vera34
14.05.06,10:51
Prosím Vás môže zaúčtovať podnikateľ-autodopravca účtujúci v JÚ nákup stav.mat.v sume 28000,- na stavbu prístrešku, ktorý si svojpomocne postaví na vlastnom dvore priamo do výdavkov? Nemusí sa to odpisovať?
Zita5
14.05.06,09:36
Prosím Vás môže zaúčtovať podnikateľ-autodopravca účtujúci v JÚ nákup stav.mat.v sume 28000,- na stavbu prístrešku, ktorý si svojpomocne postaví na vlastnom dvore priamo do výdavkov? Nemusí sa to odpisovať?

Nie nemôžeš účtovať do VOZD.....účtuješ výdavky neovplyvňujúce ZD.
vera34
14.05.06,09:41
Ale prečo,veď je to do 30000,-? Prístrešok si postaví sám a suma sa nenavýši.
Daja72
14.05.06,09:49
Pretože je to FO, ktorá nemá vo firme majetok a v tom prípade, si nemôže zaúčtovať ani výdavky spojené so stavbou prístrešku., Mohla by si to dovoliť len PO, aj to len vtedy, keď by mala majetok vo firme, ale to sú iné spôsoby účtovania ako v JÚ.
KEJKA
14.05.06,10:06
ja si myslím, že ak nemá majetok vo firme, naozaj ho nemôže opravovať. Ale ak si svojpomocne postaví prístrešok, čo je samostatná vec so samostatným t-e určením, tak sa posudzuje samostatne. Ako keby si kúpil PC, alebo prívesný vozík alebo čokoľvek iné.
Prístrešok ocení preukázateľnými výdavkami, a ked mu neprevýši sumu 30000 Sk, tak to môže ísť do VOZD. ALE POZOR! uvedené platí, ak sa dá naozaj prístrešok posúdiť ako samostatná vec a nie napr. t.z. nehnuteľnosti.
vera34
14.05.06,10:13
Ale, on ten prístrešok postaví za účelom parkovania nákladného vozidla, ktoré použiva na podnikanie a má ho v majetku. To auto niekde parkovať musí, takže si to hádam môže dať do výdavkov? Keby sa to trebárs aj bralo ako technic.zhodnotenie stále to nie je nad 30000.
Zita5
14.05.06,10:32
§ 29
Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku


(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 30 000 Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie.

(2) Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa odseku 1 sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie 30 000 Sk, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa takéto výdavky odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku.

(3) Za technické zhodnotenie sa považuje aj technické zhodnotenie v sume vyššej ako 30 000 Sk za zdaňovacie obdobie vykonané na dlhodobom hmotnom majetku, 1) ktorého obstarávacia cena bola 30 000 Sk a menej. Takéto technické zhodnotenie sa pripočíta k obstarávacej cene dlhodobého hmotného majetku a uplatní sa ročný odpis vypočítaný podľa § 26.

(4) Rekonštrukciou sa na účely tohto zákona rozumejú také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností.

(5) Modernizáciou sa na účely tohto zákona rozumie rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku a nehmotného majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku. Za neoddeliteľnú súčasť tohto majetku sa považujú samostatné veci, ktoré sú určené na spoločné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celok.
Zita5
14.05.06,10:37
V uvedenom prípade treba zvážiť ,posúdiť a zhodnotiť o aký majetok sa jedná ....nie je uvedené v otázke , že či majetok , ktorý využíva na podnikanie -parkovanie vozidla má v určitým % zahrnutý do majetku firmy ....... .

Z môjho pohľadu ide o zhodnocovanie si vlastného majetku .
Zita5
14.05.06,10:39
Ale, on ten prístrešok postaví za účelom parkovania nákladného vozidla, ktoré použiva na podnikanie a má ho v majetku. To auto niekde parkovať musí, takže si to hádam môže dať do výdavkov? Keby sa to trebárs aj bralo ako technic.zhodnotenie stále to nie je nad 30000.


Za parkovanie firemného vozidla , by podnikateľ za používané metre mal v súvislosti s podnikaním potom platiť aj vyššiu daň z nehnuteľnosti v sadzbe , ktorá platí pre podnikateľov v príslušnom mieste parkovania .
Daja72
14.05.06,11:17
Aj ja si myslím, ako Zitka, že je to zhodnocovanie vlastného majetku a vtedy by si on nemohol uplatňovať výdavky na postavenie prístrešku., ale možno by tu bolo jedno riešenie :
Ja ako podnikateľka by som si na msu nahlásila postavenie drobnej stavby, t. zn., že bez stavebného povolenia, do určitých m2 je to len oznámenie a vtedy by som ten prístrešok dostala do firmy, ako majetok, ktorý je do 30.000,-a vtedy by som sa rozhodla výdavky z jeho postavením dať do nákladov.
KEJKA
14.05.06,11:31
Aj ja si myslím, ako Zitka, že je to zhodnocovanie vlastného majetku a vtedy by si on nemohol uplatňovať výdavky na postavenie prístrešku., ale možno by tu bolo jedno riešenie :
Ja ako podnikateľka by som si na msu nahlásila postavenie drobnej stavby, t. zn., že bez stavebného povolenia, do určitých m2 je to len oznámenie a vtedy by som ten prístrešok dostala do firmy, ako majetok, ktorý je do 30.000,-a vtedy by som sa rozhodla výdavky z jeho postavením dať do nákladov.
takto som to mala aj ja na mysli...preto som uviedla to POZOR
Lebo prístrešok bude slúžiť na účely podnikania a nemala by byť v tomto smere diskriminácia FO voči PO
vera34
14.05.06,11:45
Daja, Lida súhlasím s Vami a ďakujem Vám všetkým za názory.
Pekný deň
Zita5
14.05.06,11:49
http://www.porada.sk/showthread.php?t=20090&highlight=Z%E1mkov%E1+dla%BEba

Stoji za úvahu pozrieť aj túto tému ohľadom prístrešku .

Nie som si stále istá tým , že prístrešok by mohol ísť do nákladov .

Podľa môjho názoru nejde len o postavenie prístrešku , ale aby priestor mohol byť využívaný na parkovanie firemného nákladného vozidla na súkromnom pozemku , treba spevniť aj zem a tým zabrániť znečisťovaniu životného prostredia .A preto si myslím , že ani nepôjde o ohlásenie drobnej stavby .

Ale budem rada , ak ma niekto presvedčí o opaku .:)
KEJKA
14.05.06,14:52
http://www.porada.sk/showthread.php?t=20090&highlight=Z%E1mkov%E1+dla%BEba

Stoji za úvahu pozrieť aj túto tému ohľadom prístrešku .

uvedená téma stojí za preštudovanie, ale je o inom, so zadanou otázkou podľa mňa súvisí len veľmi okrajovo. Vychádzm zo zadania tejto otázky, podľa ktorej celkové výdavky neprekročia 30000 Sk.
Samozrejme môj názor je podmienený tým, či moja predstava zodpovedá skutočnosti. Nie je prístrešok ako prístrešok.