ZuskaM.
02.03.15,13:25
FO - podnikateľ, ktorý vedie jednoduché účtovníctvo sa k 10.2.2015 stal platcom DPH. Ako mám vysporiadať už existujúce zásoby na sklade? Keďže do vtedy nebol platcom DPH, o DPH som neúčtovala, a teda zásoby na sklad boli prijímané v celkovej cene. Teraz už ale budú prijímané na sklad v cenách bez DPH, čiže teraz asi nebudem mať správne ocenený sklad. Čo s tým? Účtujem v Money S3 a v tomto programe vedieme aj skladovú evidenciu a na podpore mi povedali, že ak chcem upraviť obstarávacie ceny už naskladnených zásob, musím ich všetky vyskladniť na nulu a následne zasa všetky prijať v iných cenách, ale že sa mám rozhodnúť, či to spravím alebo tie ceny nechám tak. Tak teraz neviem, príde mi to dosť komplikované, keďže máme dosť veľa druhov zásob na sklade. Čo ak by som nechala to ocenenie tak, ako bolo do teraz?
veronikasad
02.03.15,12:28
Máš k 10.2. urobenú inventúru zásob na sklade ? V prvom daňovom priznaní DPH si totiž môžeš uplatniť odpočet DPH zo zásob ...
ZuskaM.
02.03.15,12:33
Nemám ... zatiaľ som ešte len doúčtovávala doklady, ktoré boli do 10.2. ... a teraz sa ešte len snažím zorientovať v tom, čo by som mala všetko urobiť pri prechode na účtovníctvo platcu DPH, keďže robím účtovníctvo len manželovi a do teraz som ešte účtovala len neplatcu dph..... takže spravím inventúru k 10.2. a potom čo s tým ďalej?
veronikasad
02.03.15,13:34
ako chceš 2.marca robiť inventúru k 10.2. ?
Mila123
02.03.15,13:35
1 / nájdi si dobrú dušu, kt . ti dobre a správne poradí
2/ urobíš inventúru, ki každej položke na inv, súpise tovaru musíš mať doklad o nadobudnutí tovaru, ak je nakúpený od platiteľa, máš nárok na odpočet DPH , ak nebil nakúpený od platiteľa DPH, na DPH zabudni
3 / na 99,99 % budeš mať DPH kontrolu, u nás takého firmy mali dph kontrolu
4/ spočítanú inventúru si uplatníš v prvom zdaň. období., v tomto prípade za 2/2015, mesačným platiteľom DPH budeš zrejme minimálne 12 mesiacov, potom môžeš podľa výšky obratov aj Q. platiteľom
veronikasad
02.03.15,13:37
mali sme tiež kontrolu v jednej firme a kontrolovali (hľadali v dokladoch) každú jednu položku uvedenú v súpisoch. Až mi to bolo smiešne ... A boli veľmi sklamaní, že nič nenašli (vraj s takou dobrou evidenciou sa ešte nestretli)
ZuskaM.
02.03.15,13:52
... no fyzicky nijako, ale kedze sme realne robili inventuru a prepocitavali vsetko k 31.12.2014, tak predpokladam, ze za ten mesiac aj kusok sa nam velmi nepodarilo urobit na sklade nejake rozdiely, cize fyzicky by som to asi ani neratala, ale papierovo v tom nevidim problem, ved system ma pusti spravit inventuru k datumu, ktory si tam ja zadam , .... ci ?
veronikasad
02.03.15,14:00
Pri spracovaní inventúry treba postupovať podľa bodu 2, ktorý uviedla Mila123
ZuskaM.
02.03.15,14:01
Ved prave tu dobru dusu sa snazim najst, Dufala som ze mi tu niekto dobre poradi :-)
Co sa tyka toho uplatnenia odpoctu DPH, ja nejako extra netrvam na tom si to spatne uplatnovat, prave preto, ze niektore zasoby sme kupovali aj od neplatcov DPH, niektore boli z Ciech s inou DPH a aj ked sa snazim robit to uctovnictvo co najpodstivejsie, som v tom dost zaciatocnik, takze danovu kontrolu si naozaj privolavat netuzim.
Moja povodna otazka bola o tom, ako si upravit ocenenie skladu
veronikasad
02.03.15,14:05
Ak neideš žiadať odpočítanie dane, nemáš čo upravovať. Len firma na tom prerobí, lebo zásoby bude predávať s DPH-čkou a na vstupe si ju nevyžiada z DU späť.
Ešte neviem aké stanovisko k tomu zaujme príp. kontrola dane z príjmu, keď si neuplatní odpočet DPH, na ktorý má nárok, či mu ju uznajú vo VOZD pri kontrole dane z príjmu.

Riešiš to neskoro, bolo treba pred začiatkom registrácie.
ZuskaM.
02.03.15,14:28
No to ma mrzí, ze to riesim neskoro, robim to uctovnictvo popri malych detoch takze robim ako stiham a tu registraciu na dph sme ani nemali v plane, mysleli sme si, ze manzel zostane neplatcom, lebo tak to bolo pre nas jednoduchsie a v podstate aj vyhodnejsie, ale kvoli obratu sa musel v januari registrovat ..... a co by som vlastne mohla urobit inak keby som to riesila skor?

