monty91
02.03.15,09:58
Milí poraďáci,
obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc.

V auguste 2011 sa moja mamina presťahovala z rodinného domu do mesta. Keďže nechcela mať dom prázdny a chcela na tom aj niečo utŕžiť rozhodla sa ho prenajať. Netrvalo dlho a ozvala sa nám jedna pani. Na prvý pohľad veľmi solídna. Mamine bola tiež sympatická a tak došlo k uzatvoreniu nájomnej zmluvy.
Prvé mesiace bolo všetko OK. Platila podľa nájomnej zmluvy a prehlásila, že dom bude chcieť odkúpiť. Potešili sme sa. No ako to už býva, naša radosť netrvala dlho...
Po nejakej dobe prestala platiť nájom ( neviem presne akej s maminou už nebývam). Vraj všetko doplatí keď jej schvália úver. Mamina dobrá duša jej uverila. A takto sa to ťahalo rok, dva, tri. Platíme za ňu energie a ona si tam žije zadarmo. Keď som to zistil skoro som odpadol. Chápem mamu, že je dobrosrdečná ale toto je už moc. Presvedčil som ju, aby sme ju vyhodili, nakoľko neplatí no dôvodov, prečo tak neučinila ma tisíce.

V prílohe Vám zasielam kópiu tejto zmluvy. Myslíte, že bude stačiť obyčajná výpoveď z nájmu? Čo ak bude odďaľovať jej výkon? Máme sa obrátiť na súd? Poznáte niekto nejakého dobrého právnika v okolí PD?
Tu je link na spomínanú zmluvu

