mirotnt
12.05.06,18:17
Dobry den,

som 19-rocny student vysokej skoly. Pred maturitou som brigadoval v jednej bratislavskej firme, kde som za rok (cez ktory som robil TRI dni) zarobil cca 2500Sk. Zamestnavatel mi napriek tomu poslal rocne zuctovanie 18000Sk. Mam s nim aj dalsi problem. Nakolko som u neho uz vyse roka nebrigadoval, posiela mi asi raz za tri mesiace na ucet sumu 3000-5000Sk. Vzapati mi telefonuje ze sa stala chyba a ze ich mam poslat spat na ucet. Trikrat som mu tie peniaze poslal, no mam pracu a skusky, dnes uz nemam cas ani chut bezat do banky a posielat mu ich spat. Do tejto oblasti sa vyznam len minimalne, no co sa tyka oboch tychto praktik, nazory znamych su dost podozrievave. Vraj na nas zaraba a vykazuje velke mzdy ktore mu mam vratit. Je to pravda? Ako mam tuto situaciu riesit? Som povinny mu peniaze neustale posielat spat?
Priatelka je u tohto zamestnanca presne v rovnakej situacii ako ja.
Ak som napisal nejaku hlupost, tak sa ospravedlnujem, naozaj sa do tejto oblasti nerozumiem a preto Vas ziadam o radu.

Dakujem pekne, s pozdravom Miro
Melnick
12.05.06,16:31
[quote=mirotnt]

Že váhaš. Jasné že poslať. Veď sám hovoríš,
že Ti nepatria.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Zita5
12.05.06,16:33
No to nie je možno ani hlúposť , ale vážna vec .Pokiaľ si nezarobil výšku mzdy takú akú uvádza v ročnom zúčtovaní , tak sa nemôžeš na to len tak nečinne prizerať .Však načo máš rodičov , nech Ti pomôžu , treba to ročné zúčtovanie reklamovať a peniaze , ktoré Ti poslal na účet ...tak žiadaj od neho písomné oznámenie , ktoré nech Ti zašle doporučene ...že platby boli zasialané na účet omylom .Nedaj sa zneužívať ...lebo sa to vôbec nemusí vyplatiť to trpieť .
Omyl by som považovala , ak by sa to stalo jeden krát a nie viacej , a ešte aj výška v ročnom zúčtovaní ....to veru omyl nebude .
Zita5
12.05.06,16:35
Ešte doplním , je celkom možné , že si takto na brigádnikov nejakou cestou odpisuje a možno aj zneužíva Vaše zmluvy .....v dnešnej dobe je všetko možné .
mirotnt
12.05.06,16:36
O tie peniaze tu nejde. Nemam cas skakat ako piska. Dnes mne aj mojej frajerke poslal peniaze a uz hned si ich pyta spat. Ja by som skor potreboval nejaku radu, co mu mam povedat alebo sa zachovat aby sa to uz neopakovalo. Mam v rodine polo-odbornika na tuto temu a nie je si isty ci som mu povinny vraciat ich. Uz som mu ich vratil trikrat..
mirotnt
12.05.06,16:40
Ved to, frajerke 19500 a mne 18000. Zarobili sme kazdy 2500Sk :) A nie som si isty, ci mozem ako student ziadat o navratenie dani ak by som zarobil nad 20000Sk. Nie je to az privelmi blizko? On ma vacsinou brigadnikov 15-17 rocnych, mozno je zvyknuty na to ze mu na to naletia. Dakujem za prve rady, velmi si ich cenim, lebo ja studujem uplne nieco ine a tu nie som doma :)
Paula
12.05.06,16:43
A čo tak na obyčajne zavolanie peniaze neposlať naspäť? Počkala by som, až pošlú písomnú výzvu na vrátenie, s patričným odôvodnením....možno sa konečne spamätajú (najmä ak je v tom niečo nekalé z ich strany).
Zita5
12.05.06,16:43
O tie peniaze tu nejde. Nemam cas skakat ako piska. Dnes mne aj mojej frajerke poslal peniaze a uz hned si ich pyta spat. Ja by som skor potreboval nejaku radu, co mu mam povedat alebo sa zachovat aby sa to uz neopakovalo. Mam v rodine polo-odbornika na tuto temu a nie je si isty ci som mu povinny vraciat ich. Uz som mu ich vratil trikrat..


No akože o peniaze Ti nejde , to treba dať do poriadku , lebo nakoniec sa u Teba ocitne ...nie moc dobrá firma , a budú nepríjemnosti .

Nedoporučovala by som rozhovory len tak ústne.....ale určite písomnú korešpodenciu .
mirotnt
12.05.06,16:53
To sa mi zda celkom vhodne. Napisat reklamaciu rocneho zuctovania a ziadat pisomne odovodnenie preco mi/nam boli peniaze poslane na ucet. Ako sa to robi? Postacili by nejake referencie. Text by som zvladol, no tie konvencie.. (ved pohladnica to predsa len nie je :))

Peniazky si nechcem nechat, skor chcem mat pocit ze na nas nikto nezaraba.
Zita5
12.05.06,17:03
To sa mi zda celkom vhodne. Napisat reklamaciu rocneho zuctovania a ziadat pisomne odovodnenie preco mi/nam boli peniaze poslane na ucet. Ako sa to robi? Postacili by nejake referencie. Text by som zvladol, no tie konvencie.. (ved pohladnica to predsa len nie je :))

Peniazky si nechcem nechat, skor chcem mat pocit ze na nas nikto nezaraba.

Tak to sa mi páči , taká odpoveď .:)

Napíš list v znení, že dňa xxxx si obdržal tlačivo ročné zúčtovanie xxxxxxxxxxx za rok 2005 . Nakoľko údaje v uvedenom RZ sú nie pravdivé , žiadaš o vysvetlenie vzniklého rozdielu medzi skutočnným stavom a stavom uvedeným v RZ.

