Monika
22.10.04,13:07
Prajem Vám všetkým krásny deň.

Naša firma uvažuje o kúpe ojazdeného osobného automobilu.
Pri výbere už konkrétneho auta sa nám dostala do rúk nasledovná ponuka konkrétnej firmy, ktoré nám toto auto chce predať na základe
AKCIE - AutoKredit ojazdené vozidlá - dlhodobý úver.

Prosím Vás o radu, táto akcia je vlastne finančný leasing, alebo nie ?

PS - Na ponukovom liste, na konkrétne auto je pekne rozpísaná vopred zaplatená časť OC aj príslušné splátky.

Len ma dosť zavádza ten názov: dlhodobý úver.
Nestretli ste sa s tým ?

Ďakujem veľmi pekne za každú odpoveď a krásny deň a víkend.
mudroš
22.10.04,12:17
Treba si pozrieť zmluvu, kedy prechádza vlastníctvo na Vás.
Ak hneď, tak to bude kúpa a pravdepodobne pôžička.

Lízing je definovaný ako finančný prenájom, t.j. obstaranie hmotného majetku formou nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci. Vlastníctvo teda prechádza na nájomcu až po skončení prenájmu.

V obidvoch prípadoch sa auto od roku 2004 zaúčtuje do majetku. Rozdiel možno bude v tom, že pri lízingu sa bude daňovo odpisovať počas obdobia prenájmu. Ako to ale bude skutočne s lízingom sa uvidí až po schválení novely zákona o dani z príjmu !!!
Monika
22.10.04,13:01
Ďakujem veľmi pekne za radu.

Zistila som niečo bližšie:

AKCIA : AutoKredit ojazdené vozidlá - dlhodobý úver

- výška úveru môže byť od 20 do 100 t.
- dĺžka splácania úveru od 6 do 72 mesiacov
- výška vopred uhradenej časti kúpnej ceny vozidla od 30% do 70%
- spracovateľský poplatok 1% z výšky poskytnutého úveru
- povinnosť havarijného poistenia vozidla až do výšky úveru 150t.

Čiže ak sa v tomto prípade hovorí konkrétne o úvere, tak sa aj o úvere musí účtovať.
Takže to nebude leasing, ale úver.
Uvažujem správne?
Zmluvu zatiaľ nemáme.

Ďakujem, krásny deň.
Viera44
07.06.06,07:07
Konateľ firmy mal súkromne osobný automobil na lízing, ktorý mu skončil v máji 2006. V júni 2006 sa rozhodol tento osobný automobil predať s.r.o, v ktorej je zároveň aj spoločníkom. Cenu v kúpno-predajnej zmluve stanovil na 100 000,-Sk. Ako odpisovať uvedený osobný automobil vo firme? Čo z pohľadu DPH ?
Peterka
07.06.06,09:09
Sro bude odpisovať z kúpnej ceny.DPH ak nie j e predávajúci platiteľom DPH tak nič a ak je platiteľom-s.r.o.skúma či je auto kategórie N ak je tak odposčíta DPH na vstupe
saky10
14.06.06,09:10
Zdravím vás všetkých.

Som živnostník ale aj platitelom DPH. Uvažujem nad kúpou ojazdeného vozidla(vw caravell 9-miest do 5t). Chcel by som sa opýtať či je u tohto auta možné vrátenie dane. Auto je zrejme zaradené do kategorie M1. Ak teda nie,tak kolko miest na sedenie je povolené ak žiadam o vrátenie dane.
Za všetky odpovede vopred ďakujem.
Zoltán Kovács
14.06.06,09:49
Zdravím vás všetkých.

Som živnostník ale aj platitelom DPH. Uvažujem nad kúpou ojazdeného vozidla(vw caravell 9-miest do 5t). Chcel by som sa opýtať či je u tohto auta možné vrátenie dane. Auto je zrejme zaradené do kategorie M1. Ak teda nie,tak kolko miest na sedenie je povolené ak žiadam o vrátenie dane.
Za všetky odpovede vopred ďakujem.

Keď auto je zaradené do kategórie M1, tak nie je možné odpočet dph.
Jana Acsová
14.06.06,11:56
Zdravím vás všetkých.

Som živnostník ale aj platitelom DPH. Uvažujem nad kúpou ojazdeného vozidla(vw caravell 9-miest do 5t). Chcel by som sa opýtať či je u tohto auta možné vrátenie dane. Auto je zrejme zaradené do kategorie M1. Ak teda nie,tak kolko miest na sedenie je povolené ak žiadam o vrátenie dane.
Za všetky odpovede vopred ďakujem.
Pozrite napr.:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=257606&postcount=12
Milan Benka
15.06.06,06:18
Zdravím vás všetkých.

