speedy_vw
26.02.15,19:14
Ako sa postupuje pri predaji automobilu ktorý bol kúpený od neplatcu DPH (súkromná osoba alebo firma-neplatca DPH) a bol zaradený do majetku firmy ktorá je platcom DPH?
V prípade predaja tohto automobilu musím vystaviť daňový doklad s DPH (a teda DPH aj priznať a zaplatiť)? Alebo je možnosť vystaviť doklad bez DPH, keďže bolo kúpené od neplatcu a DPH nebola možnosť uplatniť odpočet?

Ďakujem
Žabinka
26.02.15,18:24
tu máš informácie priamo od zdroja.. celkom dobre a zrozumiteľne rozpísané všetky možnosti
https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/kupa-a-predaj-auta-neobchodnik#PredajAutaNarok
Tweety
26.02.15,18:27
Predávaš s dph.
speedy_vw
26.02.15,18:39
Ďakujem za skorú odpoveď.... v paragrafoch sa však veľmi nevyznám, resp. "španielska dedina pre mňa" :)

ak by som mohol konkrétne poprosiť o stručné vyjadrenie k týmto dvom prípadom:

1. auto - DODÁVKA do 3,5tony kúpená v roku 2007 od súkromnej osoby bez možnosti odpočtu DPH..... Keď ju chcem teraz predať, vystavujem doklad s alebo bez DPH ? (ja som platca DPH od r.2003)

2. potrebujem teraz na rýchlo na istý čas kúpiť na firmu ďalšiu ojazdenú dodávku do 3,5tony. Ak by som ju teraz kupoval od neplatcu DPH, ke'd ju budem neskôr chcieť predať, budem platiť DPH?
Tweety
26.02.15,18:40
obidva prípady budú s dph
Žabinka
26.02.15,18:49
trošku som ti odpoveď upravila, pre lepšiu zrozumiteľnosť..
Predaj auta, pri ktorom nebol nárok na odpočítanie dane, pretože bolo kúpené od neplatiteľa /prípady uvedené v časti Kúpa ojazdeného auta v rámci ES a daňový režim č. 4. a 8./.

Ak platiteľ, ktorý nie je obchodníkom s ojazdenými autami, predáva ojazdené auto, pri kúpe ktorého nemal nárok na odpočítanie dane, keďže ho kúpil od neplatiteľa, ktorý nemôže k cene uplatňovať daň, potom pri jeho predaji kupujúcemu v SR, predávajúci uplatní k cene daň, ktorú je povinný platiť podľa § 69 ods.1 zákona o DPH.
speedy_vw
26.02.15,19:19
ďakujem... platí toto rovnako aj pre osobné auto (pri ktorom v roku 2008, keď bolo kupované od predajcu ojazdených aut nebola možnosť odpočtu DPH, pretože sa nejednalo o auto s deliacou mriežkou? Konkretne je to Audi A4 sedan - teda nie kombi....
marjankaj
26.02.15,20:38
Nie, tu to neplatí. Predáva sa bez DPH. Veď čítať snáď vieš?

Predaj auta, pri ktorom nebol nárok na odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) zákona o DPH účinného do 31.12.2009
Ak platiteľ, ktorý nie je obchodníkom s ojazdenými autami, predáva osobné ojazdené auto, pri kúpe ktorého nemal nárok na odpočítanie dane v zmysle § 49 ods. 7 písm. a) zákona o DPH v znení účinnom do 31.12.2009, potom pri jeho predaji uplatní oslobodenie od dane podľa § 85i ods. 2 zákona o DPH bez ohľadu na skutočnosť, komu je osobné auto predané.
Žabinka
27.02.15,08:18
speedy_vw (Včera 20:19) ďakujem... platí toto rovnako aj pre osobné auto (pri ktorom v roku 2008, keď bolo kupované od predajcu ojazdených aut nebola možnosť odpočtu DPH, pretože sa nejednalo o auto s deliacou mriežkou? Konkretne je to Audi A4 sedan - teda nie kombi....
a mal si vyčíslenú daň vo faktúre pri nákupe, alebo nie? lebo píšeš, že to bol nákup od predajcu áut, a ten mohol fakturovať v režime osobitná úprava uplatňovania DPH, §66 ZoDPH, a tam je iná situácia:
Predaj auta, pri ktorom nebol nárok na odpočítanie dane, pretože dodávateľ pri predaji uplatnil osobitnú úpravu dane podľa § 66 zákona o DPH - Ak platiteľ, ktorý nie je obchodníkom s ojazdenými autami, predáva ojazdené auto, pri kúpe ktorého nemal nárok na odpočítanie dane, pretože dodávateľ použil osobitnú úpravu dane podľa § 66 zákona o DPH, potom pri jeho predaji kupujúcemu v SR predávajúci uplatní k cene daň, ktorú je povinný platiť podľa § 69 ods.1 zákona o DPH.
Takže pre istotu si pozri nákupnú faktúru, akú tam máš odvolávku.
speedy_vw
08.03.15,19:45
no vo faktúre DPH nebola....