Veronica18
03.03.15,11:11
Zdravím, vedel by mi tu niekto poradiť. V auguste 2014 som mala prvé príznaky SM, z toho dôvodu som mala v októbri prvú magnetickú na ktorej mi bolo zistených 15 nálezov a odvodená hospi. v nemocnici na november. Tam mi bola znovu robená magnetická s nálezom plus 1 ložisko. Od tej doby mám oslabenie pravej strany, slabosť v ruke, podlamovanie kolien a občasné zahmlievanie na oku. Tým, že momentálne mám 18 rokov a som študentka, zažiadala som o ID, aby som si aspoň nejako vedela hradiť náklady ktoré mi s týmto ochorením vznikajú (strava, vitamíny, každý mesiac návšteva nemocnice vzdialenej 100km, rehabilitácie ) Beriem liečbu injekciami... Dnes som bola na posúdení a ID mi bol zamietnutý .. čo môžem ďalej robiť ? na čo mám nárok ? ..
willma
03.03.15,16:19
Veronika najlepšie je poradiť sa priamo napr. http://www.szsm.sk/ majú isto viac skúseností so samotnou chorobou ako aj vybavovačkami
veronikasad
03.03.15,16:21
dôvod zamietnutia ? Aké % invalidity ti schválili ?
Veronica18
03.03.15,16:51
Označila ma za zdravú ... čo ma dostalo asi tak, že ani neviem jak som z tade odišla ... hovorila niečo o tom, že musím mať nejaké body, že minimálne 3 aby som mohla byť posudzovaná ako ID... Ale keďže ja som mala len 1 tak ona s tým nemôže nič urobiť, lebo "tabulkový systém" ... Ako fakt nechápem čo už mám všetko mať ... Veď teraz ledva fungujem ..
petermikuláš
04.03.15,18:00
určite sa nenechajte len tak odbiť, ak je to tak ako popisujete ten nález na MR, jedná sa o závažný stav a určite nie ste zdravá
netreba sa nechať odradiť jedným posudzujúcim
sosak
04.03.15,18:36
Podľa § 71 ods. 1 zákona o sociálnom poistení poistenec je invalidný, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.

Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav je taký zdravotný stav, ktorý spôsobuje pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť a ktorý má podľa poznatkov lekárskej vedy trvať dlhšie ako jeden rok.

http://www.socpoist.sk/lekarska-posudkova-cinnost-dochodkoveho-poistenia/947s?&lang=sk

Tvoje problémy, ako píšeš začali v auguste 2014. V auguste 2015 požiadaj tvojho ošetrujúceho lekára, aby ti vypísal tlačivo pre posúdenie ID, spolu s najnovšími výsledkami vyšetrení. Skôr to nemá význam, pretože nesplňaš § 71 ods. 1 zákona o sociálnom poistení. Preštuduj si stránku soc. poisťovne.
ladynika
05.03.15,11:13
nemusí čakať rok kým zažiada o ID...to že zlý zdravotný stav má trvať dlhšie ako rok, znamená že musí mať ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť do jedného roka...ja som ochorela na lupus v septembri 2007 a v decembri toho istého roku som zažiadala o ID a schválili mi ho úplne bez problémov. A nebola som na žiadnej PN, keďže som vtedy bola na materskej...
ladynika
05.03.15,11:18
ten bod ktorý myslela znamená bodovanie podľa Kurtského škály...ak máš len jeden v posudku od lekára tak naozaj na ID nemáš nárok :-(
toto je tabuľka podľa ktorej sa boduje...

Roztrúsená mozgomiechová skleróza

a) ľahké formy, bez výraznejšej poruchy funkcie (benígne formy, spinálne, očné, vestibulárne poruchy, dysestézie, jeden atak choroby, Kurtského škála 1 - 2) 5 - 15%
b) ľahké formy obmedzujúce výkonnosť organizmu (ľahké centrálne hemiparézy, ľahké spastické paraparézy, Kurtského škála 3) 20 - 30%
c) stredne ťažké formy s poruchou motoriky a so zníženou výkonnosťou organizmu (Kurtského škála 4) 50 - 60%
d) ťažké formy s poruchami motoriky (vrátane zvieračov, Kurtského škála nad 4) 70 - 80%

Posudkové hľadisko:

Miera poklesu schopnosti zárobkovej činnosti sa určí podľa neurologického nálezu (Kurtského škála), aktivity choroby a klinického priebehu.