Vyhotov fotokópiu tlačiva , ktoré Ti zaslali , prilož k listu ako prílohu ...pošli doporučene a čakaj čo sa bude diať a akú dostaneš odpoveď .Podací lístok z pošty si odlož .

Nuž a čo sa týka uvedených peňazí tiež by som napísla , že opakujúco zasielajú peniaze na Tvoj účet ....aby vysvetlili o akú čiastku sa jedná , či je to Tvoja mzda....alebo omylom zaslaná platba ....pošli doporučene a taktiež podací lístok z pošty si odlož a čakaj na odpoveď .Zatiaľ nič neposielaj , treba aby si mal od všetkého doklad resp. list .
ALDA
12.05.06,17:10
A čo tak na obyčajne zavolanie peniaze neposlať naspäť? Počkala by som, až pošlú písomnú výzvu na vrátenie, s patričným odôvodnením....možno sa konečne spamätajú (najmä ak je v tom niečo nekalé z ich strany).

Tie peniaze žiada poslať späť na ten istý účet?
mirotnt
12.05.06,17:16
No je to minimum co mozem urobit, to snad zvladnem. Najhorsi je pocit ze Vam zavola a mysli si ze nic neviete a budete sa ospravedlnovat.. :)
Dakujem, velmi ste mi pomohli a vazim sa vase rady..
mirotnt
12.05.06,17:19
Mama mi poradila nech si skontrolujem, ci nejdu na osobny ucet. Zajtra zistim cislo uctu, odkial mi peniaze prisli. Vzdy mi posle sms s cislom uctu kam to mam poslat.
Zita5
12.05.06,17:19
Netreba sa dať zneužívať pri akej koľvek práci a držím palce , aby ste všetko zdarne vybavili a hlavne aby pán podnikateľ vedel ...že sa nedáte .:) ;)
Zita5
12.05.06,17:20
Mama mi poradila nech si skontrolujem, ci nejdu na osobny ucet. Zajtra zistim cislo uctu, odkial mi peniaze prisli. Vzdy mi posle sms s cislom uctu kam to mam poslat.

Tak toto je už vrchol :D .... prosím Ťa všetko písomne , nereagovať na SMS a žiadne telefonáty .;)
Zita5
12.05.06,17:23
Mama mi poradila nech si skontrolujem, ci nejdu na osobny ucet. Zajtra zistim cislo uctu, odkial mi peniaze prisli. Vzdy mi posle sms s cislom uctu kam to mam poslat.

TotO je už zrelé na upozornenie Daňového úradU na konanie podnikateľa .On zneužíva Vašu mladosť a nevedomosť v tejto oblasti .
ayya
12.05.06,17:23
Tak toto je už vrchol :D .... prosím Ťa všetko písomne , nereagovať na SMS a žiadne telefonáty .;)
iba mi tak napadlo, nebude musiet z toho teraz zaplatit zdravotne? ... ale nevyznam sa v tom RZ, tak nech radsej povie niekto fundovany :o

ale asi nie, ked to nie je koncetrovane v poslednom stvrtroku
Zita5
12.05.06,17:25
Vieš ayya , ja Ti mám na takýchto ľudí veľký hnev , byť na mieste pisateľa tejto témy , tak podnikateľa poženiem pred súd a budem si pýtať odškodné , že týmto spôsobom zneužíval moje meno a moje údaje .
ALDA
12.05.06,17:30
Mám stále dojem, že tie peniaze z firmy oficiálne odišli a vrátili sa osobný účet.
Mal si ich vždy vrátiť na ten istý účet späť a hneď by bolo jasné o čo ide. určite by sa ozval.Ano treba na DU nahlásiť tento príbeh!!!!!!
ayya
12.05.06,17:30
Vieš ayya , ja Ti mám na takýchto ľudí veľký hnev , byť na mieste pisateľa tejto témy , tak podnikateľa poženiem pred súd a budem si pýtať odškodné , že týmto spôsobom zneužíval moje meno a moje údaje .
... ak je to pravda, ze si to nechava posielat na iny ucet, ako ten, z ktoreho to posiela... tak to si niekto fakt zaklada na pekny pruser...:eek:
mirotnt
12.05.06,17:30
Od zaciatku som pocuval same zle veci, no prilis som sa tym nezaoberal pretoze som nastastie nebol az tak odkazany na brigady ako ostatni zamestnanci. Jasne ze sa nedame :) mal by tam prijst nejaky rodic brigadnika a urobit tam poriadok aj pre ostatnych. Lebo teraz pomozem iba sebe a priatelke..
Zita5
12.05.06,17:32
Ešte by bolo vhodné , aby si pozrel Dohodu o vykonaní práce ...Príkaznú zmluvu, alebo nejakú dohodu , na základe ktorej si takto pracoval.Zameraj sa na dátum od ..... do ......dokedy bola dohoda uzatvorená .
Upozorni na tento tzv.podvod aj kamarátov a dávajte si skutočne pozor , pretože neviem ako by bola vo vašom prípade platba do zdravotnej poisťovne , tak ako písala ayya.

Berte tento problém s úplnou vážnosťou .
ALDA
12.05.06,17:33
Od zaciatku som pocuval same zle veci, no prilis som sa tym nezaoberal pretoze som nastastie nebol az tak odkazany na brigady ako ostatni zamestnanci. Jasne ze sa nedame :) mal by tam prijst nejaky rodic brigadnika a urobit tam poriadok aj pre ostatnych. Lebo teraz pomozem iba sebe a priatelke..

Ako sa volá ta firma? Myslím, že to môžeš kľudne napísať, veď to nie je reklama, ale výstraha pre ostatných:D
Zita5
12.05.06,17:35
Od zaciatku som pocuval same zle veci, no prilis som sa tym nezaoberal pretoze som nastastie nebol az tak odkazany na brigady ako ostatni zamestnanci. Jasne ze sa nedame :) mal by tam prijst nejaky rodic brigadnika a urobit tam poriadok aj pre ostatnych. Lebo teraz pomozem iba sebe a priatelke..


