Sam070888
02.03.15,11:11
Dobrý deň. Potrebujem radu. Po smrti otca /2009/-prebehlo dedičské konanie o 2 nehnuteľnosti/dom, víkendová chata/- dedičmi boli: matka, ja a môj brat v 1/3. Po otcovej smrti som odišiel pracovat na niekolko mesiacov preč. Matka pomocou známej notárky sa delegovala do zástupkyne mňa a môjho brata /hm sama si napísala splnomocnenia+ podpisala/ a si dala vytvoriť
Dohodu o vysporiadaní dedičstva:podla ktorej sa stala poberateľkou celého dedičstva /oboch aktív/ bez povinnosti vyplatiť oboch spoludedičov. V katastri má zápisy oboch nehnuteľností na seba. V osvedčení je napísané,že ja a brat dedičstvo neodmietame, sme sposobilí dediť a započítanie na náš dedičský podiel neprichadza do úvahy. Účastníkom ded. konania bola len matka sama+ vystupovala ako zástupkyňa nás oboch.
Otázky: 1. prišiel som o dedičský podiel?
2. môže nehnuteľnosti predať, keď je vedená v katastri podla LV ako vlastník?
3. môže všetko darovať bratovi?
4. je možné napadnúť splnomocnenie -ako mojej zástupkyne, ktoré si vytvorila pomocou známej notárky a môj podpis bude falošný.
Hmm ,popravde neviem ako postupovať.
samod
03.03.15,05:34
V zásade platí, že ak sa preukáže, že plnomocenstvo bolo sfalšované tak notárka skončila a navyše štát zodpovedá za škodu v dôsledku nesprávneho úradného postupu podľa zákona č. 514/2003 Z.z. o zodpovednosti za škodu. Za druhé je možné napadnúť dedičské konanie keďže sa nekonalo s účastníkom konania. Bude to súdny spor, pričom je otázka či chcete žalovať vlastnú matku. Toto by som rozhodne kozultoval s právnikom, pretože ak raz začnete budete to musieť dokončiť, čo si málo ľudí uvedomuje.
Peggynka
03.03.15,05:51
A matka to ako vysvetľuje?
evuš
03.03.15,06:08
No, neviem, ale ak malo prebehnúť dedičské konanie, nemala dediť matka 1/2 a vy dvaja súrodenci po 1/4 ??
Chobot
03.03.15,06:24
Tak ako napísal dmc - prečo to riešiš až teraz? Nevedel si, že otec zomrel? A ak si to vedel, nezaujímalo ťa dedičské konanie?

Nebolo to náhodou tak, že si dal matke splnomocnenie s tým, že vtedy si sa o to nezaujmal a teraz ti došlo, čo sa vtedy stalo?

Mali sme podobný prípad v príbuzenstve. Tiež 3 bratia splnomocnili toho štvrtého, aby vybavil dedičské konanie. Ten si byt po matke nechal prepísať na seba, lebo to považoval ako súhlas s tým, že sa vzdávajú dedičstva. Tí zvyšní si zase mysleli, že byt je už aj tak jeho. Až potom zistili, že vlastne bolo okrátení. Síce si zafrfľali, ale už to neriešili.

Ťažko ti teraz niekto uverí, že si o ničom 6 rokov nevedel. Kataster je verejný, stačilo ti nazrieť na LV a zistil by si, že si nič nezdedil.

Môžeš sa obrátiť síce na súd, ale výsledok bude otázny. Obstojíš dôkazné bremeno? Vieš preukázať, že to splnomocnenie si nepodpísal? Máš jeho kópiu? Možno si už zabudol, že si niečo podpísal, alebo si ani nevedel, čo podpisuješ. Aj keď je notárka mamina známa, neverím, že by si také niečo, ako sfalšovaný podpis zobrala na svoje riziko.
dmc
03.03.15,06:31
A kde ste boli doteraz ? Po 6 rokoch vas to napadlo? (Viem ze moje konstatovanie Vam nepomoze ale musel som reagovat)
ivka70
03.03.15,06:32
Nemala, ak boli nehnutelnosti v BSM, naskor sa z neho vyjme matkina polovica a potom sa dedi deti + manzelka kazdy rovnakym dielom.
Ale tieto nehnutelnosti asi patrili iba otcovi, tazke dedia kazdy rovnakym dielom, teda na tretiny.
evuš
03.03.15,06:35
Ivky, dík - máš pravdu...
samod
03.03.15,06:52
upozorňujem, že samod nie je totožný užívateľ ako Sam070888 ja som len odpísal na otázku. Ak to rieši po 6 rokoch tak je to skutočne pomerne neskoro, ale nemá všetky možnosti vyčerpané len si to podstatne sťažil.
Peggynka
03.03.15,07:17
Ak si sa to dozvedel teraz,podaj trestné oznámenie.
Erzebeth
04.03.15,03:22
Vlastník je ten, kto je zapísaný na LV. Kedy si sa dozvedel, že dedičstvo je takto rozdelené. Ak matka spáchala podvod so splnomocnením, je možné vec ešte riešiť. Splnomocnenie k dedičskému konaniu nemusí byť overené. To, že je to tvoja matka nemusí to byť prekážkou toho, že sa domáhaš vyriešenia nápravy. Matka, tiež nechránila tvoje záujmy, ale čisto svoje bez ohľadu na teba a brata.
doktor23
05.03.15,02:13
Notárska nemusí skončiť, pretože pri dedičskom konaní sa nevyžaduje osvedčený podpis na splnomocnení. Ak ho podpísala mama namiesto dediča, tak má problém ona.
Peggynka
06.03.15,08:13
To je tiež dobrá diera v zákonoch...a koľkí ani netušia,že majetky už nie sú ich :eek: A pritom 1,5€ investícia.