ipeter
24.02.15,16:49
Prosim vas, chcem sa spytat, ake vsetky dokumenty su nutne pre jednoosobovu sro, kde konatel je zaroven zamestnanec? Firma nema ziadnu prevadzku a zamestnanec spada do 1-2hej kategorie (cinnosti ako: pocitaove sluzby, administrativne prace...).

podla noveho zakona treba povinnu zdravotnu sluzbu (PZS).
je nutne riesit este nieco viac? ako napr BOZP a pod, ci PZS je postacujuca?
Cobra99
24.02.15,18:24
1. založiť sro + bank. účet.
2. nahlásiť sa na DÚ
3. spraviť si zamestnaneckú zmluvu = nahlásiť konatela ako zamestnanca podľa zmluvy do poisťovní
4. zaplatiť si PZS
5. ja som BOZP vynechal, tiež nemám prevádzku
frzanony
05.03.15,12:18
Nechápem to dosť dobre, ale za všetko zodpovedá zamestnávateľ a zamestnávateľom je PO alebo FO, ktorá zamestnáva aspoň jednu osobu. Viem, že Národný inšpektorát práce žiadal, aby konateľ sám so sebou si uzatvoril pracovnú zmluvu. Je to tento prípad??? Ale všetko je troška komplikovanejšie. Zákon 124/2006 Z.z. v platnom znení v § 2 uvádza, že zákon sa vzťahuje na zamestnávateľov a zamestnancov vo všetkých odvetviach výrobnej sféry a nevýrobnej sféry. V ďalšom odstavci uvádza, že povinnosti a opatrenia ustanovené týmto zákonom sa v rozsahu nevyhnutnom na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci vzhľadom na povahu činnosti vzťahujú aj na fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom a nie je zamestnávateľom, a aj na jeho príbuzných v priamom rade, ak sa podieľajú na plnení jej podnikateľských úloh. Pre názornosť uvediem príklad. Keby u samopodnikateľa došlo nedajbože k smrteľnému pracovnému úrazu, na čo vyžadovať plnenie § 17 zákona?, ale prečo napr. samopodnikateľ pracujúci na pracovisku ktoré je v kategórii 3 alebo 4 by sa nemal zúčastňovať lekárskych prehliadok z hľadiska ochrany svojho zdravia? Je to ako pri športe. Každý rozhodca to ináč môže vidieť, chápať posudzovať a ja neviem čo všetko, ale v konečnej fáze ako sa hovorí, silnejší pes, no viete, že čo... Preto na Váš dotaz dať jednoznačnú odpoveď je prakticky nemožné. A preto i súhlasím so stanoviskami mojich predchodcov, najmä s prizvaním autorizovaného bezpečnostného technika.
pavol38
01.04.15,10:34
Ako píše frzanony, je lepšie kontaktovať odborníka. Snažil som sa sledovať všetky paragrafy a nejako sa v tom vyznať, ale vzdal som to. Kým to pochopím a dohľadám si potrebné zákony a ostatné veci, zabijem kopu času a okrem toho sa vždy len naštvem. Každý hovorí niečo iné a najhorší sú špekulanti.
A ešte by som si dal zvlášť pozor na odborníkov, s ktorými chceš spolupracovať. Ako vznikli nové povinnosti zamestnávateľov, objavilo sa plno "odborníkov" čo sa tvária, že sa do toho rozumejú. Ak ti môžem odporučiť, ja som si robil prieskum a volal som do viacerých firiem, nakoniec som sa rozhodol pre http://www.haspo.sk/ Pozri sa na ich web a uvidíš, snáď ti to ušetrí čas a teda aj peniaze. Pán sa fakt vyznal aj v PZS aj BOZP, poradil mi veľa vecí, že čo a ako.
Ing. Ľubomír Janoška
01.04.15,13:25
nadväzujem na Cobra99:
6. registratúra - registratúrny poriadok + plán
7. ochrana osobných údajov - projekt, poučenia, evidencia IS, možno zmluvy...