Sjuzana
02.03.15,11:29
Som zamestnaná ako predavačka v sukromnej firme. Na zmluve mám stupeň náročnosti 2 plus podpísanú hmotnú zodpovednosti. Od 1.2. mi zamestnávateľ zmenil stupeň náročnosti na 1, pritom vykonávam tú istu prácu. Pracujem s peniazmi, blokujem, preberám tovar. Postupoval zamestnávateľ správne a či je moja hmotná zodpovednosti platná, ked ma preradil do jednotky náročnosti. Ďakujem za odpoveď.
ivka70
02.03.15,11:04
Tvoja hmotna zodpovednost je platna ,pokial ste ju nezrusili ,ale tvoj stupen narocnosti prace nemoze byt 1, ak ju mas podpisanu.


Charakteristiky stupňov náročnosti pracovných miest


Pracovné miesto je súhrnom pracovných činností, ktoré zamestnanec vykonáva podľa druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve. Pracovné miesta sú podľa miery zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti práce zamestnanca vymedzené príslušnými charakteristikami. Pracovné miesto zodpovedajúce:


2. stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon ucelených obslužných rutinných prác alebo odborných rutinných kontrolovateľných prác podľa daných postupov alebo prevádzkových režimov, alebo prác spojených s hmotnou zodpovednosťou; výkon jednoduchých remeselných prác; výkon sanitárnych pracovných činností v zdravotníctve; výkon opakovaných, kontrolovateľných prác administratívnych, hospodársko-správnych, prevádzkovo-technických alebo ekonomických podľa pokynov alebo ustanovených postupov,
http://www.mzdovecentrum.sk/clanok-z-titulky/minimalna-mzda-a-zakladne-naroky-zamestnanca-v-pracovnom-pomere.htm

Hmotná zodpovednosť teda priamo predpokladá pridelenie minimálne druhého
stupňa.
http://otvorenesudy.sk/decrees/244621/pages/2/text
Sjuzana
02.03.15,12:08
Chcem sa ešte spytať ako mám oznámiť majiteľke že porušila zákonník práce. Chcem to stihnúť do výplatného termínu. Ďakujem
ivka70
02.03.15,12:11
Staci jej dat k dispozicii prilozene linky a upozornit ju, ze ak pride kontrola, nielenze dostane pokutu ,ale este bude musiet aj minimalnu mzdu doplacat spatne. Ze je v jej zaujme to napravit hned.
veronikasad
02.03.15,12:22
Podpísala si Dohodu o zmene pracovnej zmluvy ?
Sjuzana
02.03.15,13:58
Ivka ďakujem za pomoc ste poklad
Sjuzana
02.03.15,14:04
Ano musela som, pod nátlakom však viete ako je to teraz. Ak nepodpišeš môžeš ísť, si bez práce.
veronikasad
02.03.15,14:07
Tak to čo si napísala tu, napíš na Inšpektorát práce. Ale s najväčšou pravdepodobnosťou zostaneš bez práce tiež a nič do výplatnéhot termínu nestihneš.
Sjuzana
02.03.15,14:20
skúsim to najskôr s majiteľkou a ak to nepôjde nahlasim ju na inšpektorát. A idem si hľadať novú prácu, to mi je jasné.