Ja sa ešte čudujem rodičom , že to takto nechali a že dokonca už dávno nenerobili poriadok .

Ja by som s ním tak zatočila , že by nedostal späť ani korunu .;)
ayya
12.05.06,17:35
Ako sa volá ta firma? Myslím, že to môžeš kľudne napísať, veď to nie je reklama, ale výstraha pre ostatných:D

Heli... myslim, ze najprv preverit, ci to cislo uctu je naozaj ine ... imho
az potom meno firmy
aby sa niekomu nespravodlivo neublizilo... hoci, divne veci su to tak ci tak :o
ALDA
12.05.06,17:37
Heli... myslim, ze najprv preverit, ci to cislo uctu je naozaj ine ... imho
az potom meno firmy

Na tom vôbec nezáleží..ak nejaká firma omylom posiela peniaze..podľa mňa to úplne stačí na zverejnenie.
mirotnt
12.05.06,17:39
Dohoda o vykonani prace? Ta skoncila minuly rok mam pocit, aspon frajerke urcite. Nejak som sa tym nezaoberal. Odpoved na poslednu otazku osoby s nickom ALDA som poslal sukromne. Som student a nechcem sa mu pliest do roboty, na to su ine spolocnosti.. :) preto nepisem nic konkretne
ayya
12.05.06,17:44
Dohoda o vykonani prace? Ta skoncila minuly rok mam pocit, aspon frajerke urcite. Nejak som sa tym nezaoberal. Odpoved na poslednu otazku osoby s nickom ALDA som poslal sukromne. Som student a nechcem sa mu pliest do roboty, na to su ine spolocnosti.. :) preto nepisem nic konkretne

no lenze... to zas nie je take jednoduche ani pre teba uz teraz, ked vies, ze sa nekale veci deju ...
neviem to specifikovat, ci je to danovy priestupok, alebo vo velkom rozsahu - ci to je trestny cin, co sa dialo... ale ak ano a praskne to inde, tak budes musiet o tom podat svedectvo /minimalne/... ak by danovy urad robil okolo toho setrenie
imho
este pockaj, co ti tu dalsi napisu a porad sa pripadne s rodicmi, ako by bolo vhodne dalej postupovat, ale nevystras sa zbytocne dopredu... treba vsetko zvazit v klude
abel
12.05.06,17:49
Alebo skús mu raz peniaze nevrátiť a určite sa prestane mýliť.
mirotnt
12.05.06,17:51
Som si vedomy. Preto nic radsej nekonkretizujem.. Nechcem byt zdierany ale sudit sa? Na to nechcem ani pomysliet.. :) pri tolkych povinnostiach co mam teraz. Mozno by bolo tuto temu lepsie vymazat mozno aj teraz a ja zistim co je to cislo uctu zac a ja sem napisem vysledok, pripadne aj ako som dopadol s tou reklamaciou a pisomnym odovodnenim.

Len sa obavam, ci mi povedia co je to za cislo uctu. Mozno az vtedy ked budem posielat peniaze.
Zita5
12.05.06,17:53
Som si vedomy. Preto nic radsej nekonkretizujem.. Nechcem byt zdierany ale sudit sa? Na to nechcem ani pomysliet.. :) pri tolkych povinnostiach co mam teraz. Mozno by bolo tuto temu lepsie vymazat mozno aj teraz a ja zistim co je to cislo uctu zac a ja sem napisem vysledok, pripadne aj ako som dopadol s tou reklamaciou a pisomnym odovodnenim.

Len sa obavam, ci mi povedia co je to za cislo uctu. Mozno az vtedy ked budem posielat peniaze.

To by si zistil , ak Ti posielal peniaze na účet tak z bankového výpisu .
mirotnt
12.05.06,17:55
Myslel som cislo kam to mam poslat.. to si nie som isty, ci mi povedia majitela/firmu. Ved uvidim.
ayya
13.05.06,08:03
my sme tu hned vsetci predpokladali, ze tie "nezrovnalosti" sposobuje jeden clovek, dokonca majitel firmy...
ale kludne je mozne a podla mna aj dost pravdepodobne, ze to robi niekto iny - mozno niektory zamestnanec... a podnikatel ani nevie, ze ma nejaku "voš v kožuchu" ... myslim si to preto, ze keby to bol priamo majitel tej firmy, tak by si predsa nekomplikoval situaciu tym, ze by peniaze posielal na ucet... a potom by ich zas ziadal naspat......bolo by predsa ovela jednoduchsie "vyrobit" podpis na vyplatnom harku...

takze si myslim, ze mozno je v tom vsetkom majitel firmy uplne nevinne. V takej mensej firme, v ktorej je 5-6 zamestnancov, obycajne maju vsetci pristup ku vsetkym dokladom ... a opisat si cisla na mobil ... asi by to nebol velky problem.
Este aj nad tymto premyslam... je mozne, ze ten clovek, co ziada peniaze naspat, asi ani nema vedomost o tom, ze sa robi nieco take ako rocne zuctovanie miezd...
hmm... :o
Zita5
13.05.06,08:12
V dnešnej dobe je možné všetko ayya , možno máš v tomto pravdu ....len ma to trošku zneisťuje fakt , že zadávateľ sa nezmieňoval o tom, že mu telefonoval zamestnanec .Už nech je to ako koľvek , je to podľa mňa zahalené rúškom nejakého nekalého činu .;) A o čo sa jedná .......to bude vedieť len sám aktér .....možno niekoho obviňujem nevedomky, ale nie je to košér , celá záležitosť je nejaká čudná.:rolleyes:
mirotnt
13.05.06,08:15
Ano, vsetci drzia spolu. Ked som tam bol prvykrat, pol roka som cakal na vyplatu. Povedal nech si prideme po peniaze. Prisli sme a sekretarka (asi) povedala ze odisiel a ze za dve hodiny pride, ze mozme pockat. Takto sa to stalo aj nabuduce.