http://ulozto.sk/x9VLexny/zmluva-zip
Heslo je: porada

Za akýkoľvek konštruktívny prínos vopred ďakujem
JAJA11
02.03.15,09:17
na zmluve je uvedené, že je na dobu určitú..... viete dokázať, že tam tá pani bývala aj po tomto dátume? odkedy vlastne neplatí? neprestala platiť od tohto dátumu a teraz bude tvrdiť, že tam už odvtedy nebýva? zvlášť, keď ste od nej peniaze nepožadovali tak dlhú dobu..... budete mať asi problém dokazovať o tom, že tam býva .... ak odmietne zaplatiť, budete to musieť dať na súd..... chcela by som počuť argumenty tej pani, prečo neplatí nájom a zaujímalo by ma, prečo ste ju nechali bývať bez toho, aby ste zmluvu upravili (predlžili deobu nájmu a podobne...) a hlavne prečo ste ju nechali bývať bez platenia..... ono to nedáva logiku a možno sú už aj niektoré platby premlčané..... toto by chcelo určite právnika, ktorý prezrie všetky doklady, aby vám vedel poradiť, čo ďalej....
jsf
02.03.15,09:22
S tym dokazovanim to nemusi byt take tazke, asi byvaju v okoli nejaki susedia, co ju tam pravidelne videli, mozno jej chodila posta, predplatne, postarka tiez vie svoje.
Ale mas ravdu, treba to riesit cim skor, koli premlcaniu. Aj keby sa nedalo argumentovat predlzenim najomnej zmluvy, stale sa da bavit o bezdovodnom obohateni, ktore vzniklo neopravnenym pouzivanim nehnutelnosti.
JAJA11
02.03.15,11:55
nemyslela som, že to nie je možné dokázať, ale že to bude robiť problémy.... ak by bola platná zmluva, nájomná suma, stačí požiadať o vydanie platobného rozkazu.... takto je potrebné dokazovať veci komplikovaným spôsobom...... ja osobne by som podnájomníka nenechala bývať, ak by nezaplatil a v prípade objektívnej príčiny by som možno bola ochotná čakať tak 2-3 mesiace...... toto je problém starších ľudí.... dajú sa vždy presvedčiť aj neuveriteľnými dôvodmi.... to poznám aj ja.....
veva125
02.03.15,16:14
Zmluvu som necitala, ale pokial viem, tak ak sa najomnik nevystahuje po uplynuti doby urcitej, a prenajimatel podnajomnika "nevyhadzuje", tak zmluva sa meni na zmluvu neurcitu. Cize mala by nasledovat normalna vypoved najomnej zmluvy s vypovednou lehotou podla zakona, plus sudit sa o nezaplatene najomne.
metal_stuff
04.03.15,09:26
Ja len na margo neplatenia najmu.
Za prve, pani Vam za to dlzi uroky z omeskania.
Za druhe, ak s platenim najmu meskala viac ako 3 mesiace, mozete jej najom vypovedat.
monty91
04.03.15,09:40
@jaja11- Áno vieme dokázať, že tam bývala aj po uvedenom dátume. Máme minimálne 3 nezávislých svedkov, ktorí by boli ochotní svedčiť aj na súde.
Neplatí od 1.9.2014. Zmluva nebola upravená. Ďaľší prenájom prebiehal len na základe ústnej dohody. Keď sme chceli s ňou uzatvoriť novú nájomnú zmluvu prestala s nami komunikovať.
@veva125- Ste si istá? Ak uplynula doba nájmu a nedošlo k podpisu novej tak stará zaniká? Alebo vzhľadom na to, že u nás býva, tak je automaticky predĺžená?
Tuto potrebujem poznať odpoveď, nakoľko ju potrebujeme ukončiť. Stačí zavolať policajtov nakoľko ma neplatnú zmluvu a neoprávnene obýva nehnuteľnosť? Nemá tam trvalý a ani prechodný pobyt. Alebo sa musíme obrátiť na súd s návrhom na vypratanie nehnuteľnosti?
Ak je platná tak jej musíme napísať výpoveď a ak ju nebude rešpektovať, tak potom sa máme obrátiť na súd?
Ďakujem
jslancik
04.03.15,09:53
a ty si zapamätaj, že keď niečo visí, tak to nemôže byť tvrdé.
veva125
04.03.15,17:59
§ 676 Nájom sa skončí uplynutím doby, na ktorú sa dojednal,ak sa prenajímateľ nedohodne s nájomcom inak.
Ak nájomca užíva veci aj po skončení nájmu a prenajímateľ proti tomu nepodá návrh na vydanie veci alebo na vypratanie nehnuteľnosti na súde do 30 dní, obnovuje sa nájomná zmluva za tých istých podmienok, za akých bola dojednaná pôvodne. Nájom dojednaný na dobu dlhšiu ako rok sa obnovuje vždy na rok, nájom dojednaný na kratšiu dobu sa obnovuje na túto dobu.

Policajtov nemá význam volať, (ani keby bola zmluva riadne ukončená, oni nemôžu konať bez súdneho rozhodnutia), rieši sa to súdnou cestou.
buchač
04.03.15,18:36
A takto sa to ťahalo rok, dva, tri. Platíme za ňu energie a ona si tam žije zadarmo. Keď som to zistil skoro som odpadol. Chápem mamu, že je dobrosrdečná ale toto je už moc. Presvedčil som ju, aby sme ju vyhodili, nakoľko neplatí no dôvodov, prečo tak neučinila ma tisíce.
...
Myslíte, že bude stačiť obyčajná výpoveď z nájmu?
...a už ste ju vyhodili ??? Doslova a do písmena .
Ty si sa to kedy dozvedel ?
-----------------------------------------------
Výpoveď z nájmu ?
Nuž sorry, pri dnešných zákonoch sa tak skoro pravdy nedovoláš. Dotyčná bude robiť obštrukcie, vyhýbať sa súdu a podobne...a naďalej bude bývať za Tvoje-vaše.
Výpoveď by som jej dal do rúk aj s patričným vyhadzovom na ulicu - DOSLOVNE !!! Nech ma potom ona po súdoch vláči...odosieľateľka by mala trvalý pobyt " Pod tretím mostovým pilierom "...
-----------------------------------------------
V súčinnosti by som dal na dotyčnú žalobu za nedôvodné obohatenie.