gabrielik
28.02.15,08:36
Dobrý deň, veľa som tu o tom čitala ale stále mi nie je jasná príloha /str.12/ DP typ B... K r. 12 tam by malo byt zaplaené poistné na soc. poistenie... Idú tam aj nedoplatky z predch roka? Klient totiž v marci 2014 doplatil poistné za 9 - 12 /2013... To isté aj na zdr. poistenie + platil aj nedoplatok... Ak som správne pochopila poučenie tak na r. 12 dám celú sumu ktoru zaplatil v r. 2014 /aj za 9-12 2013/ , na r. 14 dám celú sumu na zdr. poistenie zaplatenú v 2014 /aj nedoplatky/ ale čo na r. 15?? tým že to platí tak nezodpovedne mám v tom chaos... Ďakujem vopred za pomoc...
Zdenka175
28.02.15,08:20
Na riadku 12 daňovník uvedie z riadku preukázateľne zaplateného poistného z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona uvedeného pod tabuľkou č. 1 časť pripadajúcu na preukázateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie zaplatené v príslušnom zdaňovacom období, o ktoré si znížil základ dane v danom roku a to platby poistného za 12 kalendárnych mesiacov uhradené od januára do decembra 2014 plus zaplatené nedoplatky za predchádzajúce obdobia. Do celkovej sumy poistného sa zahrňuje aj platba poistného za december 2013 uhradená v januári 2014. Z takto stanoveného preukázateľne zaplateného poistného na sociálne poistenie daňovník vyčlení preukázateľne zaplatené poistné na dobrovoľné sociálne poistenie a uvedie ho na riadku 13.
Upozornenie: Platba poistného za december 2014 zaplatená v januári 2015 sa do úhrnu poistného nezahrňuje. Súčasťou riadkov 12 a 13 nie je povinne alebo dobrovoľne preukázateľne zaplatené sociálne poistenie v zahraničí.
19
Na riadku 14 daňovník uvedie z riadku preukázateľne zaplateného poistného z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona uvedeného pod tabuľkou č. 1 časť pripadajúcu na preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné poistenie zaplatené v príslušnom zdaňovacom období, o ktoré si znížil základ dane v danom roku a to platby preddavkov za 12 kalendárnych mesiacov uhradené od januára do decembra 2014 plus zaplatené nedoplatky za predchádzajúce obdobia. Do celkovej sumy poistného sa zahrňuje aj platba poistného za december 2013 uhradená v januári 2014.
Upozornenie: Platba preddavku za december 2014, resp. nedoplatku za predchádzajúce obdobia zaplatená v januári 2015 sa do úhrnu poistného nezahrňuje. Súčasťou riadku 14 nie je povinne preukázateľne zaplatené zdravotné poistenie v zahraničí. Ak daňovník účtuje v sústave podvojného účtovníctva vychádza sa zo skutočnosti, čo zaúčtoval v danom roku (preddavky, nedoplatky, atď.), t.j. vychádza zo sumy poistného na zdravotné poistenie, ktorú zohľadnil vo svojich nákladoch.
Na riadku 15 daňovník uvádza iba preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona zaplatené v príslušnom zdaňovacom období, t.j. platby preddavkov uhradené v januári 2014 až decembri 2014, o ktoré si znížil základ dane v danom roku, a to bez zaplatených nedoplatkov z ročného zúčtovania zdravotného poistenia z predchádzajúcich rokov a zahraničného poistenia. To znamená, že na príslušnom riadku sa uvedie aj platba preddavku na zdravotné poistenie za december 2013 uhradená v januári 2014.
Upozornenie: Platba preddavku za december 2014 uhradená v januári roku 2015 sa do tohto riadku nezahrnie. Ak daňovník účtuje v sústave podvojného účtovníctva vychádza sa zo skutočnosti, čo zaúčtoval v danom roku (len preddavky) t. j. vychádza zo sumy preddavkov na zdravotné poistenie, ktorú zohľadnil vo svojich nákladoch.
Betina2
16.03.15,08:44
Na r. 15 uvedie iba zaplatené preddavky na ZP.... .Ja tu mám problém s vyplňovaním online na portáli FS... Pod tabulkou v oddieli IV som uviedla sumu 16,07, ktorá zodpovedala uhradenému RZZP za 2013. V Prílohe DP, som túto sumu uviedol do riadku 14 ako preukázatelne zaplatený výdavok na ZP....lenže do riadku 15 by som mala dať nula resp. nechať prázdny, pretože preddavky nezaplatil žiadne. No stále mi hlási z portála chybovú hlášku, vraj logická chyba a podfarbí mi oranžovo. Že riadok 15 musím vyplniť, ak mám vyplnený riadok 14.... dal som teda nulu, ved zaplatil nulové preddavky ... a hlási chybu . Pritom ak do riadku 15 napíšem sumu rovnakú ako je na riadku 14, teda 16,07 eur, tak chyba zmizne. Podla mňa je to ale blbosť, lebo preddavky neplatil. ČO s tým ?