Isabel
12.05.06,20:28
Po novele zákona 461/2003 dochádza k prerušeniu NP pri nástupe na rodičovskú dovolenku. V prípade, že som si počas rodičovskej neplatila dobrovoľne NP, tak som teda nebola poistená. Na ďalšie materské mám nárok ak som bola v posledných dvoch rokoch poistená aspoň 270 dní (cca 9 mesiacov).
Ak teda porodím druhé dieťa po dovŕšení 2 rokov prvého dieťaťa tak nemám nárok na materské? :mee: Budú mi potom vyplácať hneď rodičovskú?
ajobs
14.05.06,20:37
Po novele zákona 461/2003 dochádza k prerušeniu NP pri nástupe na rodičovskú dovolenku. V prípade, že som si počas rodičovskej neplatila dobrovoľne NP, tak som teda nebola poistená. Na ďalšie materské mám nárok ak som bola v posledných dvoch rokoch poistená aspoň 270 dní (cca 9 mesiacov).
Ak teda porodím druhé dieťa po dovŕšení 2 rokov prvého dieťaťa tak nemám nárok na materské? :mee: Budú mi potom vyplácať hneď rodičovskú?

K prerušeniu došlo až 1.7.2005, čiže ak si bola zamestnaná (čiže tvoj pracovný pomer trval), tak tento predpoklad bude u teba splnený. Navyše novelou zákona o soc. poistení platnou od 1.8.2006 sa ti aj obdobie poberania rodičovského príspevku bude opätovne počítať do obdobia nemocenského poistenia.
Isabel
15.05.06,14:34
dik za rychlu odpoved. zamestnana som bola a aj som, pracovnu zmluvu zrusenu nemam, ale na rodicovsku som isla az v 10/2005, cize novela uz bola v platnosti, cize prerusenie poistenia mam od 10/2005 :( ak dobre ratam, tak podla teraz platnej legislativy musim porodit do 15 mesiacov od 10/2005, inak mam iba rodicovsky, tak?
dufam ze tu novelu o ktorej pises schvalia, takto to nie je spravodlive, to len cloveka nabada aby "nieco vymyslel" ;)
kedze planujem druhe bejby tak si musim pozistovat ako je to s tou vyssou materskou ako to pisal minule leto p. mihal, ci to este plati, ze ked sa dobrovolne poistim na minimalne 270 dni tak dostanem viac koruniek :) teraz mam 4770 Sk mesacne a to je peklooooo :mad:
Zdeni
15.05.06,15:32
Ahojte Poraďáci,
Som trošku mimotemy , na ďalšiu materskú sa nechystám, ale práve som skončila. V 02/2003 som nastúpila na MD ako SZČO. Od 1.7.2005- prerušenie NP počas poberania RP. Skončenie RP 24.4.2006. Bola som na SP a chcela som sa prihlásiť ako dobrovoľný platca a pani povedala, že aj tak nemám nárok na dávky PN. No mne sa to nezdá, veď podmienku 270 dní v posl. dvoch rokoch spĺňam, alebo to zle rátam?