Som živnostník ale aj platitelom DPH. Uvažujem nad kúpou ojazdeného vozidla(vw caravell 9-miest do 5t). Chcel by som sa opýtať či je u tohto auta možné vrátenie dane. Auto je zrejme zaradené do kategorie M1. Ak teda nie,tak kolko miest na sedenie je povolené ak žiadam o vrátenie dane.
Za všetky odpovede vopred ďakujem.

VW caravell určite nepatrí do kategórie osobných áut M1. Ak ho kúpiš od platcu DPH, budeš mať nárok na vrat. DPH.
saky10
15.06.06,11:24
VW caravell určite nepatrí do kategórie osobných áut M1. Ak ho kúpiš od platcu DPH, budeš mať nárok na vrat. DPH.


VW caravelle tam určite patrí ti asi myslíš VW transporter ten má iba 5 miest.
Ale aj tak dakujem za odpoved.
saky10
15.06.06,11:25
Pozrite napr.:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=257606&postcount=12


To je pravda ale, ja som mal na mysli vrátenie DPH nie odpočet.
Jana Acsová
15.06.06,16:00
To je pravda ale, ja som mal na mysli vrátenie DPH nie odpočet.Neviem síce aké vrátenie máte na mysli, ale pripnutý link má v príspevku link na článok v Porada blogu týkajúci sa vrátenia dane z pridanej hodnoty u novým pozemných motorových vozidiel. Obsahuje základné východiská k tejto problematike. Následne je tam séria ďalších dvoch článkov v príkladoch.
Ak sa Vám jedná o nové pozemné motorové vozidlo, tak tam zrejme nájdete východiská, prípadne si skúste ešte vyhľadať na Porade cez kľúčové slová.

Na zodpovedanie Vašej otázky je potrebných viac informácií o aké vrátenie Vám ide.
saky10
15.06.06,18:22
Neviem síce aké vrátenie máte na mysli, ale pripnutý link má v príspevku link na článok v Porada blogu týkajúci sa vrátenia dane z pridanej hodnoty u novým pozemných motorových vozidiel. Obsahuje základné východiská k tejto problematike. Následne je tam séria ďalších dvoch článkov v príkladoch.
Ak sa Vám jedná o nové pozemné motorové vozidlo, tak tam zrejme nájdete východiská, prípadne si skúste ešte vyhľadať na Porade cez kľúčové slová.

Na zodpovedanie Vašej otázky je potrebných viac informácií o aké vrátenie Vám ide.


Ide mi o to, že ak by som kúpil ojazdené auto ktoré patrí do kategórie N, mám možnosť vrátenie DPH to znamená ako keby som kúpil auto bez dane.
Milan Benka
16.06.06,06:03
To je pravda ale, ja som mal na mysli vrátenie DPH nie odpočet.

Vrátenie dane = odpočet dane ( DPH )
gabriela7755
16.06.06,11:43
Dobrý deň, poprosím o radu.
Neviem, či mám účtovať o leasingu alebo o úvere ak :
- máme na kúpu ojazdeného osob. automobilu zmluvu o spotrebnom úvere
z ČSOB leasing
- vlastnícke právo k automobilu prešlo dňom podpísania zmluvy o úvere
na ČSOB
- mám splátkový kalendár delený na istinu,úrok,poistné,hodnotu splátky úveru

Automobil sme kupovali od tretej osoby, dostal 30% z ceny, 70% nám
financuje ČSOB

ďakujem
Zoltán Kovács
16.06.06,11:46
Dobrý deň, poprosím o radu.
Neviem, či mám účtovať o leasingu alebo o úvere ak :
- máme na kúpu ojazdeného osob. automobilu zmluvu o spotrebnom úvere
z ČSOB leasing
- vlastnícke právo k automobilu prešlo dňom podpísania zmluvy o úvere
na ČSOB
- mám splátkový kalendár delený na istinu,úrok,poistné,hodnotu splátky úveru

Automobil sme kupovali od tretej osoby, dostal 30% z ceny, 70% nám
financuje ČSOB

ďakujem

Dosť čudný spotrebný úver, keĎ predmet úveru prechádza na banku.
va1ke
16.06.06,11:50
pokial ja viem tak ak vlastnícke právo prejde na poskytovateľa peňazí tak je to leasing. v opačnom prípade je to úver. ale idem to preveriť či to naozaj tak je.
gabriela7755
16.06.06,11:56
pokial ja viem tak ak vlastnícke právo prejde na poskytovateľa peňazí tak je to leasing. v opačnom prípade je to úver. ale idem to preveriť či to naozaj tak je.

