katkavar
02.03.15,09:58
Chcem sa spýtať, prešli vám výkazy do Dôvery? Lebo mne nie - hlási mi to chybu v počte dní pri PN a uplatnení OP. V Dôvere mi povedali, že to mám riešiť so správcom softwaru, správca hovorí, že treba dať podnet na ministerstvo, lebo Dôvera si robí, čo chce... tiež si to myslím, VšZP a Union prešli v pohode, ale čo urobiť s Dôverou??? Tiež u jednej firmy mi neprešiel výkaz, lebo jeden zamestnanec si uplatnil OP a nemal nárok... urobila som aditívny, ten mi vzalo, ale riadny výkaz mám stále ako chybný... Ako ste riešili takéto situácie?
Jana Motyčková
02.03.15,09:04
Riešili sme to s MZ - stanovisko :


Popis jednotlivých položiek je rozdielny.



Popis k riadku 3 a 10 (v hlavičke) znie: Uvádza sa celkový počet kalendárnych dní v mesiaci, počas ktorých sa osoba považuje za zamestnanca bez zdravotného postihnutia na účely zdravotného poistenia, za ktoré sa vypočítava a platí preddavok, aj v prípade uplatnenia odpočítateľnej položky (neuvádzajú sa dni, počas ktorých je platiteľom štát podľa § 11 ods. 7 písm. m), s) a v) zákona č. 580/2004 Z. z.)



Popis k položke „počet dní“ pri zozname zamestnancov: Uvádza sa počet dní, za ktoré sa za zamestnanca vypočítava a platí preddavok, aj v prípade uplatnenia odpočítateľnej položky. Uvádza sa počet dní aj za zamestnanca podľa § 11 ods. 7 písm. v) zákona



Ak je zamestnanec PN, spĺňa podmienku podľa § 11 ods. 7 písm. m) zákona



Pri rešpektovaní popisu položiek vyššie je napr. pri 1 zamestnancovi, 31 dňovom mesiaci, z toho 10 dní PN, počet dní v riadkoch 3 a 10: 21 dní (neuvádzajú sa dni, počas ktorých je platiteľom štát podľa § 11 ods. 7 písm. m) s) a v) zákona)

V položke „počet dní“ sa uvedie 31 dní. (nakoľko nie je uvedené – na rozdiel od hlavičky – že sa nemajú uvádzať dni podľa § 11 ods. 7 písm. m)).



Áno, malo by sa to týkať všetkých zamestnancov.



Rovnako sa k vypĺňaniu položiek stavia aj VšZP.
katkavar
02.03.15,09:18
Ďakujem za bleskovú odpoveď. Takže to znamená, že keď zamestnanec bol na PN 19dní, vo výkaze neuvediem počet dní 12 ale 31? Lebo do VšZP berie 12dní, Dôvera to chce opraviť na 31...
Jana Motyčková
02.03.15,09:41
Áno. V prílohe 31, na prvej strane 12. Tá posledná veta v mojom príspevku je súčasťou stanoviska MZ (uvádzala som v otázke, že vo VšZP výkazy prechádzajú). Po takejto úprave výkazov prechádzajú všetky poisťovne.
katkavar
02.03.15,10:38
Ďakujem veľmi pekne za pomoc.