suzuki
12.05.06,09:08
Môže mi niekto poradiť - máme dodávateľaz ČR, ktorý nie je platiteľom DPH a fakturuje nám tvorbu prezentácií.
Ako je to s DPH? Mám tam niečo zdaniť, alebo proste zaúčtujem náklady a DPH nikde nespomeniem?
Prosím, poraďte!!!!!
Vopred ďakujem za akúkoľvek pomoc.
Jana Acsová
12.05.06,07:47
Môže mi niekto poradiť - máme dodávateľaz ČR, ktorý nie je platiteľom DPH a fakturuje nám tvorbu prezentácií.
Ako je to s DPH? Mám tam niečo zdaniť, alebo proste zaúčtujem náklady a DPH nikde nespomeniem?
Pozrite si § 69 ods. 3. Podľa tohto ustanovenia je zdaniteľná osoba povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu EÚ. Zdaniteľnou osobou je každý podnikateľský subjekt, teda aj tuzemský neplatiteľ a zároveň nie je podmienkou, aby zahraničná osoba bola osobou registrovanou na daň v inom členskom štáte.

Ak Vaše služby patria do § 15 ods. 8, ste osobou povinnou platiť daň podľa spomínaného § 69 ods. 3 a následne vzniká právo na odpočítanie dane v súlade s § 49-51. Overte si bližšie špecifikáciu služieb uvedenú v § 15.
Milan Benka
12.05.06,07:48
Podľa môjho názoru v zmysle § 69 / 3 ZDPH si povinný previesť samozdanenie. To všetko v prípade, že si platcom DPH.
Jana Acsová
12.05.06,07:50
To všetko v prípade, že si platcom DPH.Veru ani nemusí. Viď príspevok vyššie.
Milan Benka
12.05.06,07:50
Ďakujem za upresnenie. Ušiel mi rozdiel zdaniteľná osoba vs platiteľ.
suzuki
12.05.06,08:32
no tak teraz som z toho jeleň
- ja som platiteľ registrovaný v SR, dodávateľ je z ČR, neplatiteľ, teda nie je registrovaný ani v SR, ani v ČR. Ak si pozerám § 69/3 , tak zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa §15/8, teda ani nemusí byť platiteľom DPH. No a tvorba prezentácií - ak pozerám ten ods. 8 - žeby to spadalo podľ služby spracovania údajov a poskytovania informácií -alebo - čo mi pripadá logickejšie je sú to elektronicky dodávané služby (§15/12??) Potom máme ešte jednu faktúru z Čiech, tiež od neplatiteľa DPH - za odmenu patentového zástupcu správne poplatky za podanie prihlášok na ochranné známky a nejaký paušál. A to mi zasa vychádza na právne služby. Lenže patrí tam aj ten správny poplatok??
A čo sa týka odpočítania dane - ak správne pozerám ten §49/2b, tak mám automaticky nárok na odpočet (teda ak mám faktúru, resp. mám to v evidencii DPH) Rozmýšľam správne??
Ale ak by tie služby neboli také, ktoré sú podľa §15/8, tak ako je to s tou DPH?
Ďakujem všetkým.
Milan Benka
12.05.06,08:43
no tak teraz som z toho jeleň
- ja som platiteľ registrovaný v SR, dodávateľ je z ČR, neplatiteľ, teda nie je registrovaný ani v SR, ani v ČR. Ak si pozerám § 69/3 , tak zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa §15/8, teda ani nemusí byť platiteľom DPH. No a tvorba prezentácií - ak pozerám ten ods. 8 - žeby to spadalo podľ služby spracovania údajov a poskytovania informácií -alebo - čo mi pripadá logickejšie je sú to elektronicky dodávané služby (§15/12??) Potom máme ešte jednu faktúru z Čiech, tiež od neplatiteľa DPH - za odmenu patentového zástupcu správne poplatky za podanie prihlášok na ochranné známky a nejaký paušál. A to mi zasa vychádza na právne služby. Lenže patrí tam aj ten správny poplatok??
A čo sa týka odpočítania dane - ak správne pozerám ten §49/2b, tak mám automaticky nárok na odpočet (teda ak mám faktúru, resp. mám to v evidencii DPH) Rozmýšľam správne??
Ale ak by tie služby neboli také, ktoré sú podľa §15/8, tak ako je to s tou DPH?
Ďakujem všetkým.


1. Tie prezentácie sú zamerané na čo?? Nie náhodou na prezentáciu Vašich výrobkov alebo služieb?? V tom prípade by to boli reklamné služby.

2. Právne služby

3. správne

4. Miestom dodania služby by bolo sídlo dodávateľa a tým pádom by to nemalo vplyv na DPH.
suzuki
12.05.06,08:47
vďaka za stručné a jasné odpovede. Nemám potuchy, aké sú to prezentácie, som nová a preberám agendu.A ešte jedna vec, ktorá s tým súvisí, Keď sa doteraz nikto nepáral so samozdanením - je nutné podávať dodatočné DP, keďže výšku dane mi to pri samozdanení neovplyvní?
Jana Acsová
12.05.06,09:49
A ešte jedna vec, ktorá s tým súvisí, Keď sa doteraz nikto nepáral so samozdanením - je nutné podávať dodatočné DP, keďže výšku dane mi to pri samozdanení neovplyvní?

Je to na Vás, pozrite aj:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=233736&postcount=14

Riešenie obdobné ako vo Vašom prípade.
suzuki
12.05.06,10:08
vďaka - tak teraz ste mi nasadili chrobáka do hlavy.

V dobrom. Som Vám všetkým veľmi vďačná za pomoc.
milosa
13.05.06,18:30
určite je potrebne podať dodatočné priznanie na samozdanenie, pretože ja som sa teraz stretla s tým, že daňový úrad kontroloval DPH za rok 2004 a vstup a výstup DPH nebol uvedený v daňovom priznaní, ale faktúra bola aj tovar bol dodaný a daňový úrad dodanil daňovú povinnosť ale na vstupe neuplatnil DPH, lebo že to si daňovník mohol uplatniť, ale keď si to neuviedol v priznaní, tak oni dodanili výstup. Práve mám platobný výmer na dorubok.
Takže určite treba podať dodatočné priznanie a uviesť tam vstup aj výstup.