ZuskaM.
23.02.15,08:50
Dobrý deň, predávame v e-shope okrem iného aj poháre, na ktoré v prípade požiadavky zákazníka zabezpečujeme aj gravírovanie. Robí to pre nás dodávateľ. Nie som si celkom istá akým spôsobom mám účtovať prípady týkajúce sa predaja takýchto pohárov.
Do teraz som to robila tak, že poháre som v momente ich nákupu zaúčtovala ako tovar - na sklad, keď si ich niekto objednal a požadoval ich aj s gravírovaním, do vystavenej faktúry sme mu cenu rozdelili na poháre (to som účtovala ako príjem za predaj tovaru) a gravírovanie (to som účtovala ako príjem za služby) a keď mi dodávateľ poslal faktúru alebo vystavil doklad za gravírovanie, zaúčtovala som to ako výdavok na služby. Neviem či je takýto postup v poriadku, alebo by to malo byť tak, že poháre by som najskôr mala brať ako materiál a cena gravírovania by mala následne vstupovať do obstarávacej ceny pohárov ..... len v tomto prípade si celkom neviem predstaviť postup účtovania resp. evidovania pohybov na sklade .... jednak poháre kupujeme do zásoby a väčšina z nich sa predá bez gravírovania, čize ide o klasický tovar, neprijímam to na sklad ako materiál, a tiež faktúry za gravírovanie nám dodávateľ dáva väčšinou spätne napríklad za mesiac, aby nemusel vystaviť faktúru za každé jedno gravírovanie samostatne, keďže ide o malé sumy, a teda často tú faktúru dostanem do rúk až následne po predaji pohárov.
Ako by to teda malo byť správne? Môžem používať doterajší postup?
fortunka
23.02.15,08:03
Ja by som to dala:
" Do teraz som to robila tak, že poháre som v momente ich nákupu zaúčtovala ako tovar - na sklad, keď si ich niekto objednal a požadoval ich aj s gravírovaním, do vystavenej faktúry sme mu cenu rozdelili na poháre (to som účtovala ako príjem za predaj tovaru) a gravírovanie (to som účtovala ako príjem za služby) a keď mi dodávateľ poslal faktúru alebo vystavil doklad za gravírovanie, zaúčtovala som to ako .... "

VÝDAVOK ZÁSOBY a urobila by som si tam členenie na služby k tovaru. AJ keď pri účtovní príjme za služby.. no viem... keby si to gravírovanie dala ako položku na sklad? Teda vedela by si ju osobitne evidovať vo FA, aj sklade.. aj nnkúpiť a pod. :)) Ale to je len taka moja úvaha :)
ZuskaM.
23.02.15,11:35
Z tou položkou na sklade som uvažovala aj ja .... len to by sme sa museli dohodnúť s dodávateľom, aby nám vždy s vyhotovením gravírovania vystavil hneď k tomu aj faktúru resp. doklad s pokladne, aby som to mohla prijať na sklad, skôr ako ja vystavím zákazníkovi faktúru a predám mu to a nie až na konci mesiaca.... keby išlo o normálny tovar, tak mu poviem nech mi k tomu dáva aspoň dodací list a na konci mesiaca z toho spraví faktúru, ale dodací list na "gravírovanie" .... to by asi bolo divné, či ?
fortunka
23.02.15,11:42
nebolo, kludne staci aj dodaci list... ja by som to nechala aj v minuse do konca mesiaca.. no a čo :)
ZuskaM.
23.02.15,11:58
OK, tak to skusim teda riesit asi cez ten sklad, znie to celkom rozumne :) ..... v minulom roku to uz nebudem opravovat, ale tento rok si vytvorim samostatny "produkt" na sklade "gravirovanie poharov", budem to prijmat na sklad (na zaklade faktury alebo dodacieho listu) a uctovat to budem ako vydaj zasoby a prijem za tovar.
ZuskaM.
23.02.15,12:01
A este mi napadla otazka k tomu .... toto by som si mala teraz napisat aj do internej smernice, ked chcem nieco robit takymto "specifickym" postupom?
fortunka
23.02.15,17:12
ak take mate, tak n ie je na skodu to tam zahrnut.. ze sluzby fakturovane s tovarom, ktore su vlastne vylepsenim tohto tovaru podla zelania zakaznika budu "naskladnovane"