AnnaKarolina
03.03.15,15:48
Dobrý deň, prosím o radu, mám aj s deťmi trvalé bydlisko v inej obci resp. meste, kde v súčasnej dobe bývam, tam kde bývame nemáme nahlásený ani trvalý ani prechodný pobyt, poplatok za komunálny odpad platíme v mieste trvalého bydliska, ale teraz od nás obec v ktorej bývame žiada poplatok za komunálny odpad, ako to vlastne je? musím platiť poplatok 2x?
veronikasad
03.03.15,14:50
aj keď v druhej obci nemáš trvalý ani prechodný pobyt, zdržiavaš sa tam celý rok ?
avalik
03.03.15,15:29
aký máš vzťah k nehnuteľnosti kde bývaš? ako dlho tam bývaš?
buchač
03.03.15,16:22
Musíš ... bez diskusií !!!

Východisko by ale bolo pod určitými úľavami, pokiaľ sa na Teba vzťahujú.
Nájdi si VZN mesta, alebo obce v oboch lokalitách a preštuduj si, čo sa dá.

-------------------------------------------------------------------------

Konkrétne som riešil teraz svoj prípad...bydlisko versus chalupa.
VZN KE dáva úľavu 50% z poplatku,pokiaľ sa jedinec nezdržuje na trvalom mieste pobytu dlhšie ako 90 dní. Takže mám úľavu.
V obec, kde mám chalupu, platím plnú taxu.
AnnaKarolina
06.03.15,14:54
k nehnutelnosti ziadnu.Nevlastnim v obci ziadnu nehnutelnost nakolko byvam u svokrovcov. byvam tu cca 4 roky
dmc
06.03.15,16:05
pokial tam byvas väcsiu cast roka - tak platit musis.

Predpis č. 582/2004 Z. z.
Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582

Okrem toho obec moze a väcsinou aj upravuje (upresnuje) tento zakon vo svojom VZN


Pre teba je dolezité nasledovne:



§77
(2) Ak ďalej nie je ustanovené inak, poplatok platí poplatník, ktorým je
a) fyzická osoba, ktorá má v obci trvalý pobyt27) alebo prechodný pobyt28) alebo ktorá je na území obce oprávnená užívať alebo užíva byt, nebytový priestor, pozemnú stavbu29) alebo jej časť, alebo objekt, ktorý nie je stavbou, alebo záhradu,30) vinicu,31) ovocný sad,32) trvalý trávny porast33) na iný účel ako na podnikanie, pozemok v zastavanom území obce okrem lesného pozemku34) a pozemku, ktorý je evidovaný v katastri nehnuteľností ako vodná plocha35) (ďalej len „nehnuteľnosť“),


(5) Ak tak obec ustanoví vo všeobecne záväznom nariadení,11) poplatok od poplatníka v ustanovenej výške pre obec vyberá a za vybraný poplatok ručí
a) vlastník nehnuteľnosti; ak je nehnuteľnosť v spoluvlastníctve viacerých spoluvlastníkov alebo ak ide o bytový dom,36) poplatok vyberá a za vybraný poplatok ručí zástupca alebo správca určený spoluvlastníkmi, ak s výberom poplatku zástupca alebo správca súhlasí,

(6) Platiteľ a poplatník sa môžu písomne dohodnúť, že poplatok obci odvedie priamo poplatník; za odvedenie poplatku obci ručí platiteľ.
AnnaKarolina
11.03.15,16:50
Dakujem asi sa tomu nevyhnem len som chcela vediet ako to vlastne je. Aby som tam nevyletela :DDD ....