KvetkaK
13.05.06,15:16
Ahojte poradaci,
mam jeden problem a chcem sa s vami poradit. Prisla som na jednu chybu v mzdach. V decembri 2005 bola u nas zamestnana jedna studentka na DoVP, len asi na 3 dni. Prihlasku aj odhlasku do socialnej poistovne som spravila, len som ju zabudla dat do vyplat. Cize ziadny odvod za nu nesiel. Existuje nieco take, ze sa jej jednoducho nakoniec nic nevyplatilo lebo sme napr. neboli spokojni? Mohla by som to tak vyriesit? Alebo co by ste mi navrhli, aby som sa vyhla opravnym vykazom do socialnej poistovne a aj na danovy urad.
Dakujem.
DanielaSL
13.05.06,13:43
Ja by som si predsa len dala námahu s tými opravnými výkazmi. Aj keď by som v duchu nadávala...lebo veď koho to bola nakoniec vina? Ale je to čestnejší a správny spôsob.
KvetkaK
13.05.06,13:50
Mas urcite pravdu, bola to moja vina. Ale skusam hladat nejake ine riesenia. Vies ked sefovi spomeniem slovo penale, tak sa bude zasa chytat za hlavu? :)
Paula
13.05.06,13:56
Ak by jej "akože" nebola vyplatená odmena, vidím tu iba opravu výkazu na SP za december, kde by figurovala s nulami. A ak nebola uvedená v Hlásení za rok 2005 (Časť III), potom ani tu asi nieje potrebné podať dodatočné.
A na to si prišla až vtedy, keď sa ona hlásila o výplatu?
Ale....ako píše Daniela, čestnejšie by bolo dať vec do poriadku podľa skutočnosti.
KvetkaK
13.05.06,14:03
Nie, na to som prisla sama, a len vcera :). Ona odmenu dostala vyplatenu hned. A myslis ze musim urobit tu opravu vykazu na SP? Ale asi mas pravdu, kedze tam bola nahlasena.
Paula
13.05.06,14:07
Nie, na to som prisla sama, a len vcera :). Ona odmenu dostala vyplatenu hned. A myslis ze musim urobit tu opravu vykazu na SP? Ale asi mas pravdu, kedze tam bola nahlasena.
Tak potom treba dať aj opravný Prehľad za 4.Q a dodatočné Hlásenie za r.2005....a doplatiť DÚ daň...a doplatiť na SP aj úrazové poistenie.
Ak účtuješ v PÚ, jej odmena a odvody mali byť zaúčtované k 31.12.....to mimo témy.
KvetkaK
13.05.06,14:27
To ja viem, ze to malo byt zauctovane. Ja sa chcem prave tomuto vsetkemu vyhnut a urobit to nejak tak, ze "akoze" to nebolo vyplatene. Nemam od nej aj tak nic podpisane. Sef ju vyplatil z ruky do ruky.
endrju
14.05.06,08:43
To ja viem, ze to malo byt zauctovane. Ja sa chcem prave tomuto vsetkemu vyhnut a urobit to nejak tak, ze "akoze" to nebolo vyplatene. Nemam od nej aj tak nic podpisane. Sef ju vyplatil z ruky do ruky.

Z ruky do ruky? Bez dokladu? :eek:

Nikomu to nechýbalo v nákladoch pri zostavovaní daňového priznania?
Ak nejde o čierne peniaze, jediná "normálna" cesta vedie cez dodatočné resp. opravné priznania a výkazy. Avšak aj s adekvátnymi sankciami. Je pravdepodobné, že po podaní "nabehne" kontrola, ktorá si podrobnejšie posvieti na "poriadok" v účtovníctve firmy.

