kastanka
24.02.15,17:53
Prosím o radu. Som zamestnaná od 03.10.2013. Zamestnávateľ mi 19.2. ústne oznámil, že ruší prevádzku k dátumu 01.04.2015 (som len jeden jeho zamestnanec na území SK, je to Poliak av svojej krajine má ďaľšie dve prevádzky ) a týmto mám rátať s výpoveďou, ale že ekonómku ešte neoslovil. Včera som sa teda pýtala,ako je to s výpoveďou , že si nárokujem 1-mesačné odstupné a chcem využiť možnosť (pred podpisom výpovede z jeho strany ) výpovede dohodou hoci aj k dátumu 01.04.,.. Nijako sa mu to nepáčilo a lakonicky povedal, že radšej bude mať otvorené ešte jeden mesiac teda zruší prevádzku k 01.05., len aby som nedostala to 1-mesačné odstupné. Ako to teda je. Myslím si, že je jedno, k akému dátumu zruší prevádzku. Vždy (ak pred podpisom výpovede požiadam o dohodu ( k hociktorému dátumu , mám nárok na odstupné. ?? Ako postupovať, odmietnuť výpoveď, ale, ak odmieta dohodu, ako postupovať ?? Chápem zákon správne??, ak nie, opravte ma prosím ! Ďakujem veľmi pekne za rady .
veronikasad
24.02.15,17:05
Ak ti výpoveď doručí do konca februára a prevádzku zruší k 1.5.2015, vyplateniu odstupného sa vyhne, lebo tvoj prac.pomer vo firme netrvá 2 roky.
Na ukončenie prac.pomeru dohodou musí byť súhlas zamestnanca aj zamestnávatela, vtedy ti vznikne nárok na jednomesačné odstupné.

§ 76
Odstupné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.