juskam
01.03.15,21:43
Známa pracovala od 5/2014 do 11/2014 v Holandsku cez agentúru. Potvrdenie o príjme na od slovenskej agentúry, kde má zrazené odvody na SP a ZP ale nemá zrazenú daň ani nezdaniteľnú čiastku nemí uvedenú. A potom po potvrdenie z Holandska, kde má zrazenú len daň. (bez odvodov).
Ten príjem zo slovenského potvrdenia mám považovať, že súvisí s príjmom zo zahraničia a uvediem ho v oddiely IX. spolu s príjmom z holandského potvrdenia, alebo ho zdaním na Slovensku a už ho nikde neuvádzam.
ketina9
04.03.16,21:10
Dobrý deň.
Tiež mám presne taký istý problém, brúsim po internete a hľadám pomoc. Podarilo sa Vám vyriešiť túto vec, prosím?
Vopred ďakujem za odpoveď.
veronikasad
04.03.16,21:20
Máš vyplnený riadok 01b a 04c slovenského potvrdenia ?
Suma z riadku 01 je zhodná so sumou z riadku 01b ?
ketina9
05.03.16,09:26
Celé to potvrdenie sa tvári ako bežné potvrdenie. Vyplnený je riadok 01, 04, 04a, 04b, 05.
Riadky 04c, 01b sú prázdne.
Písala som mail do agentúry, ktorá vydala potvrdenie, kde som ich upozornila, že zabudli vyplniť riadok 06 Úhrn preddavkov, prípadne riadok 07 NČZD. Pani mi odpísala, že cit.: "daň bola platená v zahraničí. Sumu zaplatenej dane možete vidieť na potvrdení z Holandska (Jarograf - záložka Loonheffing)."
A už máme aj "holandské" potvrdenie, na ňom je naozaj uvedené menovite, že táto agentúra odviedla daň zo mdy za pracovníčku. Na tom holandskom potvrdení je iba meno pracovníčky, názov agentúry, výška zamestnaneckej úľavy, daň zo mzdy a nejakú mzdu na zdanenie, ktorá je podstatne vyššia ako tá uvedená na slovenskom potvrdení.
Chcela som použiť metódu vyňatia v DP, nemám potuchy, ktorú sumu mám najskôr zahrnúť do celkového príjmu a potom ju vyňať.
Emik27
20.03.16,10:17
Mám podobný problém.. Sedím na tým už druhý deň.. Príjmy z Potvrdenia o zdaniteľných príjmov ste spočítali s príjmami uvedenými na tom Jaarograve? A príjmy z Jaarogravu ste potom vyňali? :/
Ďakujem za radu!
veronikasad
20.03.16,10:58
Založ samostatnú tému, zamaž osobné údaje a prilož slovenské potvrdenie na Poradu
ketina9
20.03.16,11:45
Spočítať príjem zo slovenského potvrdenia s príjmami z Jaarograve by nebolo správne. Pani zo slovenskej agentúry, ktorá potvrdenia vystavila mi napísala, že príjem z SK potvrdenia je totožný s príjmom z holadnského potvrdenia. Na otázku prečo je vyšší, mi napísala - cit.:
Príjem z Jarografu je vyšší, pretože v NL zdaňovali aj diéty a aj nepeňažné plnenia ako napr. ubytovanie a stravný balíček. U nás sa to za zdaniteľný príjem nepovažuje a preto to u nás na páske nie je.
A myslím si, že ako správne uvažuje veronikasad, agentúra mala vyplniť riadok 01b. V prípade, ktorý riešim ale nevyplnila.
veronikasad
20.03.16,11:52
Mala som podobný problém pri príjmoch z Nemecka. Po tretej reklamácii slovenské potvrdenie bolo správne - agentúra z Púchova
Emik27
20.03.16,12:02
Aha, konečne tomu začínam rozumieť :) Takže do daňového priznania ste dali príjem zo slovenského Potvrdenia o zdaniteľných príjmoch (teda ten nižší) + odvody.. a z holandského jaaropgrave len daň (teda Loonheffing)?
ketina9
20.03.16,12:05
Toto je prípad agentúry z Trenčína. Pani z agentúry mi napísala, že mám zarátať do úhrnu z príjmov príjem z SK potvrdenia (ktorý je nižší) a vyňať príjem uvedený na holandskom Jaarograve, ktorý je vyšší - čo je úplný nezmysel, čo som jej aj napísala a požiadala som ju o doplnenie riadku 01b na SK potvrdení. Tak čakám.
ketina9
20.03.16,12:11
Ja som toto daňové priznanie ešte stále neuzavrela, čakám ako mi agentúra odpovie na moje pripomienky. Tá daň z holandského jaaropgrave sa v daňovom priznaní nikde neudáva, pretože pri príjmoch z Holandska sa postupuje metódou vyňatia, v takomto prípade sa číslo o odvedenej dani v inom štáte nedáva do žiadnej kolonky v DP. Rieši sa iba suma, ktorá sa do úhrnu príjmov zahrnie a následne sa z príjmov odráta ako príjem vyňatý.
Emik27
20.03.16,12:12
Aj ja mám agentúru z Trenčína. Skúsim tam zajtra zavolať aj ja :) Zatiaľ veľmi pekne ďakujem! Ešte sa ozvem :)
Emik27
20.03.16,12:16
Aha, ďakujem :) Príjmy zo zahraničia robím prvýkrát.. Prosím, keď dostanete vyrozumenie, dajte mi vedieť.. Ja tam tiež zavolám a tiež Vám dám vedieť :)
ketina9
20.03.16,12:20
Tak dúfam, že budete mať šťastie, lebo mne telefón nedvíhali. Získala som mail, na ktorý som písala už dva dotazy. Pani celkom pružne reagovala, napísala mi odpovede, ktoré mi však nepomohli. Posledný mail sa mi už vrátil s tým, že je mimo kancelárie až do 4.4.2016, tak som žiadosť o doplnenie potvrdenia poslala na mail, ktorý uviedla v tom oznámení o jej neprítomnosti. To bolo ešte vo štvrtok 17.3.2016, zatiaľ žiadna odpoveď. Budem informovať, ak budem mať niečo nové.
Emik27
24.03.16,03:52
Dobrý deň, včera som sa tam dovolala :) Pani mi povedala, že potvrdenie je určite dobré, v riadku 01b nemá byť nič, lebo ich vypláca agentúra a ide o dočasné pridelenie.. Vraj to majú overené! Do príjmov treba dať príjmy zo slovenského potvrdenia a tieto príjmy treba aj vyňať.. Vraj to s kolegyňou skúšali a vyjde nula (ak samozrejme nemal ešte iné príjmy).
ketina9
30.03.16,21:01
Zdravím, trochu dosť oneskorene. :-( Áno, aj ja som to s ňou takto uzavrela, ošetrila som to aj informáciou v poznámkach v DP, tak dúfam, že to bude v poriadku.