Konkretne zamestnavatel mi poslal cislo uctu, tak neviem. Musim to ist zistit ze kam to chce poslat..
mirotnt
13.05.06,08:17
Ked sa povie nazov firmy, tak kazdeho co tam robi/robil napadne aj meno zamestnavatela. Neviem ci z toho vyplyva ze je majitel, ale o nikom vyssom neviem. Vzdy sme vsetko riesili a pripadne podpisovali kde je aj jeho meno a nikoho ineho.
ayya
13.05.06,08:50
Ked sa povie nazov firmy, tak kazdeho co tam robi/robil napadne aj meno zamestnavatela. Neviem ci z toho vyplyva ze je majitel, ale o nikom vyssom neviem. Vzdy sme vsetko riesili a pripadne podpisovali kde je aj jeho meno a nikoho ineho.
hmm... ale jednoznacne by sa s tym nieco malo robit... skus najst dalsich brigadnikov, aby vas bolo viac... i ked, vravis, ze ste dvaja a uz to znaci, ze to nie je iba blba nahoda...

drzim palce
:)
mirotnt
13.05.06,10:37
no a je to. cislo uctu sa nezhoduje ani len v kode banky. poslem mu do tyzdna list ze chcem reklamovat rocne zuctovanie (mimo ineho) a taktiez objasnenie omylu s poslanymi peniazmi na moj ucet. mam sa domahat vysvetlenia, preco mam peniaze poslat na iny ucet? je to takto dobre? dakujem

P.S:
Ucet z ktoreho boli peniaze poslane - nazov firmy
Ucet kam mam peniaze poslat - meno a priezvisko zamestnavatela
mirotnt
13.05.06,10:48
ayya: nie je majitel firmy, zrejme je nejaky vrchny zamestnanec, no v registri jeho meno nekoresponduje.. neviem ci to viem vysvetlit, ale ta firma posobi vo vyssom kontexte ako na SR, tu je len pobocka
ayya
13.05.06,11:10
ayya: nie je majitel firmy, zrejme je nejaky vrchny zamestnanec, no v registri jeho meno nekoresponduje.. neviem ci to viem vysvetlit, ale ta firma posobi vo vyssom kontexte ako na SR, tu je len pobocka
dobre si to vysvetlil, chapem co mas na mysli....
zatial moj zaver z toho: "vši v kožuchu" ... a nie jedna podla vsetkeho, ... ten vypis z registra ti pomoze v rohodovanie, co dalej... imho
mirotnt
13.05.06,11:17
poslem to niekomu vyssiemu v tej firme, aby sa to nedostalo do jeho ruk. nechcem sa do toho prilis pliest, ale uz by na to konecne mohol doplatit. je to trosku aj ponizovanie / podcenovanie ked chce aby som to poslal na iny ucet. bude teda lepsie poslat to vyssiemu oddeleniu tej firmy? register mi nepomohol, neviem ci vam mam poslat meno firmy, ze by ste sa na to pozreli. :o aby to nejako nahodou nevyslo von, nerad by som sa s nimi tahal, ci uz nejak verejne alebo sukromne a mal problemy na 5 rokov.

naozaj to nerobi majitel (aspon o tom neviem) ale jeden z vyssich zamestnancov, takze krivdit firme by nebolo korektne..
ayya
13.05.06,11:23
poslem to niekomu vyssiemu v tej firme, aby sa to nedostalo do jeho ruk. nechcem sa do toho prilis pliest, ale uz by na to konecne mohol doplatit. je to trosku aj ponizovanie / podcenovanie ked chce aby som to poslal na iny ucet. bude teda lepsie poslat to vyssiemu oddeleniu tej firmy? register mi nepomohol, neviem ci vam mam poslat meno firmy, ze by ste sa na to pozreli. :o aby to nejako nahodou nevyslo von, nerad by som sa s nimi tahal, ci uz nejak verejne alebo sukromne a mal problemy na 5 rokov.

naozaj to nerobi majitel (aspon o tom neviem) ale jeden z vyssich zamestnancov, takze krivdit firme by nebolo korektne..
este vydrz tu na porade, ved dnes nejdes na postu... a neprestan si tu citat prispevky, verim, ze este pribudnu - aby si sa vedel rozhodnut naj-naj ... ok? :) najlepsie by bolo, keby sa ti tu ohlasil niekto, kto ma podstatne lepsie pravnicke vedomosti ako ja :)
Zita5
13.05.06,11:26
poslem to niekomu vyssiemu v tej firme, aby sa to nedostalo do jeho ruk. nechcem sa do toho prilis pliest, ale uz by na to konecne mohol doplatit. je to trosku aj ponizovanie / podcenovanie ked chce aby som to poslal na iny ucet. bude teda lepsie poslat to vyssiemu oddeleniu tej firmy? register mi nepomohol, neviem ci vam mam poslat meno firmy, ze by ste sa na to pozreli. :o aby to nejako nahodou nevyslo von, nerad by som sa s nimi tahal, ci uz nejak verejne alebo sukromne a mal problemy na 5 rokov.

naozaj to nerobi majitel (aspon o tom neviem) ale jeden z vyssich zamestnancov, takze krivdit firme by nebolo korektne..


