Stani182
24.02.15,07:41
Dobry den,


Chcela by som sa opytat co presne je Záložným právom Predávajúceho? Momentalne mam zaujem predat byt, ktory som zdedila po otcovi. Ak na nehnutelnosti nie je ziadna tarcha pisem v tomto pripade nejake Zalozne pravo predavajuceho (moja osoba) do kupno predajnej zmluvy?



Taktiez, by som chcela vediet, ci som platcom dane z predaja v tomto pripade?


Dakujem vopred za Vasu radu :)
Chobot
24.02.15,08:28
AK bol otec vlastníkom aspoň 5 rokov, tak nie si povinná platiť daň z príjmu.

Neviem aké záložné právo uvádzaš. Kto ti to povedal, že by si to tam mala uviesť a prečo? Čoho sa má týkať to záložné právo?

Ty nemáš prečo dávať záložné právo na byt. Ty ho predáš a pre teba to zhasne. Jedine, že by kupujúci bral úver, vtedy banka môže požadovať založiť byt v prospech úveru.

Upresni.
Stani182
24.02.15,08:39
Ahoj. Dakujem za skoru odpoved.

Popravde pracujem s kupno predajnou zmluvou, ktoru mi poskytla kamaratka, kde mala zalozne prava aj predavajuceho aj kupujuceho. Predpokladam, ze byt ked predam kupujuci si bude brat uver. Cize bude mat iba on/ona zalozne pravo, ja ho nemam kedze som vlastnikom nehnutelnosti bez uveru. v zmluve sa nebude uvadzat?
misoft
24.02.15,08:47
Ty ako vlastník "čistého" bytu nemáš dôvod na nejaké záložné právo.
To by sa týkalo kupujúceho, keby si chcel od banky zobral úver - splatenie úveru by ručil práve nadobudnutým bytom - preto by si ON musel zriadiť záložné právo v prospech banky.
Ty by si dostala lóve, on by musel zriadiť vklad do katastra (s vecným bremenom zál. práva).
V zmluve by to však nefigurovalo - to by mal on napísané v zmluve o úvere a v LV, ktorý by dostal.
P.S. Ak preberáš nejaké "zmluvy" od kamarátky - poriadne čítaj, čo tam je napísané - neopisovať od slova do slova, lebo sa potom napíšu do zmluvy rôzne chobotiny a problém je na svete.
Chobot
24.02.15,08:47
Nie, v zmluve netreba uvádzať žiadne záložná práva.

Uvádza sa to len v prípade, že by byt bol pôvodne kúpený na úver a bol by založený v prospech banky. Vtedy po kúpe sa zvykne vyplatiť úver a banka zruší záložné právo.

Ty ale predávaš "čistý" byt bez akejoľvek ťarchy. Preto v zmluve netreba žiadnu ťarchu uvádzať.

Ak si bude kupujúci brať úver, nech si on potom založí byt, ak to bude banka vyžadovať.
Stani182
24.02.15,08:51
Suuuuper. Dakujem Vam za vysvetlenie :) ...

Zmluvu uuuplne nekopirujem, iba tie zakladne ustanovenia ostatne vsetko prerabam ako to ma byt a preto som sa pozastavila nadtym Zaloznym pravom, kedze som si nebola ista co presne to je.

Zelam Vam kraaasny dniiik ;)