Freddy
28.02.15,10:01
Dobrý deň,
poprosil by som Vás o radu ohľadom preradenia auta do súkromného vlastníctva, resp. odsúhlasenie postupu, či je to ok.
SZČO, platca DPH, nakúpila MV v roku 2009 na leasing, MV bolo kategórie N1, takže uplatnil odpočet DPH. Bolo zaradené do majetku, riadne odpísané, po ukončení leasingu zapísaná zmena na DI, vlastníkom je naďalej SZČO pod IČO.
K 28.2.2015 by sa spísal protokol o prevedení majetku do súkromného vlastníctva, keďže zostatková hodnota MV je 0 (bolo plne odpísané), nevzniká povinnosť odviesť DPH, a ani daňová povinnosť k DzP. Na DÚ by sa doručilo oznámenie o zrušení daňovej povinnosti na DzMV k 28.2.2015, nakoľko MV sa už nebude využívať na podnikateľské účely.
Následne by sa uzatvorila kúpno-predajná zmluva medzi FO a treťou osobou o predaji MV. DPH by sa tu samozrejme neriešilo, keďže súkromná osoba nie je platcom DPH, a nakoľko k predaji došlo do 5-ich rokov po vyradení z majetku, daň z príjmov by sa zaplatilo v daňovom priznaní za rok 2015 podľa §8 ods. 1 písm. c).
Je tento postup správny? A ešte mi nie je úplne jasné, či je nutné nahlásiť zmenu vlastníka na DI z IČO na RČ (aj keď SZČO = FO), alebo stačí, ak pôvodné IČO sa zmení na RČ nového majiteľa - tretej osoby. :confused:
Ďakujem Vám za pomoc!
KloferHladny
02.03.15,15:20
Podľa mňa je všetko O.K., predaj hnuteľného majetku v osobnom vlastníctve ktorý nie je oslobodený od dane z príjmov. DPH je tiež O.K. Akurá to oznámenie o zrušení daňovej povinnosti k DMV sa od 01.01.2015 nezasiela (neoznamuje). Dátum má byť zahrnutý (súčasť) daňového priznania DMV.
MartinaDom
12.03.15,22:56
To je naozaj pravda tá zmena o nezasielaní oznámenia. Kde daňovom priznaní má byť ten dátum o vyradení z uživania na podnikatelské učely.