jelenka
03.03.15,08:16
Zamestnankyňa-starobný dôchodca bola k 1.1. 2014 aj poberateľom star.dôchodku aj v TPP. V publikácii Verejnej správy sa uvádza že daňovník ktorý je k 1.1.2014 poberateľom star.dôchodku nemal nárok v roku 2014 na mesačné uplatňovanie nezd.časti základu dane. Vzhľadom k uvedenému mi vznikol problém a zároveň dotaz. Program mi automaticky zohľadnil u star.dôchodcu pri výpočte mzdy aj nezd.min. a uplatňoval si ho po celý rok. Vie mi niekto skúsenejší poradiť ako mám spraviť ročné zúčtovanie dane a zároveň spraviť nápravu?
kn-alka
03.03.15,07:20
Ako asi?

v RZD uplatníš len rozdiel z nezd.časti a výšky jej celoročného dôchodku

Ak má dôchodok vyšší ako nezd.časť, tak jej nezd.časť je 0,-

Žiaľ vzniknutý rozdiel na dani musí zamestnanec zaplatiť - nakoľko ste mu po celý rok uplatňovali celú nezd.časť, teraz v ročnom zúčtovaní vyjde nedoplatok na dani.
jelenka
03.03.15,07:32
rozumiem, to znamená že sa čiastka nezd.minima u star.dôchodcu neuplatňuje asi aj pre rok 2015 však? musím to opraviť v systéme miezd pretože program ma na toto vôbec neupozornil pri zadávaní parametrov aj napriek tomu že som ho zadala ako pober.starobného dôchodku
kn-alka
03.03.15,07:34
NIKDY sa nespoliehať len na program, treba ovládať zákony !!!

a áno, ani v roku 2015 nemá nárok na nezd.čast .... ani v roku 2016,2017,2018.... :D