julia28
24.02.15,21:40
Prosím o radu, idem prvý krát robiť zamestnancovi ročné zúčtovanie dane. Ako to vlastne v praxi funguje? To tlačivo sa neposiela nikde na daňový úrad? Len ho vystavím a ak vznikne preplatok, tak ho vyplatím zamestnancovi v nasledujúcej mzde??A daňový úrad mi ho potom vráti??
lepka
25.02.15,01:35
tlačivo ročného zúčtovania sa neposiela nikde,ale dáš ho zamestnancovi.Ak vznikne preplatok tak ho vyplatíš v nasledujúcej mzde,ak vznikne nedoplatok tak zo zrazíš v nasledujúcej mzde,ale samozrejme musí mať výšku takú,aby sa dal vyplatiť a dal zraziť,pozri do zákona koľko to je,mám zafixovanú sumu 3,32 €,ale mám blbý pocit,že je to už inak,teda tá suma,netreba si mi to pamätať,lebo si to viem nájsť,o vykonanom ročnom zúčtovaní informuješ daňový úrad v ročnom hlásení,kde to vyplníš podľa predlohy.Daňový úrad ti prípadný preplatok na dani vráti tým,že si v mesačnom oznámení ten preplatok postupne odpočítavaš od daňovej povinnosti až do nuly,trebárs aj celý nasledujúci rok a vlastne tak neplatíš žiadnu daň zo mzdy. Ak je preplatok z bonusu,tak o vrátenie si požiadaš v marci na mesačnom oznámení,ak je preplatok zo zamestnaneckej prémie,tak o vrátenie si tiež požiadaš na oznámení mesačnom.
julia28
25.02.15,06:46
Perfektná odpoveď, strašne ste mi pomohli. napísali ste to úplne zrozumiteľne, takže už chápem. Ďakujem pekne. Ale ešte otázočka, ak mal zamestnanec minulý rok mesačnú mzdu na kratší prac.úväzok 180 €, za rok je to 2160 €, daň samozrejme neplatil, lebo si uplatnil nezd,časť, tak aj tak mu spravím ročné zúčtovanie a nevznikne vlastne ani nedoplatok ani preplatok,áno??Alebo si musí zamestnanec ppodať DP sám.
veronikasad
25.02.15,08:25
RZD robíš iba zamestnancom, ktorí o to písomne požiadali na predpísanom, správne vyplnenom tlačive do 15.2.2015 a do tohto termínu ti predložili všetky prílohy. Ostatným vystavíš Potvrdenie o zdanitelnej mzde a musia si sami podať daňové priznanie typu A.
veronikasad
25.02.15,08:27
Zaplať si prístup do DRAKA, nájdeš tam všetky potrebné informácie nielen k RZD ... Ako mesačný bonus, službu p. Mihála a p. Motyčkovej, ktorí odpovedajú na všetky otázky nielen k problematike RZD.
veronikasad
25.02.15,08:33
Dobrou pomôckou ti bude aj toto videoškolenie zo seminára. Týchto seminárov sa pravidelne zúčastňujem už niekolko rokov, napriek tomu, že mzdy už robím viac ako dve desaťročia ...
http://www.porada.sk/view.php?pg=skolenie785
julia28
25.02.15,09:13
Ten zamestnanec požiadal zamestnávateľa o ročné zúčtovanie, takže mu musím spraviť aj vtedy ak dane neplatil??
mondes
25.02.15,09:17
Áno.