ana123@azet.sk
23.02.15,10:24
Dobrý deň.

Vedeli by ste mi odhadom povedať, koľko by mohla zhruba stáť cena prestavby starého domu (z roku 1973)? Rozhodujeme sa, či ho kúpiť, aby sme potom nezbankrotovali... Je to časť dvojdomu, takže jedna stena je spoločná, dispozícia by sa menila len trochu, ale je potrebná kompletná rekonštrukcia.
Dom je v dobrom stave, celý je podpivničený, suchý. Podlahová plocha cca 90 m2, 3 izby + kuchyňa, kúpeľňa so záchodom. Strecha je špicatá.

Naviac, keďže sme pracovne vyťažení a máme malé dieťa, potrebovali by sme si to dať urobiť. Takže ďalšia otázka je, dať si to spraviť na kľúč alebo si manažovať remeselníkov? Čo bude lacnejšie a pravdepodobne spravené lepšie? Pozn. - neznášam, keď urobia napr. vodu tak, že na batérii je to nakreslené naopak, ako voda tečie, krivé kachličky, zásuvky a pod., takže by sme to chceli dať spraviť niekomu spoľahlivému... Ak viete aj niekoho doporučiť (Trenčín), poteší.

Predpoklad prác (interiér na prízemí by sme robili prvý, potom zvonku a strechu a až keď bude treba (možno za 5, 10 rokov), dorobiť podkrovie, aby bolo obývateľné, keďže zatiaľ nám budú stačiť spodné izby) je v prílohe spolu s náčrtom prízemia.
Vopred ďakujem za pomoc :)
buchač
23.02.15,09:56
INTERIÉR:
- vymeniť okná za hnedé plastové (6 ks)
- dorobiť okno (1 ks)
- prehodiť kuchyňu na druhú stranu
- zamurovať dvere na schody
- zbúrať priečku medzi komorou a schodmi
- urobiť nové schody na pôjd
- vybúrať priečku medzi novou kuchyňou a obývačkou
- vstavať do kúpeľne záchod a dorobiť dvere
- podlahy (laminát) (15 eur/m2
- dlažba – kúpeľňa, záchod, zádverie
- nové zárubne a dreve (1 exteriérové + 7 interiérových)
- nová elektrika
- kúrenie (plynový kotol, radiátory – 5 ks)
- krb v obývačke s výmenníkom na vodu
- voda (kombinácia mestskej a vody zo studne)
- zatepliť podkrovie
EXTERIÉR:
- zatepliť 15 cm polystyrén, fasáda,
- dostavanie 2 vikierov + 2 okná,
- výmena strechy,
- šikmé okno v kúpeľni

Poschodie (neskôr)
- Vymurovať 2 izby + kúpeľňu,
- podlahy,
- zárubne a dvere,
- steny...
==============================================

Jésus Máriška... máš toho do bludu.

1. Okná a strechu jednoznačne firme
2. Kúrenie a krb asi tiež firma
3. Ten zvyšok by mohli fuškári zmáknuť.
====================================


Takže ďalšia otázka je, dať si to spraviť na kľúč alebo si manažovať remeselníkov? Čo bude lacnejšie a pravdepodobne spravené lepšie?
Odpoveď sa nesie v duchu, že firma môže v pohode dobabrať oveľa viac ako nejaký fuškár.
Firmy zvyknú brať vopred zálohu a odfláknuť prácu.
Ale aj s fuškármi to nie je vždy výhra.
Tak si teraz vyber medzi dvoma možnosťami...;)
Lacnejšie to bude po vlastnej línni, pekne postupne po jednotlivých etapách...samozrejme s overenými remeselníkmi, snáď Ti niekto z okolia doporučí niekoho solídneho.
-------------------------------------------
...a tá cena ?
Tak si niekedy sadni za PC a daj do vyhľadávača príslušné výrazy. Najprv si zisti len cenu materiálu, aby si bol v slabšom obraze.
Lebo len kotol, radiátory, vaňa, sanita, dlažba, cement, tehly, kvádre, trubky = a už máš cifru v tisícoch.
Príklad z vlastnej prestavby vody :
Kotol, trúbky, batérie, spojky, atď...1.500 €
Práca na dva dni ....1.000 €
ana123@azet.sk
23.02.15,10:01
Ceny za materiál si viem plus mínus zrátať, ale o cene práce nemám poňatia... Ale ďakujem :)
pmajap
23.02.15,10:40
Jednoznačne firmu, oslov viac firiem nech ti dajú cenovú ponuku. Nepúšťaj sa svojpomocne, mám s tým zlé skúsenosti a v konečnom dôsledku ťa to bude stáť menej. Svojpomocne sa oplatí, keď pomáha rodina a kamaráti.
buchač
23.02.15,11:23
Cena práce v Trenčíne a okolí sa odvíja podľa konštanty:

Čím ďalej od Bratislavy je cena nižšia priamo úmerná vzdialenosti od nej. ;)
====================================

Ten vyššie uvedený vodár už ku mne nebude mať prístup. Niežeby robotu odflákol, alebo veľa pýtal za ňu. Ale proste mi nezarezal...
-----------------------------------------------------

