jana991
22.10.04,14:29
Mám urobiť teraz daňové priznanie, ale neviem, čo s platbami, ktoré nám uhradili naši odberatelia omylom 2x minulý mesiac. Tú druhú platbu sme im vrátili až v tomto mesiaci. Mám tie ich dvojité platby rátať do DPH. Ja by som to tam ani nezahrnula. Nefunguje mi program robím to ročne, hrôza. Stačí, keď tieto ich platby budem rátať, že sú bez DPH, aj keď na faktúre DPH bolo? A ak nám odberateľ uhradil vopred a faktúra šla až tento mesiac, tak tú platbu už musím zahrnúť do DPH za tretí štvrťrok? Dík
Paula
22.10.04,12:36
Čo tak zaúčtovať tú duplicitnú úhradu na prijatý preddavok 221/324 bez vyčíslenia DPH a pri vráteni odberateľovi zaúčtovať 324/221. Vlastne ani neviem, či ti ide o JÚ alebo o PÚ.
jana991
22.10.04,12:39
ide o podvojné účto, a mám v tom chaos, hodili ma do vody a učím sa plávať, smola je, že sama. Ale urobím to tak ako píšeš, veď potom by som mala z toho riadny chaos o další štvrťrok. Dik.
Mickya
22.10.04,12:39
DPH tam nevyčísľuj, to je mylná platba.
Ak ti odberateľ uhradil v 3. štvrťroku, vtedy je dátum, kedy musíš odviesť DPH.
Luckasari
22.10.04,12:41
ja takéto platby ihneď vraciam, a účtujem o nich, ako o mylných platbách (aj keď to akurát vyjde cez mesiac) - neodvádzam z nich DPH, nie je to predsa preddavok na dodanie tovaru či služby, mám pri nich všade poznámku duplicitná úhrada, aby v prípade kontroly bolo zrejmé, že je to mylná platba a nie preddavok, ktorý by som mala zdaňovať
ingi
22.10.04,12:47
Žiadne strachy, čo sa týka DPH, ja tieto platby účtujem rovno pri banke na iné záväzky s analytikou "duplicitné úhrady" a tým som krytá, veď DPH si už raz odviedla.
Paula
22.10.04,12:51
Súhlasím s inými záväzkami. Niekedy sa stane aj mne, že sa uhradí dodávateľom duplicitne a účtuje sa na iné pohľadávky, kým to vrátia.
emily
22.10.04,13:01
Duplicitná platba nemôže byť predmetom DPH, veď ju vrátiš. Potom by si ju dala na vstup? BLUD!
accad
22.10.04,13:17
Ja by som túto duplicitnú platbu zaúčtovala v plnej výške na D-379/analytika duplicitná platba, aby bolo zo zaúčtovania jasné, že nejde o obchodný vzťah ako pri zaúčtovaní na D-311, 324, ale o iný finančný záväzok.
renča1
04.01.06,09:31
Chcela by som nadviazať na túto tému, pretože mne sa teraz stalo toto isté, vystavila som zál.fa, ktorá bola v 11/05 uhradená. Samozrejme mi vznikla daňová povinnosť, dňom úhrady som odviedla dph na základe vyučtov.fa k dph.Túto fa k dph som poslala i druhej strane nech si môžu nárokovať na odpočet dph. V 12/05 mi prišla znova úhrada na rovnakú sumu , ale k poslanej vyúčtov.fa k dph. ČO s tým? Mám znova odviesť dph? Konečná fa bude až v 1/06. Nie som si istá s takýmto postupom čo ste napísali, pretože niekde som čítala, že ked príde duplicitná platba treba z nej odviesť dph a v ďalšom období ked sa pošle platba naspať v mojom prípade už v 1/06 si v tomto mesiaci budem nárokovať cez ID naspať dph. Neviem teraz čo mám urobiť a hladala som v týchto témach, ale nič podobné tejto téme som nenašla. Mali ste niekdo kontrolu k týmto duplicitným úhradam? Existuje nejaké usmernenie alebo § kde sa o duplicitných úhradách píše? Odviesť alebo neodviesť dph?
ALBO
04.01.06,09:59
Chcela by som nadviazať na túto tému, pretože mne sa teraz stalo toto isté, vystavila som zál.fa, ktorá bola v 11/05 uhradená. Samozrejme mi vznikla daňová povinnosť, dňom úhrady som odviedla dph na základe vyučtov.fa k dph.Túto fa k dph som poslala i druhej strane nech si môžu nárokovať na odpočet dph. V 12/05 mi prišla znova úhrada na rovnakú sumu , ale k poslanej vyúčtov.fa k dph. ČO s tým? Mám znova odviesť dph? Konečná fa bude až v 1/06. Nie som si istá s takýmto postupom čo ste napísali, pretože niekde som čítala, že ked príde duplicitná platba treba z nej odviesť dph a v ďalšom období ked sa pošle platba naspať v mojom prípade už v 1/06 si v tomto mesiaci budem nárokovať cez ID naspať dph. Neviem teraz čo mám urobiť a hladala som v týchto témach, ale nič podobné tejto téme som nenašla. Mali ste niekdo kontrolu k týmto duplicitným úhradam? Existuje nejaké usmernenie alebo § kde sa o duplicitných úhradách píše? Odviesť alebo neodviesť dph?