Ak ide o čierne peniaze, no comment. Na Porade asi na túto tému radu nezískaš.
KvetkaK
15.05.06,07:18
Nie nejde o cierne peniaze, ved my sme ju normalne zamestnali na DoVP na 3dni, len pri robeni vyplat som jednoducho na nu zabudla, ale peniaze mala vyplatene, len nemam jej podpis. Ziadne cierne peniaze.
A existuje este aj taka moznost, zeby som to spravila ze az teraz sa jej tie peniaze vyplatili. Nevadilo by ze za december az v maji sa jej vyplatia peniaze?
KvetkaK
15.05.06,18:12
Halooo fakt chcem len vediet ci je to nejako protizakonne, keby som vyplatila dohodu o vykonani prace, ktora sa vykonala v decembri, teraz napr. v maji. Naozaj nejde o ziadnu ciernu pracu Endrju, jednoducho nikto nieje neomylny.
Dakujem.
endrju
15.05.06,18:57
Halooo fakt chcem len vediet ci je to nejako protizakonne, keby som vyplatila dohodu o vykonani prace, ktora sa vykonala v decembri, teraz napr. v maji. Naozaj nejde o ziadnu ciernu pracu Endrju, jednoducho nikto nieje neomylny.
Dakujem.
KvetkaK, možné je aj dodatočné vyplatenie, ak je to adekvátne naformulované v dohode o vykonaní práce.
Ale aj tak predpokladám, že na to dodatočné vyplatenie sa asi kontroly budú vypytovať dosť intenzívne.
Máš pravdu, neomylný človek skutočne neexistuje. ;)
Existujú, bohužiaľ, tí, ktorí si to nedokážu priznať. :(
Moje pochybnosti o čistote transakcie som vyslovil najmä preto, že v Tvojom príspevku figurovalo to "z ruky do ruky". Dúfam, že som Ťa mojimi pochybnosťami nenahneval.
ALDA
15.05.06,19:02
Halooo fakt chcem len vediet ci je to nejako protizakonne, keby som vyplatila dohodu o vykonani prace, ktora sa vykonala v decembri, teraz napr. v maji. Naozaj nejde o ziadnu ciernu pracu Endrju, jednoducho nikto nieje neomylny.
Dakujem.

Ale by si ju musela zasa prihlásiť v máji na SP!
KvetkaK
15.05.06,19:42
Endrju nie nenahneval, len som Ti to chcela vysvetlit. Musim ju prihlasit aj ked uz bola prihlasena v decembri?
ALDA
15.05.06,19:43
Endrju nie nenahneval, len som Ti to chcela vysvetlit. Musim ju prihlasit aj ked uz bola prihlasena v decembri?
Dohodára od 01.01! Alebo 01.05.
KvetkaK
15.05.06,19:45
Dobre Ti nerozumiem 01.01? Vies ona bola prihlasena tak ako bolo v dohode stanovene napr. zaciatok 12.12. a odhlasena 15.12. A odvtedy u nas nepracovala, len by som ju az teraz vyplatila.
ALDA
15.05.06,19:52
Dobre Ti nerozumiem 01.01? Vies ona bola prihlasena tak ako bolo v dohode stanovene napr. zaciatok 12.12. a odhlasena 15.12. A odvtedy u nas nepracovala, len by som ju az teraz vyplatila.

Dohodára prihlásiš.xx .platí to iba do 31.12...A od nového roku musíš nanovo..od 01.01..ak stále u vás pracuje, ak príjmeš v máji, tak od 01.05, alebo podľa dátumu prijatia.
KvetkaK
15.05.06,20:24
Ale ona u nas uz nepracuje. Ide o to ze praca uz bola vykonana, ale bude v dohode dohodnute ze sa to vyplati napr. az v maji. Ta dotycna uz nebude u nas prijata na dohodu.
Lucy
15.05.06,20:30
Kvetka ozaj, ak bola vyplatená hned po vykonaní dohody, ako je možné, že pri uzávierke v PU k 31.12.2005 ti to nerobilo šarapatu? Prepáč, ja viem, že každý robíme chyby, ale sa mi to nejako nezdá... Si napísala niečo v tom zmysle, že ju vyplatil šéf z ruky do ruky... potom, že nie je podpísaná...atď. tak máš vôbec zúčtovaní VPD o vyplatení Dohody alebo ak nie, tak ako ti sedela pokladňa?..
Celé je to zamotané...
Ale ako hovorím, každý sme omylný....
KvetkaK
16.05.06,06:39
Ako pises Lucy kazdy je omylny a ja som jednoducho fakt na tu dohodu zabudla. Nechcem aby ste ma tu za to odcudzovali. Jednoducho doklad o vyplateni nemam, ale bola vyplatena. Preto to nieje ani zuctovane vobec v uctovnictve. A ked sme robili vyplaty za december, tak mi to uplne vypladlo z hlavy.
ZuzanaA
16.05.06,06:51
Kvetka, síce ti neporadím ale len sa chcem trochu postaviť na tvoju stranu, bola tu reč o čiernych peniazoch, o tom že ako ti sedela pokladňa na konci roka a tak...Veď snáď všetci vieme ako sa podniká a že nie v každej firme všetko presne sedí a za tie 3 dni čo u vás robila určite nezarobila nejakú horibilnú sumu, ktorá by hneď oči klala. Proste len chcem povedať, že úplne chápem ako sa ti to mohlo stať a podľa mňa za tým nie je žiadna špekulácia z tvojej strany, len sa proste stalo a ty to chceš nejako najmenej bolestivo doriešiť.
PS: robila som raz v jednej firme, kde také čosi ako inventúra pokladne vôbec neprichádzalo do úvahy, majitelia si hospodárili s peniazmi ako sa im zachcelo, síce tá firma aj podľa toho dopadla, ale to už je ich problém..
A koniec koncov, tiež tu na porade máme tému o vysokom účtovnom stave pokladne...
KvetkaK
16.05.06,06:56
Dakujem Zuzka :). Len chcem este nieco k tej pokladni. My sme sa v tej dohode dohodli, ze jej bude vyplatena v najblizsom vyplatnom termine-a tu bol ten problem. Jednoducho sef ju vyplatil hned, co vam budem klamat a ja som ju mala papierovo urobit az v januari vo vyplatnych paskach za december. A zabudla som na nu. Cize pokladnu doriesim tento rok, tam nebude problem, keby uz.
Chana
16.05.06,07:19
Neviem či ti dobre poradím, ale mám jednu múdru knihu - čo má vedieť mzdová účtovníčka - kde je písané, že odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Tak možno je urobiť to tak, že práca bola dokončená až niekedy teraz.
Ináč ťa ľutujem, ak sa to bude musieť prerobiť.Ak áno, urob to čo najskôr!!!!
Paula
16.05.06,07:24
Tak možno je urobiť to tak, že práca bola dokončená až niekedy teraz.
Lenže dotyčná bola odhlásená zo SP už v decembri 2005.
KvetkaK
16.05.06,07:32
Presne tak ako pise Paula, ona uz bola aj odhlasena. Toto by asi mozne nebolo. Odmena je sice splatna po dokonceni a odovzdani prace, ale vyplatny termin sa predsa dohaduje priamo v dohode.
Ale asi to budem musiet dat do poriadku. Nic ine mi nezostava.:(
Lucy
16.05.06,20:48
Ako pises Lucy kazdy je omylny a ja som jednoducho fakt na tu dohodu zabudla. Nechcem aby ste ma tu za to odcudzovali. Jednoducho doklad o vyplateni nemam, ale bola vyplatena. Preto to nieje ani zuctovane vobec v uctovnictve. A ked sme robili vyplaty za december, tak mi to uplne vypladlo z hlavy.

