ekofin
14.05.06,15:47
Prosím o radu. Ako mám vypísať dodatočné daňové priznanie k dani z píjmu FO, typ B, keď osoba (zamestnankyňa) požiadala o vykonanie ročného zúčtovania dane, ktoré jej aj zamestnávateľ urobil. Vyšiel jej preplatok, ktorý jej aj vrátil. Teraz mi prieniesla tlačivo ročné zúčtovanie dane od zamestanávateľa. Okrem toho si sama podala daňové priznanie typ B, kde priznala príjem za osobnú asistenciu. V daňovom priznaní si neuplatňovala žiadne odpočítateľné položky. V konečnom prepočítaní dane mi nevyšli žiadne rozdiely. Len neviem, kde mám ten preplatok z ročného zúčtovania do daňového priznania napísať, pretože na daňovom úrade jej povedali, že si ho musí podať. Ďakujem.
evina
14.05.06,15:38
Prosím o radu. Ako mám vypísať dodatočné daňové priznanie k dani z píjmu FO, typ B, keď osoba (zamestnankyňa) požiadala o vykonanie ročného zúčtovania dane, ktoré jej aj zamestnávateľ urobil. Vyšiel jej preplatok, ktorý jej aj vrátil. Teraz mi prieniesla tlačivo ročné zúčtovanie dane od zamestanávateľa. Okrem toho si sama podala daňové priznanie typ B, kde priznala príjem za osobnú asistenciu. V daňovom priznaní si neuplatňovala žiadne odpočítateľné položky. V konečnom prepočítaní dane mi nevyšli žiadne rozdiely. Len neviem, kde mám ten preplatok z ročného zúčtovania do daňového priznania napísať, pretože na daňovom úrade jej povedali, že si ho musí podať. Ďakujem.

Mne sa stalo to isté. SZČO si nechala vykonať ročné zúčtovanie a aj preplatiť preplatok. Zamestnávateľ už nebol ochotný vydať žiadne Potvrdenie a opraviť ročné zúčtovanie. Vypracovala som SZČO daňové priznanie tak ako malo byť, aj na príslušnom riadku som uviedla preplatok. Do poznámok som napísala, že si omylom nechal vykonať ročné zúčtovanie a vysporiadal si preplatok v rámci neho, a teda nežiada o vrátenie v DP. Ročné zúčtovanie som priložila k DP. Zatiaľ žiadne výzvy....
ekofin
14.05.06,17:41
Ďakujem Evina, ale na ktorom príslušnom riadku si uviedla preplatok. Daňové priznanie si vyplnila aj spolu s príjmami zo závislej činnosti? Ak áno, kde si uviedla preplatok z ročného zúčtovania. Neviem to nikde v daňovom priznaní nájsť. Ďakujem.
evina
15.05.06,07:31
Ďakujem Evina, ale na ktorom príslušnom riadku si uviedla preplatok. Daňové priznanie si vyplnila aj spolu s príjmami zo závislej činnosti? Ak áno, kde si uviedla preplatok z ročného zúčtovania. Neviem to nikde v daňovom priznaní nájsť. Ďakujem.

DP som vyplnila tak ako malo byť /bez ohľadu na vykonané ročné zúčtovanie/., t.j. uviedla som aj príjmy zo ZČ, aj nezdaniteľné časti...Na riadku 100 som uviedla preplatok , ktorý som dostala vyplnením DP-mne vyšiel preplatok na dani totožný s preplatkom uvedeným v ročnom zúčtovaní. /z podnikania bola strata/, Ty píšeš tiež o totožnom preplatku. Ten nebudeš žiadať naspäť, ale napíšeš do Poznámokv zmysle predchádzajúceho príspevku.
ekofin
15.05.06,12:22
Evina ďakujem, už som v obraze. Ešte raz ďakujem.
abel
15.05.06,17:57
Dnes ma požiadali o vystavenie DP za roky 2003, 2004 a 2005. FO má síce živnostenské oprávnenie, ale je stále zamestnaná a za všetky 3 roky nemala z podnikania príjem ani korunu. Ročné zúčtovanie dane jej každý rok robil zamestnávateľ, daňové priznanie nepodávala. Teraz dostala z DÚ výzvu na podanie daňových priznaní za uvedené roky. Som teraz v pomykove. Mám jej tam uviesť len príjem od zamestnávateľa a napísať tam preplatok, prípadne nedoplatok, ktorý jej však už vysporiadal zamestnávateľ?
evina
15.05.06,18:30
Dnes ma požiadali o vystavenie DP za roky 2003, 2004 a 2005. FO má síce živnostenské oprávnenie, ale je stále zamestnaná a za všetky 3 roky nemala z podnikania príjem ani korunu. Ročné zúčtovanie dane jej každý rok robil zamestnávateľ, daňové priznanie nepodávala. Teraz dostala z DÚ výzvu na podanie daňových priznaní za uvedené roky. Som teraz v pomykove. Mám jej tam uviesť len príjem od zamestnávateľa a napísať tam preplatok, prípadne nedoplatok, ktorý jej však už vysporiadal zamestnávateľ?

