edúlik
28.02.15,04:27
Dobrý deň poraďáci, prosím usmernite ma, kedy sa živnostník účtujúci v JU dostane do straty? Ked má vyššie výdavky ako príjmy? Ako to mám v pokladni vyrovnať napr. osob.vkladom podnikateľa? Ten sa zahrňuje do PNZD? Ked je to nap. čiastka vo výške cca. 5000€, môžem to vyrovnať spomínaným osob. vkladom podnikateľa? Čo ked vznikne naozaj danová strata ako postupovať pri DP? Ďakujem
Žabinka
28.02.15,06:18
nehnevaj sa na mňa, v profile máš, že si účtovník.. to sú čo za otázky? ako môže osobný vklad podnikateľa ovplyvniť základ dane? a čo má pokladňa so základom dane?
základ dane= zdaniteľné príjmy (POZD) - odpočítateľné výdavky (VOZD)
prosím ťa, skús si najprv naštudovať aspoň základy účtovníctva..
myslím to v dobrom, pre teba, nie ako urážku..;)
edúlik
28.02.15,11:20
ja sa vôbec nehnevám, zadala som úplne na hlavu dve otázky do jednej a tak došlo k nesprávnemu vyvsvetleniu. samozrejeme, že rozumiem čo ovplyvní základ dane a čo nie .... len som mala problém s pokladňou, nakoľko ju mám v mínuse, potrebovala som sa poradiť, či ju môžem vyrovnať napr. osobným vkladom podnikateľa resp, či je to nejak ohraničené, lebo mám dosť vysokú sumu v mínuse. Účtovala som niekedy dávno v JU peň.denník a od vtedy sú rôzne zmeny, aby som niečo nezaúčtovala nesprávne. U mňa platí, radšej sa poradiť a občas vypadať ako blbeček, ako si potom vyčítať .... ďakujem za usmernenie Žabinka, samozrejme, že si naštudujem základy účtovníctva, pekný deň
Žabinka
28.02.15,11:46
osobný vklad do pokladne je možný, len opatrne so sumou, vzhľadom na zákon o obmedzení hotovostných platieb.. môžeš si prečítať podobnú diskusiu..
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-222288.html
edúlik
28.02.15,12:21
ešte som našla aj podobný link, jednoducho tam musím niečo vložiť, aby som sa zbavila mínusového stavu v pokladni - už nemám iné, len osobný vklad od podnik. http://www.porada.sk/t214313-dotacia-pokladne-osobny-vklad-podnikatela.html
Žabinka
28.02.15,12:30
keďže som si nie úplne istá či sa na tento prípad vzťahuje zákon o hotovostných platbách, a ani z finančnej správy nie je úplne jednoznačné vyjadrenie, ja by som volila metódu opatrnosti, a ak je suma vyššia ako 5000, rozdelila by som to na viac vkladom menších ako 5000..
Žabinka
28.02.15,12:31
a ako k tomu mínusu vlastne došlo?? myslím účtovne..;)
veronikasad
28.02.15,12:42
o akú sumu straty ide ? Z čoho mínusový stav v pokladni vznikol ? Na začiatku podnikania je bežné, že podnikatel robí osobný vklad podnikatela. Ale ak sa to opakuje často v priebehu podnikania, niečo nie je v poriadku ...
edúlik
28.02.15,14:22
Mám nahodené všetky uzávierky z R.P. (prevádzka pohostinstva) to je vlastne u nej hlavný príjem POZD a zároveň všetky bloky za nákup tovaru, služieb atď., ked som to komplet nahodila, vybehol mi u pokladni zostatok napr. 5000€, už som si to prešla hore dolu. Dotyčná osoba dala do podnikania svoj osobný vklad (PNZD) na začiatku, ale ten nestačí na vykrytie toho mínusu. Účtujem aj + úver, ktorý si zobrala na podnikanie - ale teraz mi volala, že na zmluve o úvere nemá svoje IČO a DIC, takže to do účtovníctva nemôžeme asi dať. :-(
veronikasad
28.02.15,15:09
Porovnaj nákup tovaru a tržby z ERP. Je platitelom DPH ?
edúlik
28.02.15,15:21
Nie je platcom DPH, ved práve tam je rozdiel, úplne neúmerný nákup tovaru v hotovosti s predajom cez ERP. Podľa môjho názoru a logi.myslenia menej dala cez ERP. Čo teraz s tým?
veronikasad
28.02.15,15:41
To sa budú pýtať kontrolori pri daňovej kontrole, ale nie teba ale majitela pohostinstva. Inventarizácia pokladne tiež asi sedieť nebude. So súhlasom podnikatela vlož priebežne vklady podnikatela a upozorni ho, čo ho pri daňovej kontrole čaká. Mnohokrát krčmári neblokujú preto, aby sa nestali povinnými platitelmi DPH.
jslancik
28.02.15,18:11
Nemáš moc nad čím rozmýšľať - bolo reálne realizovaných niekoľko vkladov živnostníka do pokladne. Tak ich treba zaúčtovať.

(záver z tvojich komentárov)
radil by som ruky preč od takého "podnikateľa", ktorý "predáva" mimo ERP a dáva si to do nákladov. Je jasné, že sa to robí, ale nie tak okato, aby vyšiel taký ohromný mínus... Daňová kontrola ho roznesie na kopytách. Predávať načierno treba vedieť, nie robiť to ako naivný sedlák. Možno by sa to mierne dalo upraviť nejakou škodovou udalosťou, alebo krádežou, alebo čo ja viem...
kukučka
28.02.15,18:16
vyhodiť z výdavkov doklady platené v hotovosti aj klienta
porušujem etiketu :mee:
edúlik
01.03.15,09:59
Ďakujem pekne všetkým za rady.