Jennys
13.05.06,19:10
Ahojte, chystám sa na materskú a som SZČO neplatiteľ DPH. Počas materskej chcem mať živnosť naďalej. Chcem sa preto spýtať, keď mi príde materská na účet, mám si ju normálne dať do účtovníctva ako nezdaniteľný príjem, alebo to do účtovníctva vôbec nepatrí? Ak áno, tak by som si ju dala radšej na osobný účet a nie na podnikateľský. Ako mám v takomto prípade postupovať? Prosím poraďte. Ďakujem.
VieraM
13.05.06,17:17
Prijem "materskej" vobec nepatri do uctovnictva. Daj si ju posielat na svoj
sukromny ucet.
Jennys
13.05.06,17:20
Veď aj ja som si myslela, ale platbu dobrovoľného nemocenského poistenia z ktorého mi materskú vypočítajú, si do účtovníctva dávam ako Odvody do fondov, tak preto ma to pletie. Je to aj v takomto prípade v poriadku?
VieraM
13.05.06,17:25
Ano je to v poriadku. Prijem davok ci uz nemocenskeho alebo materskej nema nic spolocne s uctovnictvom. Su to osobne davky a nevztahuju sa k podnikaniu.
Jennys
13.05.06,17:31
Ďakujem ti veľmi pekne, takže už mám v tom jasno. A ešte sa chcem spýtať ak mi budeš vedieť poradiť budem veľmi rada. Viem, že počas materskej môžem podnikať naďalej. Nevieš náhodou či sú tam nejaké obmedzenia, napríklad koľko musím mať maximálny obrat aby som materskú naďalej dostávala...? Viem, že nemocenské bude za mňa platiť štát, doteraz si platím dobrovoľne (lebo povinné som zataiľ nemusela) a podľa daňového priznania od 1.7.2006 si budem musieť platiť povinné odvody. Bude za mňa platiť štát aj ostatné odvody, alebo len nemocenské a zdravotné a za akých podmienok? :)
Jennys
15.05.06,10:23
na otázku vyššie budem rada ak sa mi ozve ktokoľvek. Ďakujem.
MAJKA1983
18.02.09,07:31
Ďakujem ti veľmi pekne, takže už mám v tom jasno. A ešte sa chcem spýtať ak mi budeš vedieť poradiť budem veľmi rada. Viem, že počas materskej môžem podnikať naďalej. Nevieš náhodou či sú tam nejaké obmedzenia, napríklad koľko musím mať maximálny obrat aby som materskú naďalej dostávala...? Viem, že nemocenské bude za mňa platiť štát, doteraz si platím dobrovoľne (lebo povinné som zataiľ nemusela) a podľa daňového priznania od 1.7.2006 si budem musieť platiť povinné odvody. Bude za mňa platiť štát aj ostatné odvody, alebo len nemocenské a zdravotné a za akých podmienok? :)
toto by zaujímalo aj mňa... rozmýšlam o otvorení živnosti a som na materskej dovolenke... zaujíma ma, že ak prekročím nejaký obrat, či mi môže štát siahnuť na rodičovský príspevok. Ďakujem.