Zmizla mi odpoveď, takže znova:):
V tomto prípade vidím dve možnosti:
1. Presne tak isto ako píšem v predchádzajúcich príspevkoch, t.j. vyplníš DP, kde uvedieš ZČ a ČZD z podnikania nula /príjmy, výdaje nula/ a preplatok, resp. nedoplatok bude ten istý ako v RZ-do poznámok uvedieš, že bol vysporiadaný v RZ a priložíš.
2. pokúsiš sa dohodnúť so správcom dane riešiť situáciu čestným prehlásením, že daná osoba nemala príjmy z podnikania v tých rokoch /niekedy to povoľujúú a daňové preplatky a nedoplatky boli vysporiadané v rámci RZ.

P.s. Obávam sa, že v týchto prípadoch sa SZČO nevyhne pokute 2000 SK za nepodanie DP.
abel
15.05.06,18:48
P.s. Obávam sa, že v týchto prípadoch sa SZČO nevyhne pokute 2000 SK za nepodanie DP.
Evka, ďakujem za rýchlu odpoveď. Hrozí ale, že by mohla dostať pokutu, keď vlastne žiadny iný príjem okrem § 5 nemala a daň jej vysporiadal zamestnávateľ? Pozerala som §32 ZoDP a neviem o čo by sa DÚ mohol oprieť.
evina
15.05.06,20:44
Evka, ďakujem za rýchlu odpoveď. Hrozí ale, že by mohla dostať pokutu, keď vlastne žiadny iný príjem okrem § 5 nemala a daň jej vysporiadal zamestnávateľ? Pozerala som §32 ZoDP a neviem o čo by sa DÚ mohol oprieť.
Máš pravdu, môže dôvodiť predmetným paragrafom.
Poslednú vetu som napísala s vedomím, že sú na podanie, resp. nepodanie DP rôzne názory. Veľa DÚ sa prikladá k názoru, že má podať SZČO DP aj keď nulové.
Ja osobne si to nemyslím, nemyslím si ani, že má predkladať čestné prehlásenie /viem, že sa to robí a niektoré DÚ to žiadajú, preto som napísala aj túto druhú možnosť /ovšem len po dohode so správcom/. O tej pokute som sa chcela skôr vyjadriť, že ju DÚ /práve pre tú nejednotnosť názorov aj na DÚ môže avízovať /aj keď som to tak presne nenapísala:)/
Prikladám jeden link, kde je aj stanovisko DRSR, ktoré potvrdzuje čo hovorím.
Tvoja klientka sa dostala podľa mňa pod § 38 zákona o správe daní a poplatkov:

§ 38

Daňové priznanie a hlásenie
1/ Daňové priznanie alebo hlásenie je povinný podať každý, komu vznikla daňová povinnosť podľa osobitného zákona, alebo ten, koho na to správca dane vyzve. Daňový subjekt je povinný daň zaplatiť najneskôr v lehote na podanie daňového priznania alebo hlásenia, ak osobitný zákon neustanovuje inak ...

preto možnosť vyplnenia DP uvádzam pod bodom 1.


http://www.porada.sk/t25428-povinnosti-szeo.html
abel
16.05.06,05:07
http://www.porada.sk/t25428-povinnosti-szeo.html
Evka, ďakujem za navigáciu.Nie je to síce moja klientka, takže v podstate ma to ani netrápi, čo bude ďalej, ale pre vlastnú potrebu som sa potešila z príspevku 12, takže ešte raz vďaka - aj ekopovi.