Murára mám overeného, robotu má kvalitnú...cena za hodinu je 3€. Ale viď vyššie uvedenú konštantu..:D :D :D
lubko6394
23.02.15,11:26
Podľa všetkého nemáš k domu citový vzťah a v budúcnosti chceš doplňovať. Prerábku som robil a úspešne dorobil. V tvojej situácii by som staval nové podľa svojich predstáv a aj s výhľadovou dorábkou. Stavba nového je jasná finančne. Prerábka nie je jasná nikdy ( vždy sa čosi nájde čo to skomplikuje ) a najmä to nikdy nebude nové. Dnes izolácia drží, ale bude aj o 20 rokov ?
expeeert
23.02.15,11:43
Je jedno či fuškár alebo firma, stále to robia ľudia.
Preto treba ísť skôr cestou referencií ako cestou ceny, lebo spraviť niečo raz a poriadne je stále lacnejšie ako niečo opravovať na 2 a viackrát, alebo ostať bez peňazí s nedokončenou robotou...
Dôležité je dohodnúť si všetky podmienky na začiatku - (materiál, cenu, čo a ako spraviť...)
Cena môže byť rôzna v závislosti od použitých materiálov a veľkosti výmer -
Podľa rozsahu čo si uviedol ja cena ako za nový dom porovnateľnej výmery, len odpočítaj časť hrubej stavby - múry a základy a pripočítaj drobné prerábky - rekonštrukcia spolu s kúpou pôvodného vyjde drahšie ako postavenie nového...
ana123@azet.sk
23.02.15,11:49
Ďakujem.
ana123@azet.sk
23.02.15,11:51
S novým je problém, kvôli lokalite. Nechceme ísť mimo mesta. Tak preto zvažujeme prerábku starého...
ana123@azet.sk
23.02.15,11:53
Ďakujem. To je pravda, že kebyže máme potom ešte niečo opravovať a dorábať, asi by ma trafil šľak...
Peggynka
23.02.15,12:01
Orientačne cenník prác napr. tu:http://www.rekonstrukcie-bytov.sk/cennik.php
Prerábala som (83m2 podlahovej plochy) a najväčšie ponaučenie je,že pri rekonštrukcii si ako archeológ;nikdy nevieš,čo vyskočí ako akútny problém a cena sa navyšuje :D A to som prerábala dom,ktorý sme stavali (1980),takže sme vedeli,čo je tam,aký materiál atď.V rozpise ti chýbajú steny (sieťka+omietky) a stropy.Môj skromný odhad je 70-80 000€.Ak si pracovne vyťažený...ako to chceš zvládnuť? Nad majstrami treba stáť (najlepšie stavebný dozor) aby sa dodržal technologický postup.Každý,kto prešiel rekonštrukciou ti povie,že lacnejšie vyjde nová stavba,zváž preto s ohľadom na cenu domu a rekonštrukcie,či sa to oplatí.
Aby si mal predstavu,čo obnáša stavba domu svojpomocne,investuj do tohto a zváž,či to zvládneš :) :http://stavbarodinnehodomu.cz/
buchač
23.02.15,12:05
Tomu sa nevyhneš...tým dorábkam a či udržiavačkám....okolo domu je furt čo robiť.

Zvykne sa vravievať...nemala baba roboty, kúpila si chalupu...;)
lubko6394
23.02.15,13:51
Čo je mimo TN? Kubrá, Zamarovce, Orechové, Záblatie - tie mi gúgl našiel vcelku zaujímavé.
lubko6394
24.02.15,07:44
Pre mínuskára citujem zo zadania:
Rozhodujeme sa, či ho kúpiť, aby sme potom nezbankrotovali...
ana123@azet.sk
24.02.15,16:41
Chceli by sme ostať na Sihoti, prípadne centrum mesta. Aby sme potom neľutovali, že sme išli z bytu a trávime hodiny v zápchach... Ešte aj Kubrá by sa dala, ale tam je tiež riadne draho...
ana123@azet.sk
24.02.15,16:43
Však to áno, ale prerábať niečo tesne potom, ako bolo prerobené, to už by bolo moc :)
ana123@azet.sk
24.02.15,16:46
Ďakujem. To je dobrá pálka... Neviem, či radšej neostaneme v byte a ostane nám na peknú dovolenku 2 x do roka do konca života :-D :-D :-D
Peggynka
24.02.15,17:49
Pokiaľ máš sen,že dom,kúp pozemok a časom si postavíš malý domček so záhradou,aby si mal na dôchodku čo robiť :) Ale pokiaľ nie si manuálne zručný,tak zabudni...v rodinnom dome túto zručnosť potrebuješ.
lubko6394
25.02.15,08:14
Tiež som zháňal po TN a skončil v Soblahove. Vidím Kubrú za 60 a pri Maxe radovú bez ceny. Poobzeraj sa dobre, lebo potom dom nepresťahuješ. Keď píšeš o zápchach tak asi MHD nie je prioritou, dalo by sa teda mimo mesta vhodným smerom, lenže ak zmeníš robotu zmení sa aj trasa. My sme plánovali Soblahov-Soblahovská a máme Soblahov-Súvoz. Je to všetko na "S", ale nie je to to isté. Pozri na ceny Pod Brezinou a všetko sa Ti bude zdať lacné. Takže si zrátaj cenu toho čo by ste zaplatili za staré a vhodili do opravy k cene drahého pozemku a novej stavby. Ja osobne by som vo Vašom prípade zháňal pozemok a staval.