Milá Kvetka, určite som sa Ťa nechcela svojím príspevkom dotknúť ani odsúdiť. Myslím, že každý z Poraďakov si pomáhame navzájom nezištne. A niekedy sú prípady zamotané, alebo nejasné, že jednoducho reakcie na ne sú rôzne, ale určite nikto nikomu nechce ublížiť.
Pekný deň :)
;)
Paula
16.05.06,20:54
Už tu vidím naozaj iba možnosť: dať opravný výkaz do SP za 12/05, kde bude dotyčná figurovať s nulami. K výkazu pripojiť sprievodný list s vysvetlením, že k vykonaniu práce nedošlo, zmluvné strany sa dohodli na iný termín vykonania práce (prípadne aj s ospravedlnením za oneskorené oznámenie tejto skutočnosti).Nanovo ju teraz prihlásiť, vyplatiť odmenu, odviesť daň a úrazové poistenie, odhlásiť, všetko riadne zaúčtovať..........nevravím však, že je to čistá práca
liba2
17.05.06,03:59
Už tu vidím naozaj iba možnosť: dať opravný výkaz do SP za 12/05, kde bude dotyčná figurovať s nulami. K výkazu pripojiť sprievodný list s vysvetlením, že k vykonaniu práce nedošlo, zmluvné strany sa dohodli na iný termín vykonania práce (prípadne aj s ospravedlnením za oneskorené oznámenie tejto skutočnosti).Nanovo ju teraz prihlásiť, vyplatiť odmenu, odviesť daň a úrazové poistenie, odhlásiť, všetko riadne zaúčtovať..........nevravím však, že je to čistá práca
Prikláňam sa k tejto verzii vyriešenia problému, lebo priznať DVP do decembra by znamenalo teraz opraviť:
-Náklady: brutto odmena, 0,8% soc. poisť. - daň.priznanie DP PO/FO
-DZČ: Prehľad za dec, Hlásenie za rok
-Pokladňa v januári 06.
Nevieme síce o akú sumu ide, možno je zanedbateľná, možno nie. Ale jedna oprava vyvolá ďalšiu opravu - veď je už máj.
KvetkaK
17.05.06,10:08
Dakujem Paula myslim ze je to celkom dobre riesenie. Len vidim tu asi jeden problem, my sme ju v tej dohode zamestnali kvoli jednej vystave. Teraz neviem ako to urobit, neviem ci bude spravne ze sme sa dohodli na iny termin vykonania prace.
A ako pises asi to nebude cista praca a este si mozu na nas posvietit. A nechcem sefovi zbytocne robit vrasky.
A este aby ste boli v obraze jedna sa len o sumu okolo 2 000Sk. Verite ze do tych oprav sa mi fakt nechce.