miroarpi
26.02.15,06:25
Podľa dohody medzi štátmi konkrétne medzi Slovenskou republikou a Českou republikou budem časť dôchodku poberať z Českej republiky,nakoľko v čase rozdelenia štátov som mal zamestnávateľa v Českej republike.Problém ale vidím v tom,že na Slovensku pôjdem do starobného dôchodku/62rokov/ ale v Českej republike do predčasného dôchodku/ v mojom prípade 63 rokov a 4 mesiace/ a výpočet mi bude krátený za predčasnosť, Vidím v tom nespravodlivosť alebo sa prípady posudzujú individuálne? Ďakujem za odpoveď alebo za reakciu, ak mal niekto podobný prípad.
Andyke
26.02.15,09:05
Neposudzujú sa prípady individuálne – postup pekne podľa zákona.
Si ročník 1955 (tak som to vypočítala na zákl.dosiahnutia dôch.veku v ČR.)
Takže do SD na Slovensku pôjdeš v r. 2017 a to už sa začne dôch.vek zvyšovať aj u nás (takže Ti už pridali...)

Máš 2 možnosti:
1.) V roku 2017 súčasne požiadaš o dôchodok z oboch republík. Zo SR dostaneš starobný a z ČR predčasný.
2.) Požiadaš o SD iba na Slovensku a z ČR nie, budeš čakať do dôvršenia dôch.veku. Teda pokiaľ Ti ten jeden čiastkový dôchodok bude stačiť.
Alebo požiadaš o predčasný z ČR napr. po polroku alebo po roku v porovnaní so SR (dá sa to pekne doladiť – treba pozrieť ich penalizáciu).