stuko
14.05.06,11:34
Milí poraďáci,

chcel by som Vás poprosiť o vyjadrenie názoru, k účtovaniu činností v zmysle autorského zákona.

Pripomínam, že v zmysle živnostenského zákona, autorská činnosť nie je súčasťou živnosti, ale pritom súčasťou živnosti je položka Nakladanie s výsledkami tvorivej činnosti so súhlasom autora.

Ak teda tomu rozumiem správne, tak so svojou autorskou činnosťou môžem nakladať ako sa mi len zapáči.

Mam však otázku : Zmluvu mám písanú len na seba ako FO- nepodnikateľ.
Keďže som i živnostníkom tak som príjmy hádzal v alfe do pohľadávok ako (slobodné povolanie, príjem nebol zdanený) typ - Iný (nebola vystavovaná faktúra) a v peňažnom denníku som to označil ako iný zdaniteľný príjem.

Teraz chce médium, pré ktoré robím, odomňa faktúru. Myslím, že by to bolo aj prehľadnejšie v účtovaní.

Mám teraz na Vás otázku : Keďže v živnosti mám položku Nakladanie s výsledkami tvorivej činnosti so súhlasom autora.
Mám sám zo sebou na strane jednej ako FO- nepodnikateľ a na strane druhej ako FO-podnikateľ uzavrieť nejakú dohodu, ktorou by práva z autorského diela vzišli automaticky na FO- podnikateľ (živnosť) a tým by som to mohol ďalšej spoločnosti automaticky prefakturovávať ?

A potom ešte jedna otázka. 2% odvod do LITFONDU odvádza spoločnosť.
ak teda napríklad dám do faktúry položku 10 000 ako autorkskú odmenu, môžem tam dať zároveň hneď mínusovú položku 2% odvod (uhrádza spoločnosť v zastúpení) a dať tam rovno - 200 Sk , tj suma k uhrade na fakt 9800,- ???
Hm? Moze byt ? vopred dakujem za nazory a rady
stuko
16.05.06,15:23
najde sa niekto kto poradi ???