Stanislav3
01.03.15,15:48
v roku 2014 som dosiahol vyššie výdavky ako príjmy, uplatňujem si paušálne výdavky.Pri vyplňovaní daňového priznania za rok 2014 v oddiele X - výpočet dane aký údaj uvediem v riadku 73? / na riadku 44 vykazujem stratu 200 €/.
Katy a R
01.03.15,16:18
ak tými paušálnymi výdavkami myslíš uplatnenie 40%tných výdavkov podľa odst 10 - tak ani na riadku 44 nemôžeš vykázať stratu.
doplním:
aj keď je to tu už x-krát rozoberané, nemôžeš mať pri uplatnení percentuálnych výdavkov stratu! - pozri si aj stránku FS .... a priložím kúsok aj z jednej odpovede.

fyzická osoba môže daňovú stratu vykázať iba za predpokladu, že pri vyčíslení základu dane ( čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov uplatňuje daňové výdavky, teda výdavky preukázateľne vynaložené daňovníkom, súvisiace s dosiahnutím, zabezpečením a udržaním zdaniteľných príjmov, zaúčtované v účtovníctve daňovníka alebo zaevidované v daňovej evidencii podľa § 6 ods. 14.
Daňovú stratu preto nemôže vykázať daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov len z dôvodu uplatnenia sumy poistného a príspevkov, ktoré sa pri percentuálnych výdavkoch uplatňujú nad stanovené percento výdavkov. Poistné a príspevky t.j. poistné na verejné zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, poistné na sociálne zabezpečenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu alebo poistné a príspevky na zahraničné poistenie rovnakého druhu) si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške a to až po odpočítaní výdavkov percentom z príjmov MAXIMÁLNE DO VÝŠKY PRÍJMOV.
marjankaj
01.03.15,16:52
Tak vykáž stratu. Uvidíš, či ťa vyzvú na opravu.
Stanislav3
02.03.15,05:59
ale ja som dosiahol stratu - bol som PN, ale všetky odvody do soc. a zdrav.poisťovne som platil / viem že som nemusel/ a zarobil som až ku koncu roka. Keď odrátam od zárobku odvody a 40% paušalne náklady tak mi vyjde strata, čo tam teda uvediem?
Katy a R
02.03.15,08:40
doplnila som - len nulu môžeš dať - alebo potom urobíš DE (skutočné výdavky - tam môže byť strata
marjankaj
02.03.15,09:21
Katy, ja som pri paušálnych výdavkoch vykázal stratu a aj som ju uplatnil v nasledujúcom roku. A nikto neprotestoval. Išlo o rok 2005. Alebo vtedy to bolo iné?
Rád by som videl paragraf v zákone, kde sa to vyslovene zakazuje. Vyjadrenie FS ma nezaujíma.
Katy a R
02.03.15,09:23
máš šťastie - napríklad aj v Krose vykáže stratu bez upozornenia;)
marjankaj
02.03.15,09:45
Je to v rozpore s nejakým paragrafom?
Katy a R
02.03.15,09:47
opýtaj sa na FS ;) (mne by to momentálne tiež vyhovovalo - a nedá sa)
marjankaj
02.03.15,09:52
Oddnes je na stránke FS aj editovateľné tlačivo. Vyplnil som a vyšla mi strata. Pri kontrole to chybu nevykázalo.
Názor FS ma nezaujíma. Dôležité je čo je napísané v zákone. A čo myslíš aká by bola prípadná sankcia?
Že by podanie DDP?
Katy a R
02.03.15,09:53
nezoberú .. a tvrdila mi, že na ich editovateľnom tlačivo to ani nejde ;) - ani ťa neupozornilo na nič? - idem vyskúšať!
marjankaj
02.03.15,09:54
Čo nezoberú?
Katy a R
02.03.15,09:55
takéto DP
marjankaj
02.03.15,09:56
Nevymýšľaj. Pošlem to poštou.
Katy a R
02.03.15,09:57
na druhý deň správkyňa volá :)
marjankaj
02.03.15,10:00
To určite. Asi 31.3 nemá inú robotu.
Veď je to v súlade so zákonom a aj s tou ich stránkou.
marjankaj
02.03.15,10:10
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
(1) Pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty sa vychádza
a) u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo u daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo ods. 11, z rozdielu medzi príjmami a výdavkami,