daja
12.05.06,10:26
Milý poraďáci. Vie mi niekto poradiť ako je to pri prenájme prevádzky reštaurácie? Aby som sa presne vyjadrila. Doteraz prevádzkoval túto reštauráciu otec - platiteľ DPH. On je aj vlastníkom budovy, v ktorej sa reštaurácia nachádza. Teraz ju chce dať do prevádzky synovi, ktorý nie je platiteľ DPH. Ako sa to bude riešiť - na základe nájomnej zmluvy medzi nimi dvoma. A čo zamestnanci, asi by mali prejsť do pracovného pomeru k novému prevádzkovateľovi, však. Ak niekto viete, poraďte. Ak mi viete pripojiť aj vzor takejto zmluvy, budem vďačná :-)
KEJKA
12.05.06,18:58
prenájom nebytových priestorov je oslobodený od DPH..ak sa prenajíma neplatiteľovi DPH.
Ak otec nebude mať iné aktivity, tak sa nič nedeje, ale ak má, tak nebude môcť si odpočítavať DPH, ale nie je to tak jednoznačné, záleží od posúdenia jednotlivých činností.
Ak bude prevádzkovať syn s riadnym oprávnením, tak by on tých zamestnancov mal zamestnávať...teda otec ich z organizačných dôvodov prepustí a syn zamestná....
Ešte dôležitá vec...Predmetom nájmu nebude len priestor ale aj vybavenie..kuchyna, reštika..teda technológie, nábytok...
takže tento majetok...ak bude predmetom nájmu, tak s DPH...ak sa jednorazovo odpredá, tiež s DPH. Ale syn si nebude môcť DPH odpočítať.
daja
15.05.06,09:11
Ďakujem Lida, ten prenájom bude len za nejakú symbolickú sumu, takže ten odpočet tak veľmi nebude vadiť. Chceme predovšetkým docieliť, aby sme služby v reštaurácii nemuseli poskytovať s DPH.
Fany
15.05.06,09:20
Možno by stálo za to pouvažovať, či neurobiť bezplatný prenájom (alebo presnejšie definované "vypožičanie") . Jednoducho otec prenechal synovi bezodplatne priestory na podnikanie. Musí ale byť o tom spísaná zmluva, aby bolo jasné, že ide o bezodplatnosť a na základe nej potom môže syn účtovať aj réžie na energie...
Zamestnancov tiež previesť na syna.
Jara
15.05.06,09:26
Myslím, že výhodnejšie pre zamestnavateľa je dohoda so zamestnancami o ukončení pracovného pomeru a vytvorení úplne nového PP. Pokiaľ by šlo o prevode tak syn nemusí byť spokojní s prácou zamestnancov a môže im dať skúšob. lehotu ako u nových zamestnancov a tiež počítanie doby odprac. a pod. záležitosti. Ak budú súhlasiť...