Musíš sa už rozhodnúť , ja som sa už o tom zmieňovala , ak si presvedčený o tom , že to nerobí majiteľ, tak treba napísať vyššie .Ale snaž sa o to , aby si dotyčného nevyplašil.
mirotnt
13.05.06,11:27
dobre, dakujem teda zatial.. dufam ze sa to vyriesi rychlo (a najlepsie niekto za mna :) ) pretoze mne sa blizia skusky a mam v zivote ine priority nez sa sudit od 19tich no nie? :) Keby sa dal poslat nejakej organizacii len nejaky tip nech ich preveria, resp. niekoho preveria.. bola by to uloha len jednej strany a nie aj mna ex-brigadnika
liba2
13.05.06,11:53
no a je to. cislo uctu sa nezhoduje ani len v kode banky. poslem mu do tyzdna list ze chcem reklamovat rocne zuctovanie (mimo ineho) a taktiez objasnenie omylu s poslanymi peniazmi na moj ucet. mam sa domahat vysvetlenia, preco mam peniaze poslat na iny ucet? je to takto dobre? dakujemZaujímavý prípad. Ja odporúčam peniaze vrátiť, ale v žiadnom prípade nie na účet podľa sms, ale na ten istý odkiaľ boli odoslané - predpokladám že z firemného účtu. V liste by som napísala: "...vraciam späť sumu ... na váš účet číslo.... ako mne nepatriacu. Vzhľadom nato, že to nie je po prvýkrát a mám vyššie bankové poplatky s prijatím aj vrátením sumy a tiež strácam čas, prosím aby sa vo firme prijali také opatrenia, ktoré by zabránili mylným platbám."
Adresovala by som to riaditeľovi firmy, možno je v tom naozaj nevinne.
mirotnt
13.05.06,11:59
tak si to nejak predstavujem. uz to mozem povedat, vela ste mi poradili. nebyt tejto porady tak by to skoncilo spravou:

Dobry pan xxxxxx, dakujeme za peniazky. Priatelke som kupil nahrdelnik a za jej peniazky ideme k moru :) :)

Lebo neviem ako inak by som to sam riesil, aby mi ich uz neposielal..
mirotnt
13.05.06,12:00
a mimochodom opat mi prisla sprava ci som ich uz poslal. asi potrebuje dokopy 10000sk na vikend.. :) neodpisujem mu samozrejme. poslem tu reklamaciu buduci tyzden
ayya
13.05.06,12:16
tak si to nejak predstavujem. uz to mozem povedat, vela ste mi poradili. nebyt tejto porady tak by to skoncilo spravou:
Dobry pan xxxxxx, dakujeme za peniazky. Priatelke som kupil nahrdelnik a za jej peniazky ideme k moru :) :)
Lebo neviem ako inak by som to sam riesil, aby mi ich uz neposielal..
Co by si riesil? ku ktoremu moru by ste isli na buduci rok? :D :D :D

Teraz vazne: peniaze samozrejme budes musiet vratit, jednoducho ti nepatria
ale - fakt este vydrz... Libuska tu pise, ze treba poslat jeden list... osobne si myslim, ze jeden nebude stacit... vravel si, ze "vsetci drzia spolu"... Nebude asi ani to celkom pravda, lebo asi by potom nevznikla situacia, ze si rocne zuctovanie dostal take, ake si dostal... keby drzali vsetci spolu, tak by sa im to pravdepodobne nestalo ...imho

Mohlo by sa stat, ze keby si napisal iba jeden, tak ho odchyti "ten pravy" a iba by ta "vyradil zo svojej databazy"... a ziadna naprava by sa neudiala...

Asi ten list bude treba poslat vo viacerych exemplaroch na viac adries ... s upozornenim, ze kopiu posielas aj na tie dalsie adresy... aby sa to nedalo supnut "pod koberec" ... uz len taka poznamocka: a kde sa kurnik "flaka" konatel tej firmy? ;)
Zita5
13.05.06,12:23
Zaujímavý prípad. Ja odporúčam peniaze vrátiť, ale v žiadnom prípade nie na účet podľa sms, ale na ten istý odkiaľ boli odoslané - predpokladám že z firemného účtu. V liste by som napísala: "...vraciam späť sumu ... na váš účet číslo.... ako mne nepatriacu. Vzhľadom nato, že to nie je po prvýkrát a mám vyššie bankové poplatky s prijatím aj vrátením sumy a tiež strácam čas, prosím aby sa vo firme prijali také opatrenia, ktoré by zabránili mylným platbám."
Adresovala by som to riaditeľovi firmy, možno je v tom naozaj nevinne.


Ja by som povedala že nejde len o vrátenie peňazí, ale v problémoch sa bude nachádzať zadávateľ otázky ...už len možno z dôvodu obdržaného Ročného zúčtovania dane na vyššiu sumu skú v skutočnosti zarobil.:rolleyes:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=25840

Na zadávateľa sa totiž vzťahuje aj ročné zúčtovanie zdravotnej poisťovne ,nie je to jednoznačné .Veci treba dať nejakou formou do poriadku už od roku 2005 počínajúc zaslaným RZ.
mirotnt
13.05.06,12:26
No neviem, asi by som isiel do Spanielska, tam som este nebol, tak pockam este tri mesiace, snad posle opat.. :)

Ale nie. Samozrejme ze peniazky vratim, nenechal by som si ich. Este by som bol aj ja vinny popri nom. O viacerych exemplaroch som uz uvazoval, a takisto aj o tej poznamke, ze list bol adresovany viacerym osobam, aby si nikto nemyslel ze je jediny kto o tom vie. Len dufam ze sa nestane nieco naozaj nekale a posta ostane na vratnici v kosi, tam je taka jeho kamaratka ktora si ho ochranovala, ked sme si boli po vyplatu..

