nejak nedajú riešiť (napr. pre vývojárov mobilných aplikácií, ktorí predávajú všelikam za menšie sumy väčšiemu počtu ľudí to môže byť des).