nobody007
12.05.06,09:05
Pri písaní príspevku som zistil, že niektoré skratky názvov zákonov sa nahrádzajú (resp. dopĺňajú) odkazmi na zákon na PORADE.
Teda konkrétne skratka "OZ".
Mám jednu technickú pripomienku:
Označenie "OZ" sa tu na porade používa na odkaz Obchodný zákonník, lenže v pránej praxi sa ňou označuje Občiansky zákonník.
Preto si dovoľujem požiadať Admina, či by nemohol zaviesť štandartné skratky, bežne používané v praxi:
OZ=Občiansky zákonník
ObZ (alebo ObchZ)=Obchodný zákonník
ZP=Zákonník práce
OSP=Občiansky súdny poriadok
SP=Správny poriadok
TZ=Trestný zákon
TP (alebo TPor)=Trestný poriadok
ŽZ=Živnostenský zákon
etc.
Skúšal som len OZ a OSP, a je možné, že pri ostatných to funguje správne.
Díky.
rada
12.05.06,07:32
Ja už som na túto skutočnosť tiež dávnejšie upozorňovala, ale bez výsledne. Takže vyjadrujem týmto svoj súhlas najmä čo sa týka označovania Občianskeho zákonníka a Obchodného zákonníka kde pri skratkách dochádza k zámene resp. používaniu OZ pre Obchodný zákonník čo je v rozpore podľa zaužívania z právneho hľadiska. Takže budem rada ak sa to zjednotí a porada bude super nielen z hľadiska poskytovania dobrých odborných rád, ale aj z gramatického či označovania z hľadiska právneho.
ayya
12.05.06,08:14
Ja už som na túto skutočnosť tiež dávnejšie upozorňovala, ale bez výsledne. Takže vyjadrujem týmto svoj súhlas najmä čo sa týka označovania Občianskeho zákonníka a Obchodného zákonníka kde pri skratkách dochádza k zámene resp. používaniu OZ pre Obchodný zákonník čo je v rozpore podľa zaužívania z právneho hľadiska. Takže budem rada ak sa to zjednotí a porada bude super nielen z hľadiska poskytovania dobrých odborných rád, ale aj z gramatického či označovania z hľadiska právneho.

nieco sa bude diat... ale asi to zalezi na pracovnom zatazeni admina ...
http://www.porada.sk/showthread.php?t=24897&highlight=najpouzivanej%2A

pekny den :)
Johanka
12.05.06,09:24
Skratky sú vždy problém. V právnickej praxi je SP Správny poriadok, v účtovníckej Sociálna poisťovňa :D . Treba si uvedomiť, že na Poradu chodia aj "začiatočníci", ktorí zo SP nevylúštia ani jedno ani druhé, lebo tieto pojmy v živote nepočuli ....
Myslím, že aj Občiansky a Obchodný zákonník sa dá jednoducho vyriešiť - ObchZ a ObčZ. Skratky na Porade treba zjednotiť tak, aby boli zrozumiteľné aj pre náhodného návštevníka.
rada
12.05.06,17:25
Ja som za zjednotenie skratiek, možno by stálo za úvahu dať ich dokopy niekým kompetentným a uložiť ich kde by v prípade potreby boli k dispozícii pre každého. Kedysi sme tomu hovorili legenda.
Ak to však ostane ako doteraz ja sa prispôsobím, ale nezaručujem ak napr. pre Občiansky zákonník budem pri poskytovaní odpovedí používať x-rokov používanú skratku OZ. Nie je to mnou vytvorená skratka, takáto sa používa minimálne od roku 1964 - vydanie OZ a pod takouto skratkou občiansky zákonník pozná nielen právnicky svet, ale ľahko to spozná každý človek, pretože je to tak uvedené v každej knihe - občiansky zákonník. Obdobne to môže byť aj s použitím iných skratiek ako OSP - Občiansky súdny poriadok, EP - zákon o exekútoroch, či ZP - Zákonník práce. Takže ja sa budem snažiť rozpisovať zákony ak sa mi však v návale myšlienok stane, že použijem dlho zaužívanú skratku tak ma prosím ospravedlňte, nebude to úmyselne.