Napadlo ma, ze tie peniaze mozem poslat SPAT na ucet FIRMY cim skor a napisat im list buduci tyzden.
Eulalia
13.05.06,13:59
Joj, tak toto podľa mňa smrdí a poriadne. Na www.orsr.sk si podľa mena zadáš vyhľadať tú firmu - ale to si už asi spravil - a tam nájdeš aj oficiálnu adresu trvalého bydliska konateľa. Ak sa bojíš, že pošta na firmu skončí v koši na vrátnici, pošli jednu kópiu aj na túto súkromnú adresu konateľa. (Ak to teda nie je konateľ, kto po Tebe žiada tie peniažky vrátiť, ale iný zamestnanec.) A v tom výpise z obchodného registra nájdeš aj súkromné adresy trvalého bydliska majiteľov či majiteľa, môžeš poslať kópie aj tam. Len sa obávam, že v tomto prípade by tým pravým adresátom takéhoto listu mala byť nie len firma, ale aj príslušný Daňový úrad a Polícia. Ale to už nechám na Teba, ako sa Ty rozhodneš.
Držím Ti palce, aby si sa rýchlo tohto problému zbavil. Obávam sa však, že ak sa to nedostane na den daňový úrad a políciu, Ty síce budeš mať po probléme, ale ten dotyčný môže vo svojej nekalej činnosti pokračovať ďalej.
Tak ako Ti už kolegyne poradili, sleduj si túto tému, ešte tu môžeš dostať veľa dobrých rád.
Eva
mirotnt
13.05.06,14:07
Mozno keby som nestudoval a nemal co robit, obul by som sa do toho poriadne, no nemam prilis chut sa s niekym dlhu dobu tahat :) To s odoslanim posty na adresu konatela je vyborny napad. Poslem to aj tam. DAKUJEM
KEJKA
13.05.06,14:55
tak sa mi už napísaný príspevok zmazal...smola. Zopakujem už stručnejšie:
1. Pre vylúčenie vlastných problémov so zdravotnou poisťovňou je NUTNÉ napísať list ako jasnú reklamáciu ročného zúčtovania. Neviem kedy to zúčtovanie prišlo, ale robí sa v marci, tak sa mi vidí májový dátum dosť neskorý, ale v poriadku. Príklad listu tu v skratke vyššie nájdeš.

2. Jedná sa o jasný podvod, ked niekto vo firme okráda firmu, ktorú z poverenia majiteľa riadi, ergo okráda majiteľa firmy. Takže ako druhý bod odporúčam uviesť, že na tvoj účet opakovane prichádzajú sumy z účtu ...... (uved čslo), ktoré si na telefonickú výzvu vrátil na číslo účtu .............. (to si určite urobil ako neznalý veci, mal si si hned číslo overiť, na výpise vidno, odkiaľ peniaze išli). Vzhľadom na rozdielnosť účtov žiadaš PÍSOMNÉ potvrdenie, že nedlhuješ žiadne peniaze.
Ak si ešte nevrátil...nie som si istá, či sa iba chystáš vrátiť, alebo si aj vrátil.......... tak to preformuluješ inak...že si dostal výzvu vrátiť to na číslo ....., a nerozumieš , prečo je iné a žiadaš vysvetlenie, či to bude v poriadku, resp. že žiadaš o písomné potvrdenie správnosti účtu.

3. Je mi jasné, že v tom nejde jeden človek...zrejme sa delia, vydedukovala som z viacerých príspevkov. Takže ten list adresuješ a formuluješ na firmu, v ktorej si pracoval, lebo s nimi si mal vzťah (dôležité, aby ťa nikto nemohol obviniť z ohovárania)
--------------
a napokon, poslať to na viacere adresy...zasa výborný príspevok od iného poraďáka:

Sociálna poisťovňa - dostala sfalšované výkazy, ale nech si to vydedukuje sama, určite tam nebudú pružní, ale list zaevidovaný bude
Zdravotná poisťovňa - jasné, že tvoja ZP...kvôli ročnému zúčtovaniu, Pravdepodobne nie si povinný robiť RZZP, ale zasa to budú oni (ZP) vedieť od Teba, že si reklamoval chybné údaje.
Každá adresa - firemná aj súkromná v priamom "nadriadenom" rade, ktorá sa líši od adresy firmy, v ktorej si robil. Tí sa zobudia najskôr, a pôjdu si preveriť účtovníctvo, tomu verím. Ak je tá hierarchia viacstupňová, tak aj na nejakú súkromnú adresu toho najvrchnejšieho majiteľa.
--------------
Zvykne sa dole na liste uviesť
"Na vedomie............a vypísať, komu to ešte šlo.
Ak to urobíš, pravdepodobne začne zakrývať stopy
......................
ja by som tam neuvádzala nič, aby som ho nevyplašila...ved ide o to, nech si s nimi urobia poriadky druhí.
.......................................
Samozrejme, až okolo toho bude rozruch, a zamieša sa do toho prípadne aj polícia (aj ked nemyslím), tak je možné, že ťa budú ťahať aj pred súd. Je to riziko, ale ak nič neurobíš, jeden podvodník si bude naďalej svoje podvody robiť ďalej.
A napokon, je to tvoj čas, náklady na poštovné ...do zahraničia a ešte doporučene, určite nie zanedbateľná suma....tak si to zrátaj a prípadne úplne poslednú sumu si zadrž, alebo vrát len rozdiel. Ale určite čo si nevrátil,
mirotnt
13.05.06,21:37
Mohli by ste mi prosim Vas vysvetlit preco mozem mat problemy so zdravotnou a socialnou poistovnou ked som mal chybne rocne zuctovanie? celkom tomu nerozumiem, staci len v skratke..
Eulalia
14.05.06,00:56
Mohli by ste mi prosim Vas vysvetlit preco mozem mat problemy so zdravotnou a socialnou poistovnou ked som mal chybne rocne zuctovanie? celkom tomu nerozumiem, staci len v skratke..

