hunatti
02.03.15,21:17
máme nárok na rakúske rodinné prídavky,po ex keď dieťa je zverené súdom do mojej opatery ? ja poberám na slovensku rodinné prídavky od zamestnávateľa. Na UPSVAR mi povedali , že máme právo na rakúske pridavky len mi nevedeli povedať ,ako si to mám vybaviť. už sa to ťahá niekoľko rokov.súdy aj socialka sú veľmi pomalé. za info vopred ďakujem. Aťo
arizona
03.03.15,00:46
zanetth
03.03.15,05:10
V prípade rozvedených rodičov sa nárok na rakúske prídavky zo strany rakúskych úradov posudzuje trochu inak, než keď obaja rodičia a dieťa žijú v spoločnej domácnosti. Podľa mňa nárok na rakúske prídavky ani na doplatenie rozdielu nemáte, ak poberáte prídavky na Slovensku a dieťa nežije v jednej domácnosti s druhým rodičom (ex), ale bolo zverené do opatery Vám. V zásade sú rodinné prídavky vyplácané rodičovi, s ktorým dieťa žije v spoločnej domácnosti (ktorému bolo zverené do opatery), ak ktorý v prevažnej miere vedie domácnosť, v ktorej dieťa žije. Pokiaľ by ste chceli poberať prídavky z Rakúska, musel by ex nejakým spôsobom dokázať, že prispieva na výživu dieťaťa vo väčšej miere ako Vy. Žiadosť si však musí podať ten rodič, ktorý pracuje v Rakúsku.
lorelei
06.09.16,16:49
Narok vznika opatrovnikovi dietata aj ked.zijete na sk. Treba to na socialke u nas riesit. Je na to formular a treba dolozit potrebne doklady. Ak ex pracuje v rakusku...tak za kazdy odpracovany mesiac mate na to narok. Ale trva to aj rakusku. Ja tu pracijem na zivnosti a som rozvedena a tento rok som este nic nedostala. Dostanem ale kedy??!! Nemaju na to lehotu. A vam to budu isto vyplacat za tento rok anz buduci rok spätne...a davka je dorovnavacia...cize nase rodinne budete dostavat podla zakona sr dalej....a z rakuska vam poslu dorovnavaciu davku cize napr...150 eur na jedno dieta je v at....minus nasich 22 eur...dostanete 22 na sk z at vam nalezi tych 128 mesacne....