xeva
25.02.15,08:22
Opatrovateľka dochádza v pravidelných intervaloch opatrovať klienta do Rakúska. Výdavky, súvisiace s cestou do miesta pravidelného vykonávania činnosti a späť, nie je možné považovať za daňový výdavok - 1/ platí to aj v prípade opatrovateliek, ak ich výkon činnosti je viazaný na určitého klienta len počas trvania zmluvy s týmto klientom ? 2/ čo v prípade, ak opatrovateľka živnosť vykonáva aj na Slovensku kde má okrem miesta podnikania aj prevádzkáreň a cestu ku klientovi v Rakúsku by absolvovala zo slovenskej prevádzkárne ?
zanetth
25.02.15,08:17
Pracuje na rakúsku alebo slovenskú živnosť? Prispieva jej rakúska rodina na cestovné? Prečo nevyužije paušálne výdavky? Väčšinou to býva pre opatrovateľky výhodnejšie...
xeva
25.02.15,11:15
Pracuje na rakúsku živnosť, ale má aj živnosť na Slovensku a v tab.č.1 priznáva príjmy a výdavky podľa SK zákona o dani z príjmu z obidvoch kumulatívne. Nemôže z jednej živnosti "priame" a z druhej paušálne. Nejedná sa o prípad "čistej" rakúskej živnostníčky - cestovné od rodiny na strane AT ako Durchl. Posten áno, ale na strane SK ako "prechodná" položka v zmysle zákona o DzP asi neobstojí, je vyplácané opatrovateľke, nie dopravcovi. Viem, že je to v týchto prípadoch neprehľadné, naviac zákon v odkaze 25/ hovorí, že sa má jednať o živnosť v zmysle slov.živnostenského zákona, lenže usmernenie DR SR a vysvetlivky k DP B nerozlišujú slovenskú a zahraničnú živnosť, čo by podľa mňa mali a uvádzajú, že zahraničné príjmy zo živnosti sa majú uvádzať v tab.č.1 - aj keď je to podľa mňa nesprávne, väčšina DP opatrovateliek je robená tak, že sú tieto príjmy v tab.1. Aj keď som videla DP, kde boli v tab. ostatných príjmov, čo sa mi zdá správnejšie.
zanetth
25.02.15,11:53
Ja by som postupovala takto: Príjmy z opatrovania v Rakúsku budú príjmami z rakúskej živnosti, čiže tie budú vyňaté (ale samozrejme ich musíš zahrnúť do príjmov zo živnosti v tab. 1. ). Čo sa týka výdavkov na cestovné do Rakúska - sumu, ktorú dostane od rakúskej rodiny treba započítať do príjmu opatrovateľky (rakúska živnosť) a zároveň to bude skutočný výdavok, ktorý súvisí s rakúskou živnosťou (ale pozor v tom prípade treba mať doklad o tom, že zaplatila faktúru nejakému dopravcovi resp. cestovné lístky). Základ dane z rakúskej živnosti (rozdiel príjmy - výdavky z rakúskej živnosti) bude v príslušnom riadku DP vyňatý (v príp. prekročenia hranice príjmu je nutné podať rakúske DP a tam tieto príjmy zdaniť). Na Slovensku tak budú zdaňované len príjmy zo slovenskej živnosti. V osobitných záznamoch uvedieš výšku príjmov aj výdavkov, ktoré boli dosiahnuté z rakúskej živnosti. Čiže cestovné do Rakúska bude výdavkom súvisiacim s rakúskou živnosťou a nie so slovenskou živnosťou. V tom prípade to na výšku dane platenej na Slovensku nebude mať žiadny vplyv, či ho už zahrnieš do výdavkov alebo nie, lebo základ dane z rakúskej živnosti vynímaš.
xeva
25.02.15,13:15
No o daň z AT živnosti na SK sa nejedná, základ dane je vyňatý zo zdanenia bez ohľadu na jeho efektívne zdanenie v AT - ale - opatrovateľka cestuje vlastným autom a honorár od rodiny je brutto. Preto bola otázka , či je cesta ku klientovi do Rakúska služobnou cestou. DP v Rakúsku mám prekonzultované s rak. daňovými poradcami, dokonca v jednom bode kde sa rozchádzali ich názory mám stanovisko BMF - tam nie je problém. Chcem iba vyriešiť otázku cestovného podľa SK zákona, aby opatrovateľka neplatila zbytočne vysoké odvody do poisťovní na SK /má PD A1/. Inak ak dostane sumu na cestovné od rodiny a cestuje dopravcom, je jedno akým, dokonca to platí aj pre náhradu cez km pri dodržaní určitých podmienok, tam sa uplatňuje iný postup v rakúskom DP, nie to, čo uvádzaš. Práve o spôsob stanovenia toho skutočného výdavku na dopravu pri použití vlastného auta na SK strane sa mi jedná. Za používané auto platí DzMV. Ale teší ma, že niekto je ochotný venovať sa mojej otázke, ďakujem zanetth...
zanetth
25.02.15,14:44
Aha, tak to je potom komplikovanejšie a už rozumiem o čo ti presne ide.

Otázka teda znie, či sa cesta medzi slovenskou a rakúskou prevádzkou dá považovať za pracovnú cestu v zmysle slov. zákona na účely uplatnenia skutočných výdavkov. Podľa mňa by sa to dalo obhájiť ako pracovná cesta, ale to je len môj osobný názor.
xeva
25.02.15,21:30
Áno, presne tak. Pracovná cesta by to mala byť aj z toho dôvodu, že je individuálne, koľko u ktorého klienta zotrvá. Kratšie alebo dlhšie obdobie - napríklad v priebehu jedného roka mala 4 klientov , tento rok jedného. Čiže vždy cestuje za výkonom inej zákazky. Proti je ale to, že sa na rakúskej strane príjmy z 24 h opatrovania zdaňujú podľa informácie BMF ako príjmy z prevádzkárne kde sa hovorí, že ak opatrovateľka býva u klienta, pozerá sa na bydlisko klienta ako na jej prevádzkáreň, čo ale zase z pohľadu SK zákona / zdaňujem podľa SK / definíciu prevádzkárne nenapĺňa, je to vždy iba nejaké miesto, kde vykonáva zákazku. Neviem, musím sa rozhodnúť - cestovné síce nepredstavuje v tomto prípade vysokú sumu, pretože mala zákazky v okolí Viedne / iné je to v prípade, že opatrovateľka má klienta niekde v Tirolsku alebo Bregenzi / a kvôli rozdielu na poistnom asi táto námaha ani nestojí. Najmä ak od každého opýtaného iná odpoveď. Ďakujem ešte raz zanetth.