monika130
03.03.15,07:49
Ahojte,
prosím vás, potrebovala by som poradiť. Máme zamestnanca, ktorý je platený mesačne čistou mzdou, nakoľko má vyšší príjem, tak si neuplatňoval nezdaniteľnú čiastku a ani daňový bonus. Teraz pri ročnom zúčtovaní dane sa mu má vrátiť daň a neviem či to mám dať navyše k čistej mzde, alebo je to plus pre firmu a jemu dám stále rovnakú čistú mzdu, bez navýšenia dane čo mu má byť vrátená.
Snáď som to vysvetlila zrozumiteľne :-)
Vopred ďakujem za každú odpoveď.
kn-alka
03.03.15,07:00
nie, nevysvetlila zrozumeteľne
Xanti
03.03.15,07:06
Samozrejme, že preplatok na dani z RZD vyplatíš zamestnancovi, sú to jeho peniaze nie firemné.
kn-alka
03.03.15,07:07
každý jeden zamestnanec je vyplatený čistou mzdou, ale tú čistú mzdu musel niekto vypočítať z hrubej mzdy

teraz z tej hrubej mzdy sa vypočítajú dane a prípadný preplatok mu bude vyplatený v čistej mzde

T.J. dostane mesačnú mzdu, ktorá mu prináleží + preplatok dane
monika130
03.03.15,07:07
Tak napríklad:
každý mesiac dostáva príklad 1000€ v cistom, ked bolo napr. rocne zuctovanie ZP a mal nedoplatok 40€, tak nebolo mu to odrátané, stále dostal svojich 1000€ a to navyse bol naklad firmy.
Teraz mu maju preplatok dane okolo 300€, tak sa pýtam, že či mu ich do výplaty prirátam a bude mať 1300€ alebo stale len 1000€?
monika130
03.03.15,07:11
Tiež si to myslím, no konateľ si myslí, že keď dostáva čistú mzdu, poistenie a daň zo mzdy je tým pádom náklad firmy, tak tá daň by mala byť vrátená firme a nie jemu.
Len som si to chcela troška ujasniť...
kn-alka
03.03.15,07:13
to nie je úplne pravda, aj zamestnancovi boli z hrubej mzdy strhnuté odvody, a aj daň, zamestnanec dostane naspäť z dane, ktorú ste mu počas roka strhávali !!!
monika130
03.03.15,07:16
To chápem, no on má v zmluve dohodnuté mzdové podmienky na čistú mzdu a tú vždy musí dostať, čiže ja mu všetky odvody napočítavam každý mesiac, aby mu vyšla vždy len čistá mzda, ktorú má v zmluve.
Xanti
03.03.15,07:27
vieš na mieste zamestnanca požiadam o potvrdenie o príjme a spravím si sama DP typ A a daň je moja ... no nie
monika130
03.03.15,08:04
Presne! už aj nad tým som premýšľala, že mu to navrhnem :-) no už to konateľ pochopil....ďakujem za každú jednu reakciu.
Dav
03.03.15,08:06
Ak dostáva napr. 1000,- € v čistom, k tomu treba pripočítať 13,4 % odvody, to je jeho hrubá mzda. Daňovú úľavu si v priebehu roka neuplatňuje, o dani uvažovať netreba. Ešte podotázka -čo má napísané na výplatnej páske, z čoho sa platia odvody za zamestnanca? Konateľovi odporúčaj prečítať Zákonník práce. Aj keď je vo firme "písmo sväté" čistá mzda, k tejto sume sa musí mzdárka dopracovať z hrubej mzdy. Iná vec je, keď je na papieri minimálka a do ruky "čisté". Ale taká rada je proti Etikete Porady.
monika130
03.03.15,08:34
Na výplatnej páske sa odvody platia z hrubej mzdy. Už to máme ujasnené, že tá daň patrí jemu. Lebo ako písala vyššie Xanti, tak on nás nemusí požiadať o vykonanie ročného zúčtovania, podá si DP a daň je jeho.
Dav
03.03.15,10:34
Aj keď požiada zamestnávateľa o zúčtovanie, daň je zamestnancova. Zamestnávateľ daň z príjmu len vysporiadava za zamestnanca, nikdy nepatrí zamestnávateľovi.
mzdarka renca
07.03.15,13:58
ja by som mu poradila, aby si podal DP typ A a bol by pokoj. Zamestnávateľ by ani netušil, kolko mu DU vráti na daniach.