Presne o toto mi ide, len to nemôžem nikde nájsť
gabriela7755
16.06.06,12:08
Aj mne sa to zdá byť "čudné", ale mám to na stole a musím to riešiť.
Dík za odpovede všetkým
va1ke
16.06.06,12:09
tu sa mi núka ešte jedna otázka kto vystupuje v technickom preukaze ako vlastník?
Tweety
16.06.06,12:10
Aj mne sa to zdá byť "čudné", ale mám to na stole a musím to riešiť.
Dík za odpovede všetkým
Je to úver, veď máš zmluvu o úvere.:cool:
Zita5
16.06.06,12:14
Aj ja zastávam názor , že ide o spotrebný úver . Pokiaľ by sa jednalo o lízing , tak v ČSOB by musela byť uzatvorená lízingová zmluva .Ako v prílohe lízingovej zmluvy by bola DOHODA O PLATBÁCH k zmluve č.LZF/.../..... ;)
Zita5
16.06.06,12:19
Najlepšie bude , ak to dáš všetko pozrieť daňovému poradcovi a okrem toho by som sa spojila s lízingovou spoločnosťou a prekonzultovala celú záležitosť, lebo začína ma pliesť ,že si písala ....má spotrebný úver s ČSOB leasing .........:rolleyes:
va1ke
16.06.06,12:26
Najlepšie bude , ak to dáš všetko pozrieť daňovému poradcovi a okrem toho by som sa spojila s lízingovou spoločnosťou a prekonzultovala celú záležitosť, lebo začína ma pliesť ,že si písala ....má spotrebný úver s ČSOB leasing .........:rolleyes:

aj leasingové spoločnosť poskytujú úver na vozidlá. treba si uvedomiť kto je vlastník auta alebo či je tam záložné právo. v prípade, vlastník auta je leasingová spoločnosť tak je to leasing. a v prípade, že leasingová spoločnosť vystupuje ako záložný veriteľ tak je to úver.
Zita5
16.06.06,12:27
No je to dosť čudné , tam vlastne vystupuje ČSOB a ČSOB lízing ...... a nájomca .Ak tomu dobre rozumiem .
va1ke
16.06.06,12:31
banky si vytvorili svoje leasingové spoločnosti aby mohli poskytovať leasig a aj úver na autá. SLSP - Leasing SLSP, ČSOB - ČSOB leasing, a tak ďalej. ČSOB leasing nepoznám ale ostatné áno. Lenže princíp by mal byť všade rovnaký.
Zita5
16.06.06,12:32
banky si vytvorili svoje leasingové spoločnosti aby mohli poskytovať leasig a aj úver na autá. SLSP - Leasing SLSP, ČSOB - ČSOB leasing, a tak ďalej. ČSOB leasing nepoznám ale ostatné áno. Lenže princíp by mal byť všade rovnaký.

Ja zhodou okolnosti mám lízing z ČSOB leasing a.s. .
saky10
16.06.06,12:33
Vrátenie dane = odpočet dane ( DPH )

Na konci zúčtovacieho obdobia sa musia zisky zdaniť od týchto ziskov sa odratúvajú naklady do ktorých môže patriť aj auto. Totosa nazýva odpočet dane. Vrátením dane rozumiem, nakupovanie vecí bez dane. Čiže ak si kúpim auto skupiny N vrátia mi DPH čo znamená že kúpim auto o CCa 19 % lacnejšie.

Prosím opravte ma ak sa mýlim.
Ďakujem
va1ke
16.06.06,12:33
No super tak vieš ako to tam chodí. :)
va1ke
16.06.06,12:38
Na konci zúčtovacieho obdobia sa musia zisky zdaniť od týchto ziskov sa odratúvajú naklady do ktorých môže patriť aj auto. Totosa nazýva odpočet dane. Vrátením dane rozumiem, nakupovanie vecí bez dane. Čiže ak si kúpim auto skupiny N vrátia mi DPH čo znamená že kúpim auto o CCa 19 % lacnejšie.

