vulcanik.sk
01.03.15,14:08
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či si s.r.o. môže dať do účtovníctva a je možné prijať bezúročnú pôžičku na určitú sumu splatnú za niekoľko rokov od fyzickej osoby? Nie je to spriaznená osoba voči s.r.o.. Viem, že bola schválená novela zákona o týchto veciach, len momentálne mám v tom chaos. Jeden daňovník hovorí, že je to reálne a daňovo uznateľné aj takáto bezúročná pôžička a druhý zas, že to nie je právoplatné uznateľné a nedá sa to účtovne započítať a ani takáto pôžička, ktorá je bezúročná nemôže byť poskytnutá. Aby to bolo právoplatné, musí byť určený minimálny % úrok z priemerného finačného trhu. Viete mi prosím niekto pomôcť ohľadom tohto, či to je alebo nie je účotnve a aj právoplatne uznateľné a možné využiť takúto bezúročnú pôžičku?

Ďakujem za odpoveď
Filip
Chrusťa
02.03.15,10:37
Pôžička byť poskytnutá samozrejme môže na základe zmluvy o pôžičky v zmysle obč.zákonníka al. existuje v zmysle obchodného zákonníka zmluva o úvere. To či bude úročená al. neúročená je vec dohody zmluvných strán. Základ dane neovplyvňuje, nakoľko pôžička sa účtuje súvahovo, do základu dane vstupuje len prípadný úrok.
vulcanik.sk
02.03.15,17:43
Dobrý deň. Ďakujem za reakciu. Len, či náhodou tieto pôžičky neovplyvňuje novela zákona, čo bola pripravovaná pre nebankové inštitúcie a národnú banku Slovenska a ktorá je v platnosti od 1.1.2015 tohto roka, že ak prijmem takúto bezúročnú pôžičku a bude teda bezúročná, nemôže sa stať, že ju budem musieť nejako zdaniť? Kvôli tomu, že tam nie je úrok?
Ja som našiel potom aj niečo takéto:

http://www.nbs.sk/_img/Documents/_Legislativa/_UplneZneniaZakonov/Z1292010.pdf

kde je definované, že: (3) Spotrebiteľským úverom nie sú:
i) úver bez úroku a bez ďalších poplatkov,
Alebo toto sa ma netýka?
Ide o to, že tých pôžičiek od nezainteresovaných osôb bude možno viac, a či by nenastal problém, že všetky pôžičky (ktorých bude xy) budú bezúročné, a aby mi náhodou daňová kontrola nedala povinnosť zdaniť tieto pôžičky alebo niečo, keďže sú bezúročné a prišli na účet spoločnosti.

Alebo je to aj tak v poriadku?
Ďakujem ešte objasnenie ohľadom tohto, lebo tento dokument NBS a hlavne ďalší čo mi povedal, hovoria že novela zákonná platnná od 1.1.2015 hovorí, že musia byť úročné..