Pretože každý zamestnávateľ je povinný prihlásiť zamestnancov do týchto poisťovní a odvádzať za nich odvody. Časť odvodov ide z platu zamestnanca a väčšia časť z nákladov firmy-teda zamestnávateľa. Keď zamestnanec vo firme skončí, zase je zamestnávateľ povinný ho z týchto poistovní odhlásiť. A ak niekto zneužíval brigádnikov na to, aby si odčerpal časť prostriedkov do vlastného vrecka, je otázne, či z tej mzdy, ktorú si dostal na účet a ktorú si vrátil, bolo toto poistné odvedené. A je otázne, ako Ťa zamestnávateľ prihlásil a odhlásil v poisťovniach.
KEJKA
14.05.06,04:50
Mohli by ste mi prosim Vas vysvetlit preco mozem mat problemy so zdravotnou a socialnou poistovnou ked som mal chybne rocne zuctovanie? celkom tomu nerozumiem, staci len v skratke..
Tak ako je v predchádzajúcom príspevk.
Možno nie si povinný urobiť ročné zúčtovanie na zdravotné poistenie (RZZP). A možno podľa toho ako Ťa zamestnávateľ zneužil, aj áno, to teraz nevie nikto. Ak tam dáš na vedomie, že si REKLAMOVAL chybné ročné zúčtovanie, si z toho vonku...lebo to tam budú mať podchytené. Ale ak to neurobíš, môžu ťa na základe iných údajov naháňať, že si si nesplnil povinnosť dať to RZZP...
lebo záznamy budú také, aké sú...
Možno na tvoje meno napísai koncoročnú odmenu 70-80 tis. Sk, čo vieme? a už si povinný robiť RZZP.
Dúfam, že máš doklad, že si prevzal len tých 2500 Sk.
mirotnt
14.05.06,08:01
Bohuzial doklad nemam, to nie je firma ale holubnik. Vcera som sa dozvedel, ako predlzuje mladsim brigadnikom dohody -> len sa ich opyta ci chcu robit a on ich podpise. Kto vie co este popodpisoval. Doklad o tom ze som zarobil 2500Sk, take nieco som nikdy nevidel a tam asi ani neexistuje.. :) Snad budu ochotni mi poslat potvrdenie o tych 2500Sk, najma ked spomeniem ze by som mohol mat problemy zo zdravotnou ci socialnou poistovnou..
Marta V
14.05.06,08:16
Neviem či som dobre pochopila, ale zamestnávateľ ti poslal ročné zúčtovanie 18 000 Sk. Poslal ti aj potvrdenie o vykonanom ročnom zúčtovaní? Ak nie, mylím si, že by bolo dobre pýtať si od firmy potvrdenie o ročnom zúčtovaní dane a tiež aj potvrdenie o zdaniteľnej mzde k daňovému priznaniu za rok 2005. Veď to je povinná každá organizácia vystaviť a odovzdať každému pracovníkovi. Tam sa uvidí akú sumu na teba zúčtovali.
Melnick
14.05.06,08:23
[quote=mirotnt]

Že váhaš. Jasné že poslať. Veď sám hovoríš,
že Ti nepatria.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Toto bola moja prvá reakcia,ale teraz je jasné,že to
v spomínanej firme nie je všetko v poriadku.
Ak to nemá na svedomí "šéf" uvíta Tvoje upozornenie
a urobí si vo firme poriadok/aspoň dúfam/ a ak má práve
on v tom prsty, tak sa neboj a urob na neho riadne bububu.
Neboj, keď bude vidieť, že problematika odvod. povinnosti
Ti je známa,ako bude dávať veci do poriadku.
A v neposlednom rade - čo tak postrašiť ho DÚ a inými
kontrólnymi inštitúciami.
Ber to tak,že pomôžeš sebe a zabrániš vykorisťovateľským
praktikám,ktoré naďalej uplatňuje na Tvojich priateľoch a iných
študentoch.
Jeho syn takéto problémy určite nerieši,on chodí študovať
do Rakúska na najnovšom modele "angličáka." /Nechcem
robiť reklamu konkrétnej značke./

Nedaj sa zneužívať.:) :) :) pozri ,koľko ľudí tu stojí
na Tvojej strane.
mirotnt
14.05.06,08:26
Neviem ci to bolo potvrdenie, predtym som sa s tym nikdy nestretol. Prisiel mi domov akysi doklad a v nom vypocitana suma 18000Sk rocne zuctovanie. Takisto aj priatelke (15000Sk)..
Marta V
14.05.06,08:29
Tak si pozri aká bola hrubá mzda na tom doklade a bude to jasné. Tam musí byť uvedená celá hrubá mzda, ktorú si zarobil za celý rok 2005 alebo ktorú vykázali na tvoje meno v uvedenej firme. Ten doklad je dôležitý.
mirotnt
14.05.06,08:38
.. a stale su na dovolenke .. :)

Urcite bude potrebne postrasit ho DU. Mam take tusenie ze konatel spolocnosti nemusi mat s tymito praktikami nic. Firma poskytuje siroku skalu sluzieb, avsak sluzba ktorej sme boli zamestnancami/brigadnikmi je na mieste 1. A tam je na cele dotycna cierna ovca o ktorej sa tu vedie diskusia. Konatel bude zrejme nemilo prekvapeny. Mohol by si s nim narobit poriadky sam. Ak vyhoveju mojej ziadosti konatel i dotycny zamestnavatel, mozno bude celkom zaujimave vysledky porovnat. Tym myslim uznanie/neuznanie reklamacie rocneho zuctovania a hlavne: z akeho dovodu mam peniaze posielat na uvedeny ucet ktory mi posiela smskou (mimochodom osobny ucet pana xxxxxxxx ale to by som tam uz pisat nemal)..

