Monika Terpáková
24.02.15,10:11
Dobrý deň,chcela by som sa infomovať ohľadom platenia dlhov po smrti matky,nakoľko som s ňou nevyrastala.V súčasnej dobe je umiestnená v domove sociálnych služieb.Bolo mi totiž povedané,že po jej smrti na mňa a ešte dvoch súrodencov doľahnú jej dlhy.O tých dvoch súrodencov sa tiež nestarala.Moja otázka znie:či je možné sa tomu vyhnúť,aby som nemusela za ňu splácať dlhy,ktoré si narobila.Za Vašu odpoveď Vám ďakujem.S pozdravom Terpáková
misoft
24.02.15,09:31
veronikasad
24.02.15,09:33
Má okrem dlhov aj nejaký majetok - byt, dom ?
ivka70
24.02.15,09:33
Dlhy sa dedia spolu s majetkom, ale len do vysky aktiv.
Ak matka nema ziadny majetok a nebude co dedit, nezdedite ani dlhy.

Ak by ste nieco dedili, kazdy z vas dedi aj dlhy do vysky svojho dedicskeho podielu. Dedicstvo mozete aj odmietnut.
Monika Terpáková
24.02.15,09:49
Nemá nič
veronikasad
24.02.15,09:51
Tak sa všetci súrodenci zrieknite dedičstva a dedičské konenie bude ukončené.
Monika Terpáková
24.02.15,09:52
Viete bola som v šoku,keď mi bolo povedané,že má nejaké dlhy a,že raz na mňa doľahnú.Tam kde je momentálne umiestnená,tak jej vybavili dôchodok,ktorý vraj nepostačuje na vykrytie všetkých nákladov a vraj ta jej rastie dlh.
veronikasad
24.02.15,09:53
tento dlh asi budete musieť vyrovnať ešte za života matky.
Peggynka
24.02.15,10:42
Ja myslím,že sa DSS spamätá skôr a vyzve vás.Vyživovacia povinnosť voči rodičom existuje a neskúma,či sa starali ale nie:http://www.porada.sk/archive/index.php/t-199487.html
Monika Terpáková
24.02.15,15:17
Ja som momentáne na rodičovskom príspevku vo výške203 eur,mam štyri deti,bývame v obecnom nájomnom byte,platíme dosť vysoké nájomné.Manžel robí,no sme 6 a niekdy ani nám nepostačujú finančné prostiedky.a okrem mňa,mám aj sestru a brata
dmc
24.02.15,16:03
Je dost mozne ze pri nemajetnosti porucitela bude súdny komisár - notárka postupovať tak ze dedicke konanie bude zastavene pre nemajetnost - podla § 175 ods.1 pism h OSP. Bolo by to pre Vas lepsie - pretoze ak ma pamat neklame tak pri vzdani sa dedicstva - prechadza toto dedicstvo na dalsich potomkov -tu sa da samozrejme opatovne odmietnut dedicstvo avsak je to zdlhavejsie.

Podľa § 175h ods. 2 OSP ak poručiteľ zanechal majetok nepatrnej hodnoty, môže ho súd vydať tomu, kto sa postaral o pohreb a konanie zastaví.

Podľa § 175 ods. 1 OSP ak konanie nebolo zastavené podľa § 175h, upovedomí súd tých, o ktorých sa možno dôvodne domnievať, že sú dedičmi, o ich dedičskom práve a o možnosti dedičstvo odmietnuť..

Pokial je dedicske konanie zastavene alebo odmietnute neprechadzaju na Vas ziadne dlhy. Pri odmietnuti vsak nebudete moc ani dedit "znovuobjaveny"majetok - ak by sa neskor zistili ze babka ma napriklad este v Australii 2 byty.