silvika72
02.03.15,15:09
Zdravím milí poradaci. Pár krát ste mi tu už pomohli, raz nie, ale to nevadi... :-) Opat som sem prišla poprosiť o radu, dnes za jedného rodinného príbuzného, ktorý už par rokov bojuje so štátnou mašinériou... Povedala som si, že skúsim šťatie tu a možno mu niekto bude vedieť poradiť, či už z vlastnej skúsenosti, alebo z tej profesionálnej... Opíšem presne to, čo mi napísal, viac podrobnosti by potom doplnil on. Je to starší pan, preto som sa chopila iniciatívy ja.

Pri ROEPe rozdelila správa katastra jeho pozemok o výmere 21400 m2 (podla jeho slov čisto účelovo a neopodstatnene...) do dvoch katastrálnych území a toto rozdelenie spôsobilo úbytok 677 m2. ( !!!!!!) Rozdelenie bolo vykonané bez geometrického plánu. Otázka znie, či je nejaké norma, ktorá určuje maximálnu možnú odchýlku, teda úbytok z výmery. Z môjho laického pohľadu je to absurdné, aby niekomu zmizol vlastne jeden väčší stavebný pozemok. Aspom ten náš ma približne takú veľkosť. Jedná sa zatial o ornú pôdu, ale v budúcnosti to má byť určené podľa územného plánu na individuálnu bytovú výstavbu a zrejme tu je pes zakopaný... Ďakujem veľmi pekne za každý názor, či radu, samozrejme ten odborný zvlásť. :-)
Erzebeth
04.03.15,03:34
No toto sa pri ROEP stáva. Dôvod je vraj ten, že parcely EKN sú na mape, ktorá má výmeru krokovú. Znamená to, že sa vymeriavalo krokmi, a to ešte v 19 storočí. Ja z vlastnej skúsenosti viem, že sú veľmi presné. No to nepomôže. Pri ROEP nerobili ani krokové meranie, nerobili žiadne. je to akýsi prepočet. Dokážu z jednej parcely ubrať, inej pridajú. A je to. Tu pomôže asi len parcelu dať vymerať geometrickým plánom. Ak je to pozemok hodnotný, oplatí sa to. Bolo možné podať námietku, ale len v čase konania ROEP.
silvika72
04.03.15,13:20
Dakujem za nazor. Chapala by som keby mu zmizlo 60-70 m2 a aj to sa mi zda byt privela, ale by zmizol cely 7 arovy pozemok...??? Okrem toho by sa to malo dat posudit podla susediacich pozemkov, nakolko on tusi, komu asi bolo tych jeho 7 arov pridanych. Samozrejme on vsetko podla zakona uplatnil, ale kataster cez rozne rodinne a priatelske vazby to mlzi a hra mrtveho chrobaka. Uz to bolo na sudoch, ale zrejme sa caka na to, kedy stary pan opusti pozemsku put... Je to hrozne, ked sa clovek nemoze dovolat prava a spravodlivosti. Ja som len chcela vediet, ci je nejaky limit, lebo potom mi moze "zmiznut" aj pol hektara a bude to koser... Neskutocne, ake svinstva sa mozu diat uplne beztestne ! A cloveka su schopni zavriet za uplne smiesne sumy... Tu skoda moze byt aj 50-60 tisic € a nikomu sa nic nestane...? Kam sme sa to dostali...?
silvika72
12.03.15,07:17
Tak nikto sa viac neozve, neporadi...?