Stulcka
24.02.15,15:15
Zamestnavatel chce, aby sme sa dohodli na vypovedi, ja v zasade nemam nic proti tomu. Vypoved chce uzavriet dohodou a dvojmesacne odstupne, ktore mi urcuje zakon chce nazvat odmenou za odovzdanie agendy. Je z hladiska odvodov a dani jedno ci pojde o odstupne alebo odmenu? Dakujem
Mila123
24.02.15,15:19
áno
Mila123
24.02.15,15:19
výpoveď dohodou neexistuje, je to zvyčajne dohoda o skončení PPV podľa § 60 ZP
JankaO
24.02.15,15:20
Pracovný pomer môže skončiť napr výpoveďou, alebo dohodou. Ak skončí dohodou a nie z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c), nárok na odstupné nie je.
Stulcka
24.02.15,15:28
Ale zamestnavatel mi odstupne vyplatit chce, ale nazve to odmenou. Ide mi o to, ci budem rovnake odvody platit ak to odstupne nazve odmenou ako by som platila, ak by to bolo odstupne.
ewita888
24.02.15,16:16
áno, rovnaké
veronikasad
24.02.15,16:26
Zrejme zamestnávatel potrebuje tvoje miesto nanovo obsadiť, preto nechce uvádzať dôvody a súčasne ťa nechce ukrátiť na mzde. V odvodoch a daniach nie je žiadny rozdiel.
Mária27
24.02.15,16:33
Odmenu môžeš dostať hocikedy, odstupné len po naplnení litery zákona.