Ako mohli poslať úhradu v decembri k vyúčtovacej Fa, ktorú im pošlete až v januuári?
Oni uhradili 2x tú zálohovú platbu omylom?Ak ano tak je pri platbe VS zálohovej Fa, z čoho vyplýva ,že ide o omyl a potom to dani nepodlieha, až z vyúčtovacej
renča1
04.01.06,10:18
Ako mohli poslať úhradu v decembri k vyúčtovacej Fa, ktorú im pošlete až v januuári?
Oni uhradili 2x tú zálohovú platbu omylom?Ak ano tak je pri platbe VS zálohovej Fa, z čoho vyplýva ,že ide o omyl a potom to dani nepodlieha, až z vyúčtovacej

Ja som vyučtovaciu fa k dph poslala hned po prvej platbe do 15 dní. Dodávka tovaru nastane teraz v januári 2006. Ide mi o to , že prvá platba prišla k PF tak ako mala prísť a druhá platba prišla k vyúčtov.fa k dph v 12/05 a teraz v 1/06 budem posielať platbu naspäť z tej uhradenej vyúčt.fa k dph. Mne sa teraz jedná o to či mám v 12/05 odviesť dph a v 1/06 cez ID si ju naspať nárokovať, ako som čítala v liter. myslím od p. Cenigovej alebo nemám s dph robiť nič.
ALBO
04.01.06,13:40
Ja som vyučtovaciu fa k dph poslala hned po prvej platbe do 15 dní. Dodávka tovaru nastane teraz v januári 2006. Ide mi o to , že prvá platba prišla k PF tak ako mala prísť a druhá platba prišla k vyúčtov.fa k dph v 12/05 a teraz v 1/06 budem posielať platbu naspäť z tej uhradenej vyúčt.fa k dph. Mne sa teraz jedná o to či mám v 12/05 odviesť dph a v 1/06 cez ID si ju naspať nárokovať, ako som čítala v liter. myslím od p. Cenigovej alebo nemám s dph robiť nič.

No už rozumiem, zakže tá vyúčtovacia k DPH bola len ako daňový doklad k prijatej platbe, no ale nebolo na nej že k úhrade nula? a oni si to nevšimli.A vy budete od nich chcieť v januári, keď dokončíte práce doplatok( môže byť aj nula ak záloha bola 100%) a vystavíte konečnú vyúčtovaciu Fa,z ktorej zvyšnú daň ešte odvediete v januári.
Ja by som z tej platby (duplicitnej) neodvádzala nič, (tak ako bolo písané vyššie) a ako dôkaz mám ten VS (špecifikácia uhrady) , pri ktorom vidím že uhradili omylom Fa na ktorej bolo k úhrade nula . Toto nie je platba vopred prijatá za ďaľšiu službu ale len omyl .
Jana Acsová
05.01.06,13:06
Osobne si myslím, že vopred prijatú platbu je potrebné posúdiť individuálne v prípade, že sa jedná o opakované, alebo čiastkové plnenie, kde by to mohlo byť posúdené inak napríklad v prípade, že úhrady sa robia pravidelne, alebo viacnásobne na ten istý variabilný symbol. V tomto prípade by to mohlo byť chápané ako platba vopred bez ohľadu na to, že je to platba nad dohodnutý rámec. Závisí aj od konkrétnej situácie a spôsobu jej riešenia.
Vo všeobecnosti by som však evidentnú duplicitnú úhradu faktúry nepovažovala za prijatú platbu vopred.

A ešte k účtovaniu. Mne nerobí problém v softe (a aj sa mi to javí prehľadné) zaúčtovať duplicitnú úhradu na príslušnú faktúru. Že mám na nej preplatok vidieť z evidencie faktúr a zo zostatku na účte 321, alebo 311. T.j. ak platbu vzťahujem na konkrétny VS pod týmto symbolom ju aj vraciam a preto ju pod týmto symbolom aj účtujem a to na pôvodnom účte, kde som účtovala prvotný záväzok (pohľadávku).
Uvedené však závisí od konkrétnych interne upravených postupov účtovnej jednotky.