Este by som to skusila zhrnut ci to chapem spravne .... manzel podnika od 1.1.2014, platcom sa stava k 10.2.2015 .... cize pri podani prveho danoveho priznania k DPH za 02/15 by si mohol uplatnit odpocet DPH zo vsetkych zasob, ktore ma k 10.2.2015 na sklade (cize vsetky ktore nakupil aj v minulom roku), ak ich nakupoval od platcu DPH v tuzemsku a ma ku vsetkym riadne doklady?
veronikasad
02.03.15,14:31
ano, zo všetkých zásob nakúpených od platitelov DPH podla stavu k 9.2. (od 10.2. už mal predávať s DPH)
Mila123
02.03.15,14:37
ale o odpočítanú DPH potom účtovne musíš upraviť zásoby (cez PD)
ZuskaM.
02.03.15,14:43
Mila123 ... prepac, asi som uz toho uplne popletena a uz mi celkom nedopina .... co znamena "cez PD"?
veronikasad
02.03.15,14:45
PD=peňažný denník. O sumu DPH, ktorú budeš žiadať od DU vrátiť, upravíš výdavky = preúčtuješ cez interný doklad zo zásob do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane
ZuskaM.
02.03.15,14:50
OK, ale kedze by islo aj (resp. najma) o DPH tykajucu sa vydavkov na zasoby z minuleho roku, to by som musela upravit este v minulom roku a teda by sa zvysil zaklad dane z prijmu za 2014, ci by som to riesila v tomto roku?
veronikasad
02.03.15,14:52
je jedno z akého obdobia sú zásoby, riešiš to ku dňu registrácie. Preto sa aj inventúra robí ku dňu registrácie
ZuskaM.
02.03.15,15:00
Aha takze na DPH sa mi to vrati, ale zvysi sa mi o tom zaklad dane z prijmu za tento rok ... cize sa nam to oplati vlastne vtedy, ak bude mat za tento rok dost vela vydavkov a teoreticky z toho potom dan z prijmu nebude musiet zaplatit .... cize mi z toho vychadza ze asi by sa to predsa oplatilo uplatnit si ten odpocet, ale najlepsie by bolo keby sa mi podarilo zohnat niekoho skusenejsieho kto by mi to pomohol dat dokopy .... nemate nahodou tip a niekoho (pripane aj odtialto z PORADY), kto je z Nitry a vedel by mi s tym za nejaku odplatu pomoct?
Mila123
02.03.15,15:02
Zuzana, učiť sa, učiť sa, učiť sa, musíš ........
ZuskaM.
02.03.15,15:07
ja som dnes nejaka nechapava .... zasa som to nejako poplietla ? ci to "ucit sa .... " bolo tak vseobecne, lebo toho som si vedoma ze sa este mam vela co ucit
veronikasad
02.03.15,15:12
Asi by si mala zájsť na poraďácke stretko nielen účtovníkov do NR (odporúčam, chodievam, aj keď som až z PD), aj keď do termínu na podanie DP DPH to už nestíhaš ...
ZuskaM.
02.03.15,15:17
hmmm... tak to mi asi uz nepomoze, budem musiet hladat inde, ale aj tak VELMI PEKNE DAKUJEM za ochotu a za trpezlivost so mnou a za odpovedanie na moje otazky,
mondes
02.03.15,15:20
ZuskaM. ak si uplatníš odpočet DPH zo zásob nakúpených ešte v r. 2014, tak potom presne o tú istú výšku, ako je uplatnená DPH zo zásob, si upravíš, zvýšiš ZD za zdaňovacie obdobie r. 2015, teda pri podávaní DP za r. 2015. Tu si to pozri, tiež som to riešila a je tam aj vyjadrenie z FS ohľadom úpravy ZD podľa § 17 ods. 18 zákona o dani z príjmov:

http://www.porada.sk/t254353-uplatnenie-odpoctu-dph-zo-zasob-na-prelome-rokov-2014-2015-a.html
veronikasad
02.03.15,15:24
K inventúre si urob v exceli tabulku v členení :
- por.číslo
- názov tovaru
- počet ks
- jednotková cena bez DPH
- DPH
- cena spolu bez DPH
- DPH spolu
- dodávatel
- IČ DPH
- číslo faktúry alebo číslo dokladu v peň.denníku pri nákupe v hotovosti.
- dátum dodania
ZuskaM.
02.03.15,15:38
ďakujem
ZuskaM.
02.03.15,15:42
Ďakujem, skusim sa do toho pustit, aj ked uz teraz mam z toho obavy, lebo mame tych zasob na sklade naozaj dost vela, teraz ked som si tlacila vypis stavu zasob tak to bolo na 6 A4-iek a to k niektorym typom bude aj viac dodavok :-P, cize s tym bude veeeela roboty a netusim ako to budem stihat .... ale uz si asi nepomozem ..... inak este mi napada otazka - musim si ten odpocet uplatnit len v prvom danovom priznani k DPH, alebo by sa to dalo aj neskor v nejakom dalsom?