kuko1479
03.03.15,07:43
Dobrý deň prajem,
chcem sa spýtať na takú situáciu, keď si kúpim z eshopu software,
ktorý je vpodstate nelegálna kópia. Ale ja ho budem mať kúpený s faktúrou atď.
V prípade "problémov" môžem byť zato postihnutý aj keď som si ja ten software
normálne zakúpil a budem mať od toho faktúru ? Bude to pre osobné použitie
a nejde o nijaký bazár ale (ešte horšie :-) ) čínsky eshop, niečo v štýle dx.com
Neviem, či je v tom rozdiel ako napríklad ukradnúť auto a kúpiť kradnuté auto, alebo je to pri sww iné. Ďakujem pekne za odpovede.
JAJA11
03.03.15,08:11
ak máte istotu a je jednoznačne dokázateľné, že je to nelegálny software, tak by ste problém mohli mať..... otázne je len, či vám budú vedieť dokázať, že ste vedeli, že je to nelegálny software..... treba zvážiť riziko.....
kuko1479
03.03.15,08:44
ďakujem, ja istotu mám, ale bežný užívateľ by to nerozpoznal. Ja vpodstate nemám nijaký "vnútorný problém" s používaním nelegálneho sww. hlavne také tie špecializovanejšie programy, ktorých cena je pomerne vysoká a využitie u mňa skôr výnimočné. A práve takáto vec ma zaujala, oficiálne si kúpiť software, ktorý ale nieje originálny. Takže vpodstate fake, čiže vyzerá ako originál. Nieje to nijaké noname cedečko.
kope
09.03.15,08:57
Pri kupe softwaru vobec nezalezi na fyzickom mediu - cdcku. Kupujuci si kupuje prava na pouzivanie software, toto pravo je obvykle reprezentovane registracnym klucom, pripadne inou formou na overenie pouzivatela. Tento kluc je jedinecny a naviazany na kupujuceho. Takze je uplne jedno, ci je program dodany na cd alebo stiahnuty z webu. Podstatny je zadany reistracny kluc pri instalacii.
Podla mna, ak neviete, ci je vas program nelegalny, zistite si informacie o majitelovi kluca obvykle priamo v menu programu (Help-O programe), pripadne si to overte priamo s firmou, ktora program vytvorila. Prestudujte si aj podrobne licencne podmienky programu, kludne sa mohlo stat, ze program je za urcitych okolnosti volne dostupny (napr. pre domace pouzitie), ale vam ho tretia firma predala, co tiez moze byt porusenie licencnych podmienok.