neviem26
26.02.15,20:09
Dobrý večer. Môj manžel robí nočneho strážnika. Je odmenovany hodinovou mzdou 3 € na hodinu v hrubom + nocny priplatok. Chcem sa opytat z coho sa pocita nocny priplatok? Manzelova mzdarka povedala ze nocny priplatok sa pocita tak ze 20% z hodinovej mzdy prveho stupna a na tento rok to je 0,4368 €. Ale manzel ma v zmluve napisany druhy stupen narocnosti prace. Nemal by sa mu pocitat nocny priplatok z jeho hrubej hodinovej mzdy 3 €?? To znamena 20% z 3 € je 0,60 €??
avalik
26.02.15,19:14
§ 123
Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu

(1) Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu.

(2) S vedúcim zamestnancom možno v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú nočnú prácu. Mzdové zvýhodnenie v takom prípade vedúcemu zamestnancovi nepatrí.

-----------------------
Sumu minimálnej mzdy na príslušný rok ustanovuje vláda nariadením. Pre rok 2015 ustanovila vláda nariadením minimálnu mzdu v eurách na hodinu sumou 2,184 eura; za nočnú prácu patrí od 1. januára 2015 zamestnancovi mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 0,4368 eura za hodinu.
ref: http://www.employment.gov.sk/sk/praca-zamestnanost/vztah-zamestnanca-zamestnavatela/odmenovanie/
veronikasad
26.02.15,19:14
Ak nemajú v KZ alebo internom mzdovom predpise dohodnuté inak - nemali :

§ 123
Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu

(1) Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu.

(2) S vedúcim zamestnancom možno v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú nočnú prácu. Mzdové zvýhodnenie v takom prípade vedúcemu zamestnancovi nepatrí.
neviem26
26.02.15,19:20
Viem ze nemaju nic dohodnute v kz. Riadia sa zákonníkom prace. Takze je to tak ako povedala mzdarka? Dobre som to pochopila?
Tweety
26.02.15,19:21
Mzdárka ma pravdu.
veronikasad
26.02.15,19:21
Ano, ak dostáva 20 % z I. stupňa náročnosti, je to v súlade so Zákonníkom práce.
neviem26
26.02.15,19:23
Dakujem