Prosím opravte ma ak sa mýlim.
Ďakujem


na konci roka sa zdaňujú výnosy od ktorých odrátaš náklady. Auto dávaš do nákladov prostredníctvom odpisov, nie celou sumou.
A áno ak ti DPH vrátia vlastne si ho kúpil o 19% lacnejšie.
gabriela7755
16.06.06,12:44
Zle som napísala, všetko je to ČSOB leasing. V TP sme ako vlastník uvedení
my, ale s ČSOB leasing je uzatvorená zmluva o zabezpečovacom prevode
vlastníckeho práva, takže podľa nej majú vlastnícke právo teraz oni.
V tom prípade by som sa prikláňala k leasingu. Mám volať v pondelok
do ČSOB, potom dám vedieť ako to bude.

Prajem príjemný víkend a ešte raz ďakujem !!!!
va1ke
16.06.06,12:46
Tak vtedy je to úver a účtuješ o úvere. V prípade, že by vlastníkom bol ČSOB tak vtedy by to bol leasing.
gabriela7755
19.06.06,06:45
:)
Dobrý deň, poprosím o radu.
Neviem, či mám účtovať o leasingu alebo o úvere ak :
- máme na kúpu ojazdeného osob. automobilu zmluvu o spotrebnom úvere
z ČSOB leasing
- vlastnícke právo k automobilu prešlo dňom podpísania zmluvy o úvere
na ČSOB
- mám splátkový kalendár delený na istinu,úrok,poistné,hodnotu splátky úveru

Automobil sme kupovali od tretej osoby, dostal 30% z ceny, 70% nám
financuje ČSOB

ďakujem

Je to ÚVER, takže môžem ísť poopravovať účtovanie za tri mesiace.

Pekný deň všetkým:)
Gugel
11.07.06,20:56
Mám na stole presne ten istý prípad z ČSOB leasing a tak ma zaujala Vaša debata. Určite to bude úver? A čo s odpismi? Tie si asi nemôžeme uplatniť, ked v TP je ako vlastník ČSOB leasing a my ako držiteľ?
Ďakujem.
va1ke
14.07.06,15:35
Mám na stole presne ten istý prípad z ČSOB leasing a tak ma zaujala Vaša debata. Určite to bude úver? A čo s odpismi? Tie si asi nemôžeme uplatniť, ked v TP je ako vlastník ČSOB leasing a my ako držiteľ?
Ďakujem.

Keď vlastníkom vozidla je ČSOB leasing a vy len držitelia tak potom nemáš náhodou uzatvorenú leasingovú zmluvu?
Gugel
18.07.06,10:13
Práve že nemám uzatvorenú leasingovú zmluvu, ale zmluvu o spotrebnom úvere a zmluvu o zabezpečovacom prevode vlastníckeho práva. V TP sme zapísaný ako držitel a ČSOB Leasing ako vlastník. Je to podľa mňa podobný prípad ako vyššie písala Gabika, len neviem kde si overila, že je to 100 % úver.
va1ke
18.07.06,10:24
Práve že nemám uzatvorenú leasingovú zmluvu, ale zmluvu o spotrebnom úvere a zmluvu o zabezpečovacom prevode vlastníckeho práva. V TP sme zapísaný ako držitel a ČSOB Leasing ako vlastník. Je to podľa mňa podobný prípad ako vyššie písala Gabika, len neviem kde si overila, že je to 100 % úver.



Ale Gabika píše, že vlastníkom sú oni a ČSOB leasing ako záložný veriteľ. No a vy máte opačný prípad kde CSOB je vlastník.
Skús zavolať do ČSOB oni ti budú vedieť poradiť.
Gugel
18.07.06,10:31
Práve so na to myslela. Uvidím, čo sa dozviem. Zatiaľ ďakujem.
Gugel
25.07.06,12:19
Konečne sa mi to podarilo uzavrieť je to určite úver. Tzn. máme zmluvu o spotrebnom úvere z ČSOB leasing a Zmluvu o zabezpečovacom prevode vlastníckeho práva (niečo ako záložná zmluva). Môj problém je v tom ako zaúčtovať:
Kúpno-predajná zmluva 325 000,- Sk 042/321
Časť uhradená v hotovosti 195 000,- Sk 321/211
Zmluva o úvere 130 000,- Sk 321/479 (je to na 36 mesiacov)

V splátkovom pláne mám rozpísanú istinu, úrok a havarijné poistenie.
Čítala som množstvo príspevkov na tuto tému, ale nenašla som jednoznačnú odpoveď ako rozúčtovať tieto položky.
562/379 - úrok
568/379 - poistné havarijné
a splátka???

poraďte mi prosím ako to zaúčtovať???

ďakujem.