anita
22.10.04,13:40
Mám klienta, ktorý sa stal platcom DPH 15.9. 2004. Faktúry, ktoré vystavil pred týmto dátum vystavoval už s DPH. (Neviem na základe čoho) Teraz mi priniesol spracovať DPH za september a ...

Mám dve riešenia:
1. Vystavia sa dobropisy na tie "zlé" faktúry a následne sa vystaví správna faktúra bez DPH

2. Nechá sa to tak a odvediem neoprávnene fakturovanú DPH???

Poraďte, ako by ste to riešili? :confused:
Luckasari
22.10.04,11:56
§69 ods. 5 zákona o DPH 222/2004 Z.z. hovorí:
Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, pri dodaní tovaru alebo služby uvedie vo faktúre daň, je povinná zaplatiť túto daň.

z tohto mi vyplýva, že aj keby ste to nechali tak, tak by to mohlo prejsť, zaplatíte DPH štátu, a vy by ste to mali mať vyriešené

ALE podľa mňa je väčší problém na strane odberateľa, keďže on dostal faktúru s DPH, a keďže dodávateľ ešte nebol platiteľom DPH, tak si ju nemál právo uplatniť (a neviem či si to overoval - ináč vôbec nechápem takýto postup, nie som platiteľ a vystavujem s DPH? veď ani IČ DPH nemohol mať pridelené, to aké číslo potom uvádzal na faktúre, k DIČ si pridal SK a bolo?) - z tohto dôvodu, by možno nebolo zlé vystaviť tie dobropisy, ako to navrhujete

dúfam, že sa k tomuto vyjadria ešte aj ďalší poradcovia
Oldi
22.10.04,11:58
Viď § 69 ods.5:

"Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, pri dodaní tovaru alebo služby uvedie vo faktúre daň, je povinná zaplatiť túto daň".

Myslím, že otázka je zodpovedaná, či nie ? :-)
Oldi
22.10.04,11:58
Chi, Lucka ma zase predbehla!
anita
22.10.04,12:08
DPH je už odvedená. Daňové priznanie DPH je podané na DU. A čo teraz s odberateľmi? Ony (alebo oni) si ju uplatnili na vstupe. A neoprávnene. Alebo táto časť problému by ma už nemala zaujímať?
Luckasari
22.10.04,12:19
Chi, Lucka ma zase predbehla!chi, aj keď s teplotou, ale som rýýýýchla ako blesk http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif - teda sa snažím
Luckasari
22.10.04,12:25
DPH je už odvedená. Daňové priznanie DPH je podané na DU. A čo teraz s odberateľmi? Ony (alebo oni) si ju uplatnili na vstupe. A neoprávnene. Alebo táto časť problému by ma už nemala zaujímať?
v podstate nemala zaujímať, ale napr. ja som taký človek, že keď už o tom viem, tak ja by som im to asi povedala (neviem, či by ale nežiadali opravu, lebo šak je to pre nich zvýšenie nákladov, keďže tú DPH by si mali zaúčtovať do nákladov, a nie do DPH, to už ani nehovorím, že ak si ju naozaj odpočítali, čo podľa mňa urobili, tak by mali podať dodatočné daňové priznanie, a vrátiť neoprávnene odpočítanú DPH), ak im nepríde kontrola a nebudú to overovať, tak by na to nemal nik prísť, ale ak príde, tak to bude problém, pokuta, vrátenie DPH, atď. - ale naozaj je to ich problém, aj keď napr. v našej firme si pri tom množstve dodávateľov, čo máme ani len neviem predstaviť, žeby som si mala každého overovať, či naozaj je platiteľom DPH
hrozné s tými našimi podnikateľmi, prečo nám to robia??? vystavovať fa s DPH, keď nie som platiteľom
hanelie
16.04.10,07:17
máte osobnú skúsenosť s vymáhaním spôsobenej škody pri opakovanom vystavovaní faktúr s DPH / neplatiteľ / dodávateľ/ síce DPH odviedol, taktiež odberateľ uplatnil odpočet na vstupe /čiže DPH je vlastne 2x odvedená