Nebude lepsie pockat na pisomne potvrdenie reklamacie a az potom kopiu odoslat do zdravotnej poistovne?
KEJKA
14.05.06,08:42
pozri rpzhodni sa ako chceš...už tu bolo rád neúrekom. Ak to rozošleš naraz, máš na dlhšiu dobu pokoj. To ptvrdenie ti podľa ma nepošlú...vedia čo robia a nebudú ti dávať dôkaz do rúk...
brm
15.05.06,04:06
ja by som možno zmenila číslo mobilu aby ťa nemohol bombardovať sms aby si vrátil peniaze...
máš právo požiadať zamestnávateľa o nahliadnutie do mzdových dokladov, nech ti ukáže mzdový list, prihlášku a odhlášku do sociálnej poisťovne a hlavne nech ti dá výplatnú pásku na tých 2500,- čo si dostal...a takisto si vypýtaj potvrdenie o príjme za rok 2005 a papier o ročném zúčtovaní za rok 2005...niekto sa smiechu nezdrží...ale ak frčia tak, ako som čítala vyššie, majú podľa mňa dva krát robené mzdy...raz to čo dajú ľuďom oficiálne a raz to čo je fekete...
kendy
17.05.06,13:12
Podľa mňa je to okrádanie firmy a nie daňového úradu. Dotyčný si evidentne prilepšuje výplatu tým, že pošle peniaze tebe, na úradoch odvody poplatí firma a ty mu len prepošleš jeho čierne peniaze na jeho súkromný účet.
Ja by som tipla, že na DÚ aj na poisťovniach bude všetko OK. Ty dostávaš peniaze na falošnú zmluvu a vraciaš ich späť tomu podvodníkovi.

Toť môj názor na vec... ja by som určite vrátila peniaze vždy na účet, z ktorého mi prišli - to jednoznačne. A listy by som poslala zatiaľ len nadriadeným.
Eulalia
17.05.06,18:16
Zuzka, môžeš mať pravdu. Ale skúsenosti mi hovoria, že ak niekto začne okrádať - a ešte stále hovoríme len v hypotetickej rovine, pretože nevieme, čo sa v tej firme skutočne deje - naberá s jedlom chuť. A ťažko je povedať, kam až je ochotný alebo schopný zájsť. Tak či tak, ak okráda len firmu, je to už trestný čin, pretože tie sumy, ktoré tu padali, nie sú už priestupkom. A ako by sme potom nazvali zrazené daňové preddavky a zaplatené odvody do poisťovní, ak išli z ukradnutých peňazí? Potom predsa ani DÚ a poisťovne na tie peniaze nemajú nárok. Napriek môjmu právnickému vzdelaniu na toto neviem odpoveď. Tie poisťovne a DÚ nevedeli, že sú to neoprávnene odvedené sumy, preto nemôže ísť o neoprávnený majetkový prospech. Ak okráda len firmu, mali by to celé riešiť majitelia.
Ale rada by som vedela, ako sa to celé vyvíja.(Preboha, neviem pravopis - má to byť vyvýja alebo vyvíja?) Prosím preto zadávateľa otázky - mirotnt - aby nám povedal, čo nové. Jednoducho som zvedavá. Dík.
kendy
17.05.06,18:24
Evi, práve preto by som ja na jeho mieste išla len za zamestnávateľom a on nech sa rozhodne, či ho iba vyhodí alebo to postúpi ďalej. Tak či tak je to svinstvo.
A tiež ma zaujíma, ako to dopadne...!
mirotnt
17.05.06,22:18
Samozrejme. Budem Vas informovat ;) Zatial som nikam nepostupil, pretoze cakam na jednu pani, dobru znamu mojej mamy, ktora ma zhodou okolnosti vyssie postavenie "v kontrole platenia dani" - zatial to takto nazvem, spytam sa co presne robi, teraz je noc :). Je odcestovana ale ked pride, s jej pomocu napiseme listy (este som sa nerozhodol komu presne). Tykajuc sa pana o ktorom tu vedieme diskusiu: vola mi 15 x denne a pise stale tie iste spravy dookola (ci som uz kontroloval ucet, posielal peniaze a ze sa mam ozvat ked budem dostupny :) ). Samozrejme ani raz som mu to nezdvihol ani neodpisal. Z tych kratkych intervalov mam taky pocit ze nema co robit alebo nieco tusi, ale nemoze nic. Urcite sa s nim nebudem rozpravat cez telefon, uz len kvoli mojej vybusnej povahe. Takze situacia sa ma zatial tak.. v pripade ze sa nieco zmeni/pohne dam urcite vediet..
mirotnt
17.05.06,22:23
co sa tyka zmeny cisla, uz zacinam nad tym realne uvazovat. otravuje doslova ako male decko. kazu polhodinu crrrrrn, sms, crrrn. dost to ide na nervy ked spim/ucim/som vonku. je to cele na hlavu. za to, ze on si stavia niekde vilu a potrebuje kvapku do jeho mora penazi (ja neviem na co chce 10000? na klucku?), ja toto musim riesit.. no velmi dufam ze dostane co si zasluzi
mirotnt
17.05.06,22:26
a este jedna poznamka, peniaze si zatial nechavame, pretoze s priatelkou mame dokopy 10000sk a to je presne 2x5000sk pokuta za to ze sme neodviedli peniaze do zdravotnej poistovne.. takze pre kazdy pripad
Eulalia
18.05.06,02:01
Držím Ti palce a určite sa ozvi. Zmena čísla by nemala byť problém, to je záležitosť pár minút.
ayya
22.05.06,14:20
ech... som mimotemy sorry


otravuje doslova ako male decko. kazu polhodinu crrrrrn, sms, crrrn. dost to ide na nervy ked spim/ucim/som vonku ...
nemusis vlastne menit telefon - teda: zalezi na tom, aky mas aparat... ale raz som potrebovala riesit podobnu situaciu a urobila som to tak, ze som si "nahrala" chvilku ticha... staci dve-tri sekundy, to som si zaradila medzi tony, potom som si vytvorila samostatnu "skupinu" do ktorej som si toho cloveka zaradila - ako jedineho a pridelila som tej skupine vyzvanaci ton - to ticho... takze ked volal, mobil mi iba svietil :D a v podstate nerusil a na sms-ky sa da tiez pridelit tichsi, alebo ziaden ton...ak to mozes takto podobne zrealizovat - mas po probleme ;)